‘KORSANLA MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
19 Mayıs 2018 Salı 16:09

Ankara Servisçiler Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara Servisçiler Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında geçtiğimiz günlerde yaşanan servis kazasını değerlendirdi. Elmadağlı, kaza yapan servisin çok eski olduğunu ve o an sürücünün psikolojisini bilmediklerini söyledi.

 

Elmadağlı, araç bakımlarının düzenli yapılması gerektiğine de vurgu yaparak kaza yapan servis aracının bakımlarının da yapılmadığını belirtti.

 

Seçimler hakkında da bilgi veren Elmadağlı, ‘2018 yılının ocak ayı ile mart ayı aralığında seçimler gerçekleşecek’ dedi.

 

Elmadağlı, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

SÜRÜCÜ ARACINI TANIMALI

“Yaşanan kaza oldukça üzücü aslında konuşulması gereken o kadar çok konu var ki. Sürücüden ve araçtan ayrı ayrı bahsetmemiz gerekiyor. Kaza anında sürücünün o an ki psikolojisini bilmiyoruz. Aracın freninin patlamış olduğu söyleniyor. Bu durumda kazaya karışan araçta havalı fren vardı ve o hızda giderken belki kilitlemeye bilir ama o esnada aracın hızını düşürmek için bu yöntem uygulanabilirdi. Ayrıca viteste düşürülebilirdi. Burada aracı tanımanın önemi ortaya çıkıyor. Sürücü aracı tanımadan trafiğe çıkmamalı.

 

ARAÇ YENİ OLSA DA BAKIM ŞART

Odamıza bağlı araçlar ortalama 5 yaşında ancak biz oda olarak araç bakımlarına çok önem veriyoruz. Aracınız ne kadar iyi olursa olsun bakımı yapılmadıysa sorun yaşayabilirsiniz. Kazaya karışan araç hem yaşlı hem de uzun süre bakımı yapılmamış. Ankara’da odamıza kayıtlı 7 yaşın üzerinde araç bulunmuyor.

 

ÖZEL OKUL VE KREŞLER KENDİ ARAÇLARINI KULLANIYOR

Son dönemlerde özel okul ve kreşlerdeki taşımacılık ile ilgili yönetmelik değişikliği yapıldı. Bu yönetmeliğe göre tüm okullarda taşımacılık sadece C plakalı araçlar ile yapılacaktı. Ancak okullar bir dava açtı ve yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Yakın zamanda bu dava sonuçlanacak. Şuan yürütmeyi durdurma kararı alındığı için okullar kendi araçlarını taşımacılıkta kullanıyor.

 

KORSANA HAYIR!

Gelen şikayetleri değerlendiriyor ve şikayet gelen bölgelerdeki araçları inceliyor daha sonra uygunluklarını kontrol ediyoruz.

Şuan okullar bizim servis fiyatlarımızın da üstünde fiyat tarifesi uyguluyor. Bizim amacımızda bu fiyatları sabitlemek ve velilerimizin mağdur olmasını engellemek.

Korsan taşımacılık yaptığından şüphelendiğiniz servis araçları varsa şehir içindeyse emniyete, şehir dışındaysa jandarmaya bildirin.

Oda olarak servis taşımacılığı yapan sürücüleri özel olarak seçiyoruz. Kırmızı suçlar listesinde ise servis şoförlüğü yapmasına izin vermiyoruz.

 

WHATSAPP ŞİKAYET HATTI KURDUK

Oda olarak Whatsapp hattı kurduk.  Bu hattan fotoğraflı ya da yazılı şekilde (0537 708 12 45) şikayetlerini gönderebilirler.

 

YAKIT FİYATLARI ÇOK PAHALI

Yat sahipleri düşük fiyatla mazot alırken şehiriçi taşımacılık yapanlar daha pahalı yakıt alıyor. Bu durumda indirimli mazot konusu dikkat çekiyor. Çünkü esnaf devletin bel kemiğidir ve desteklenmesi gerekiyor. Eğer yakıt ucuz olur ve maliyetler düşerse esnaf daha iyi hizmet verecektir.
 

GPS VE KAMERA SİSTEMİNE GEÇİYORUZ

2016 yılı sonuna kadar GPS ve kamera sistemine geçmemiz gerekiyordu ama tamamlayamadık ve 2017 yılına sarktı. Başbakanımız, araçlarınıza GPS ve kamera sistemini taktırın yılsonunda vergiden düşeceğiz demişti. Bununla ilgili hala çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca araçlarımızda veli takip sistemi de devreye girecek. Bu işler çok maliyetli ve biz de, devletimizden destek bekliyoruz.”

@radyotrafik06