‘ANKARAKART TÜM DERTLERİ ÇÖZECEK’
22 Mayıs 2018 Pazartesi 21:33

Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği Başkanı Kurtuluş Kara, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği Başkanı Kurtuluş Kara, Beyaz Halk Otobüslerinin AnkaraKart’a geçişlerini ve geçiş ile birlikte yapılan değişiklikleri Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında anlattı.

 

Ayrıca Kara, geçtiğimiz aylarda otobüste yaşanan tecavüz olayına da değildi. Kara, “Yaşanan tecavüz olayında 37 yıl ceza verildi. Bana göre bu cezada yetersiz. Biz, olayın yaşanması ile birlikte hanımefendinin avukatına ulaşmaya çalıştık ancak ne hanımefendiye ve ne de avukatına ulaşamadık.” dedi.

 

Kara, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

ANKARAKART UYGULAMASINA GEÇİYORUZ

“AnkaraKart uygulaması için geç bile kaldık. 15 Mayıs Pazartesi günü itibariyle Sincan – Eryaman bölgesinde başlamak üzere AnkaraKart uygulamasına geçiyoruz. Otobüslerimiz içinde yaşanan sıkıntıların büyük nedeni biletçi – yolcu arasında yaşanıyordu ancak AnkaraKart uygulamasına geçmemiz ile birlikte bu sıkıntıları artık yaşamayacağız. 168 araç havuz sistemine geçti. 168 aracımızda artık para değil AnkaraKart geçerli olacak.

 

ÇALIŞANLAR MAĞDUR OLMAYACAK

AnkaraKart’a geçmemiz ile birlikte biletçilerimiz mağdur olmayacak. Biletçilerimiz, eğer SRC ve psikoteknik sınavını geçebilir ve belgelerini alabilirse onları da sürücü olarak değerlendireceğiz.

 

KOOPERATİF BÜROKRASİYİ AZALTTI

Kooperatif kurduk ki EGO Genel Müdürlüğü ile irtibat kolay sağlansın. Bizim araçlarımız küçük diğer otobüsler daha büyük ve yaşlılarımız, gazilerimiz ve engellilerimiz büyük araçlara daha kolay biniyor. Amacımız bize destek olunursa yolcularımızın rahatı için araçlarımızı değiştirmek istiyoruz.

 

ARAÇLARIMIZ 24 SAAT TAKİP EDİLİYOR

Yaşanan tecavüz olayında ceza kesinleşti. Biz de yaşanan bu olaydan sonra tedbirlerimizi daha da artırdık. Araçlarımız 24 saat boyunca takip ediliyor ve saat kaç olursa olsun araç güzergahtan çıkar çıkmaz bilgi geliyor ve hemen araştırmalarımızı yapıyoruz.

Araçlarımız sürekli takip edildiği için hem otobüs içerisinde yaşanan sorunlara anında çözüm üreteceğiz hem de araçların hızını anında takip edeceğiz. Bu çalışmanın düzenli yürümesi içinde bir ekip kurduk ve onlarca monitörden tüm araçlarımızı takip edilecek.

 

YOLCU KAPMA YARIŞINA SON

AnkaraKart ile havuz sistemi kurulduğu için artık yolcu yarışına son vermiş olduk. Otobüsler boşta gitse doluda gitse aynı parayı alacaklar. Gün sonunda sistemden kontrol edilecek yakıt paraları hesaplanıp kalan miktar otobüsler arasında paylaştırılacak. EGO nasılsa biz de aynı olacağız.”

@radyotrafik06