‘KASKO VE ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI BİRLEŞMELİ’
20 Aralık 2019 Perşembe 18:34

ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kemal Gazioğlu, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor” programına konuk oldu. Gazioğlu, zorunlu trafik sigorta primindeki artışın sebebini canlı yayında anlattı.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kemal Gazioğlu, zorunlu sigorta primlerinde artışın sebebini canlı yayında anlattı. Gazioğlu, kasko ve zorunlu trafik sigortasının aynı poliçede yapılması gerektiğini de ifade etti.

 

Gazioğlu, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI’NIN HATASINI SÜRÜCÜLER ÇEKİYOR

“Siz trafik kazası geçirdiğinizde karşı tarafa ödeyeceğiniz parayı sigorta şirketiniz öder. Daha önceden ücret tarifesi devlet tarafından belirleniyordu. Ancak 2008 yılında devlet bu hakkı sigorta şirketlerine verdi. Bu yılın ekim ayında ise Hazine Müsteşarlığı bir genelge yayınladı ve 5 araç gurubu için bir tavan fiyat belirledi. Ancak hususi otomobilleri kayıt dışı bırakıldı.

Sigorta primleri illerde yapılan kazalar göz önünde bulundurularak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendi ve araç gruplarına göre bir tavan fiyat uygulamasına geçildi. Ancak hususi araçlar için tavan fiyat belirlenmedi. Bu da %52’lik bir dilimin mağdur olmasına sebep oldu.

SİGORTA ŞİRKETLERİ ÖDEDİKLERİ TAZMİNATI DİĞER SÜRÜCÜLERDEN ÇIKARIYOR

Sigorta şirketleri geriye dönük ödedikleri tazminatları şimdi sürücülerden çıkarmaya çalışıyor. Bu noktada yargının da kararı önemlidir. Sigorta şirketleri ödediği tazminat miktarlarını diğer sürücülerden alarak zararını kapatmaya çalışıyor.

 

SİGORTA PRİMİ İLLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR

Sigorta primlerinde aracın kayıtlı olduğu ilde önemlidir. Ankara’daki kaza oranı ile Yozgat’taki kaza oranları farklı olduğu için sigorta ücretleri de farklı hesaplanıyor. Çünkü büyükşehirlerde kayıtlara geçen kaza sayısı ve kaza sonucu hasar oranı ile küçük şehirlerde yaşanılan kazalar arasında farklılıklar görülüyor. Sonuç olarak da büyükşehirler ile küçük şehirlerde sigorta şirketlerin talep ettikleri ücret farklılık gösteriyor.

 

VATANDAŞ ÇÖZÜMÜ KENDİ BULDU

Sigorta primlerinin illere göre farklılık göstermesi nedeniyle vatandaşımız az sigorta primi ödeyecekleri illerden plakalarını alıyor ve ödeyecekleri sigorta miktarını düşürüyor. Ancak farklı plakaların büyükşehirlerde yaptıkları kaza nedeniyle de bu sefer küçük şehirlerdeki kaza istatistiğinde değişiklikler oluyor bunun sonucunda da bu sefer diğer illerdeki primlerde artacaktır.

 

KASKO İLE SİGORTA AYNI POLİÇEDE OLMALI

Bana göre de kasko ile sigorta tek bir poliçede yapılmalı ve Avrupa’da bu işin çok güzel örnekleri var. Diğer türlü vatandaş çok daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

 

YAŞ SİGORTA PRİMİNİ ETKİLİYOR

Trafik sigortalarında yaş küçük ise yani 18 – 25 yaş grubundaysanız ve yeni araç aldıysanız bu yaş grubunun trafik sigortasının primleri yüksek çıkacaktır. Bunun sebebi de bu yaş grubunun kaza yapma olasılığının yüksek olmasıdır.”

 

@radyotrafik06