‘KORKTUĞUMUZ BUYDU RÜCULAR BAŞLADI’
22 Mayıs 2018 Çarşamba 21:33

Av. Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Trafik Hukuku’ programına konuk oldu ve trafik sigortaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Av. Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Trafik Hukuku’ programında; sigorta fiyatlarının düşürülmesinin buz dağının görünen kısmı olduğunu asıl sorunun buz dağının altında bulunduğunu söyledi.

 

Av. Eren; sigorta fiyatları ile vatandaşın meşgul edildiği bu süreçte ödenmesi gereken birçok tazminat kaleminin iptal edildiğini belirtti. Sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda ise sadece vatandaşın değil ekonominin de büyük zarar görebileceğini ifade etti.

 

Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

MAĞDUR OLAN YİNE VATANDAŞ

“Ölümlü kazalarda vefat eden sürücünün eşi ve çocuklarına tazminat ödeme olayı geçen senelerde öncesinde kaldırıldı. Sigorta şirketleri de ödemesi gereken en büyük paradan kurtuldu ancak bu seferde aileler daha da çok mağdur oldu. Tabii sadece vefat edenin ailesi değil kazaya karışan kişi ve ailesi de tazminatı kendisi ödemek zorunda kaldığı için mağdur oldu.

 

SİGORTA ŞİRKETLERİ MASRAFI VATANDAŞA ÖDETİYOR

Bir kazaya karıştınız ve karşı tarafın sürücüsü yaralandı, iş göremez raporu aldı. Eskiden iş göremez raporu alınınca vatandaşın mağduriyetini sigorta şirketleri karşılıyordu daha sonra yapılan düzenleme ile SGK ödemeye başladı SGK’ya da sigorta şirketleri masrafı ödüyordu. Sigorta fiyatları da düşünce şirketler, SGK’ya ödemesi gereken ücreti de ödememeye başladı. Bu durumda da SGK masrafı vatandaştan almaya başladı. Bu durum; madem sigorta şirketleri ödeme yapmayacak vatandaş neden sigorta yaptırıyor sorularını beraberinde getirdi.

 

VATANDAŞ DAVA AÇABİLİR!

Sigorta şirketleri ödeme yapmaz ve SGK masrafı vatandaştan alırsa vatandaş ne yapacak? Vatandaşımız, parayı SGK’ya yatıracak daha sonra sigorta şirketine dava açacak ve ödediği parayı sigorta şirketinden faiziyle alacak. Ancak şu da var dava kaç yıl sürecek ve dava sonuçlandığında alacağı paranın değeri ödediği dönem ile aynı olacak mı?

 

BUZ DAĞININ ALTINI GÖREMEDİLER

Primlerle o kadar çok meşgul edildik ki buz dağının altını göremedik. Asıl sorun prim değil ödenmesi gereken ve artık ödenmeyecek olan tazminatlar.

 

HER SÜRÜCÜ SİGORTALANACAK

Artık sürücüler sigortalanacak. Evinizde bir araç ve örnek olarak; üç sürücü varsa aracı kullanacak herkes sigortalanacak. Bu durumda sigorta şirketlerinin kasasına daha çok para girecek. Kazaya karıştığınızda kazaya karışan kişinin sigortası devreye girecek.”

@radyotrafik06