‘GİRİŞİMLERİ BAŞLATTIM KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU OLMALI’
12 Aralık 2020 Cuma 00:43

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Radyo Trafik Ankara’da ‘Başkanlar Konuşuyor” programına konuk oldu. Gökçek, otopark sorunu başta olmak üzere Ankara trafiği ile ilgili birçok konuya canlı yayında açıklık getirdi.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında otopark sorunu ile ilgili müjde verdi. Yeni ulaşım sistemleri üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Gökçek, yakın zamanda bazı bölgelerde teleferik sisteminin kurulacağını belirtti. Gökçek, Suriyelilere de belediye olarak yardım ettiklerini söyledi. Gökçek, aşınmış ve yazlık lastiklerle trafiğe çıkılmaması gerektiğini belirtti.

 

Gökçek, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

AŞINMIŞ VE YAZLIK LASTİKLE TRAFİĞE ÇIKMAYIN

“Sürücüler aşınmış lastiklerle ve yazlık lastiklerle trafiğe çıkmasınlar. Eğer paranız yok lastik alamıyorsanız toplu taşıma kullanılmalı. Sadece kendi hayatınızı değil diğer sürücülerin hayatını da tehlikeye atıyorsunuz.

 

KIŞLIK LASTİK HERKESE ZORUNLU OLMALI

Umuyorum ki birkaç gün içinde yeni bir genelge ile herkes aynı sisteme dahil olur ve kışlık lastik kullanır. Binek araç kaymaz ticari araç kayar mantığı yanlış vatandaş bizi kış aylarında suçluyor zaten belediye her yerde ama bazı yerlerde kaza oluyor örneğin tır kayıyor yol kapanıyor sonuç olarak da sorun kaynağı bizi gösteriyorlar. Biz hangi noktada araç kayacağını bilemeyiz. Her hangi bir yerde araç kayabilir dolayısıyla biz özellikle kar zamanı nereler buzlandıysa o bölgelere zaten tuzlama çalışması yapıyoruz. Ancak tuz, lastikleri ve asfaltı mahvediyor. Bu işin tek çözümü aşınmış lastikle trafiğe çıkmamak ve dikkatli olmaktır.

 

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Cezalar az ve caydırıcı olmalı. Etrafa zarar verenlere, izinsiz hafriyat dökenlere, yollara zarar veren herkese yüksek cezalar verilmeli ki bazı sorunlar son bulsun.

 

OTOPARK İÇİN YENİ SİSTEM DÜŞÜNÜYORUZ

Esnaf vale tutmuş ve her yeri park alanı yapmışlar birde değnekçiler yer tutmuş. Artık yollar kapanır hale geldi.  İSPARK 2014 yılında otopark işletmeciliğinden zarar etti. Vatandaş zannediyor ki İSPARK modeli kar ediyor hayır zarar etmekte.

Yol kenarlarına cihaz koysak onu dahi kırarlar, en kısa mesafeli caddeye ikiden fazla görevli alsak bu seferde zarar ederiz.

Şentepe’ye teleferik yaptık bazı vandallar kameraları kapatıyor ve teleferik kabinlerine zarar veriyor. Bu vandallara büyük cezalar verilirse kimse buna cesaret edemeyecektir.

 

VATANDAŞA SORACAĞIZ

CHP ve MHP’li arkadaşlar otopark sorununa çözüm bulalım diyorlar. Biz bir referandum yapacağız ve Ankara’nın 15 – 20 noktasına koyacağımız sandıklarla halkın nabzını ölçüp ona göre bir hareket edeceğiz.

Dünyanın hiçbir kentinde bedava yaşama yok ve her konforun bir bedeli her bedele göre de aldığınız bir hizmet vardır.

 

ASFALT PARASI KALDIRILMALI

Vatandaş asfalt paralarından şikayetçi bence asfalt parası kalkmalı ve sadece kullanandan alınmalı. Bunları kaldıralım sadece kullanandan asfalt yıpranma payı alınsın. Her araç sahibinden günlük 1 lira alınsa ayda 30 lira olur. Evinin önüne asfalt döküldüğü için kimse para vermesin. Ayrıca lüks aracı olan ile normal aracı olan arasında da ödeme dengesi sağlanmalı.

 

YAPILAN YOLLAR TRAFİĞİ RAHATLATTI

Araç sayısı her geçen gün artıyor. Şuan yapılan alt – üst geçitler ve yolların parasıyla sadece 10 ya da 12 km metro yapabilirdik. Peki, trafik sorununa nasıl çözüm bulacaktık? Sincan’a metro yapsak diğer yerler kalırdı. Ancak yaptığımız yollarla trafik sorununa daha kolay çözüm ürettik. Artık yapacaksak bundan sonraki çözüm teleferiktir. Şuan Şentepe teleferiğinde 3,5 km uzunluğundaki hatta 25 bin yolcu taşıyoruz.

Sabancı Bulvarı’nı genişletebiliriz. ODTÜ, bölgesinde eski ağaçlar karşılığı ağaç isterse biz o ağaçların yenilerini verir o bölgeye yeni yollar açarız.

 

İKİ BÖLGEYE TELEFERİK DÜŞÜNÜYORUM

Dikmen ve Turan Güneş bölgesine teleferik hattı kurmak istiyoruz. Özellikle Panora bölgesinde yapılan yüksek binalar doğru değil. O bina kararları bizden çıkmadı o binalar başka mercilerin yaptığı planlamalardır. Turan Güneş için birer şerit yolu genişletmeyi planlıyoruz ancak o bölgeye bir alternatif yol açılması lazım. Bazı yerleri çevre yoluna aktarmamız gerekiyor ki bu yollar rahatlasın.

 

METROBÜS ANKARA’YA UYGUN DEĞİL

Ankara’nın yolları metrobüse uygun değil. Zaten arterlerde metro hatları da var ve arterlerde durmadan ilerleyebiliyorsunuz.

 

TRAFİĞİN YÖNETİMİ BELEDİYELERE VERİLMELİ

Yolu biz yapıyoruz, çizgilerini biz çiziyoruz ve yön istikametlerini biz belirliyoruz ancak trafiği biz yönetemiyoruz. Trafiği bizim yönetmemiz lazım. Biz, trafik yetkisini istedik tam bize verilecekken valiler bu yetkinin bize verilmesine karşı çıktılar. Bu karara çok üzüldüm. Gelişmiş ülkelerde trafik yetkisi belediyelerdedir.

 

RİXOS BİR CİNAYETTİR

Rixos’un planlaması bir cinayettir. Oranın içerisinde kaçak yerler var. Garajları salon haline getirmişler ve orası düğün, dernek yeri geldi. Yanındaki Rus Elçiliği’ni biri satın almış ve bizden ruhsat istediler ve o alana otel yapmak istediler. Rixos için ruhsatı benden alamadılar başka yerden ruhsat aldılar. Şimdi amacımız Rixos’un ön yolu değil arka yolu kullanmasını sağlayacağız.

 

ANKARA’DA KAZALARIN NEDENİ SÜRÜCÜ HATASI

İstanbul’da hız düşük Ankara’da daha hızlı gidebiliyorsun. Ankara’da kazaların sebebi süratten kaynaklanmaktadır. Çünkü sürat varken araç kontrolü daha da zorlaşmaktadır.

 

BAZI KİŞİLER HİZMETLERİ GÖRMEK İSTEMİYOR

Hizmet yapılmıyor değil hizmet yapılıyor. Bana Twitter’da neden başka işlerle uğraşıyorsun çalışmaları anlatmıyorsun diyor. Dört gün boyunca yaptığımız hizmetleri paylaştım bu seferde dur paylaşma dediler. Onlar hizmetleri görmek istemiyorlar. Eleştirmeye alışmışlar ama hizmetleri görmüyorlar.

1701 Malazgirt Bulvarı’nı yaparken karşı çıktılar, dozerler taşlandı. Bu yol bitti ve geçen o yolda 2 gün bakım yapacağız dedik Mimarlar Odası, sırf burası işe yarıyor diye kapatıyorsun dedi. Madem bu yol işe yarıyor bu yol yapılırken neden o zaman karşı çıktınız. Kestiğimiz ağaçların kat be katını da söz verdik ve diktik.

Malazgirt Bulvarı çıkışındaki atıl bina ile ilgili bir ilerleme kaydedemedik. Mahkeme bir türlü karar veremedi.

 

KEÇİÖREN İÇİN ALTERNATİF PROJE HAZIRLIYORUZ

Keçiören için ikinci bir yol planlıyoruz. Öyle bir yol yapmalıyız ki trafik durmadan akmalı ve bunun içinde uzun zamandır çalışmalarımız devam ediyor. Şuan keşif hazırlanıyor ve yakın zamanda bu sorun çözülecek. Gümüşdere Mahallesi var yolları dar ve itfaiye bile yola giremiyor o bölgeye de kentsel dönüşüm yapacağız bu kentsel dönüşümle yeni yapılacak yolun parasını da çıkaracağız. Hem yeni yol yapılacak hem de o bölge yenilenmiş olacak.”

@radyotrafik06