‘FUTBOLDA ALTYAPI BİTİYOR’
22 Mayıs 2018 Cumartesi 21:32

Hacettepe Spor Kulübü Altyapı Koordinatörü Necati Dedekargınoğlu, Radyo Trafik Ankara’da ‘Taraftar’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Hacettepe Spor Kulübü Altyapı Koordinatörü Necati Dedekargınoğlu, Türk Futbolunun kanayan yarası haline gelen altyapı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sözlerine geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Efsane Başkan İlhan Cavcav’ı anarak başlayan Dedekargınoğlu, Cavcav’ın altyapıya çok önem verdiğini ve bugün ki başarıların altyapıya verilen önem sayesinde olduğunu söyledi.

 

Dedekargınoğlu, Gençlerbirliği altyapısından yetişen ve bugün Türk Futboluna damga vuran birçok ismin olduğunu belirterek, altyapının önemini vurguladı. Dedekargınoğlu, altyapı konusunda devletinde destek olması gerektiğini ifade ederek futbolun gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğunu da söyledi.

 

Ayrıca Dedekargınoğlu, altyapının Türk Futbolunun borç batağından kurtaracak tek çare olduğuna da vurgu yaparak. Şuan ki transferlerin büyük borçlanmalara neden olduğunu ifade etti.

 

Dedekargınoğlu, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

ALTYAPIYA DESTEK VERİLMİYOR

“Ülkemizde ne yazık ki altyapıya önem verilmiyor. Önem veren çok az sayıda kulüp var ve bunlardan bir tanesi Gençlerbirliği ile Hacettepespor. Hacettepespor, Gençlerbirliği’nin pilot takımı. İki kulübün futbolcuları aynı tesislerde çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de ne yazık ki TFF ve kulüplerin çalışmaları altyapıyı geliştirmeye yetmiyor. Altyapı için devletinde destek olması gerekiyor. Türkiye genelinde tesis ve maçların oynanacağı stadyum eksikliği altyapıların gelişmesinin önünde en büyük engel.

Tesislerin ve saha sayısının azlığı nedeniyle futbolcular kısa sürede antrenman sahalarını bir diğer takıma devretmek zorunda kalıyor. Gerekli zaman olmadığı içinde gelişimleri olumsuz yönde etkileniyor. Bir diğer sorunda sahaların yetersizliği nedeniyle antrenman yapılan saha ile maçların oynandığı sahanın ölçülerinin farklı olması. Futbolcu farklı ölçülere sahip sahalarda antrenman yapınca maç anında zorlanabiliyor. Çünkü futbolcular, antrenman sahasında örnek olarak 30 metrelik paslara alışmışken maç esnasında 50 metreye de pas atması gerekiyor.

Sadece antrenman sahaları değil maçların oynayacakları saha sayısı da yetersiz.

 

FUTBOL, ÇOCUKLARI KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUR

Her futbolcu adayına kapımız açık ve seçmelerimize katılabilir. Kulüp olarak futbolcu adaylarını gözlemliyor ve içlerinden seçtiğimiz çocuklarımızı Gençlerbirliği ve Hacettepespor’un altyapılarına alıyoruz. Burada o çocuklarımızın tüm masraflarını karşılıyor ve eğitimlerini veriyor.

Sadece seçtiklerimiz değil seçmelerimiz boyunca diğer çocuklarımıza da Gençlerbirliği kültürünü aşılamaya çalışıyoruz. Onlara uyku düzeninden, beslenme alışkanlıklarına kadar eğitimler veriyoruz.

 

FUTBOL ÇOK PAHALI BİR İŞ

Futbol denildiğinde sadece büyük kulüpler ve üst liglerin maliyetleri akıllara geliyor. Ancak bir kulübün A Takım haricinde altyapı maliyetleri de var. Kulübümüzün futbol okulu başta olmak üzere alt yapımızda yüzlerce çocuğumuz eğitim alıyor. Altyapıya yükselen çocuklarımızın ise tüm masrafları biz karşılıyoruz. Bu masrafların dışında su, elektrik, barınma ve yemek masrafları da var. Ayrıca kullanılan malzemelerde sürekli yenilenmek zorunda. Bu nedenle altyapı birçok kulüp tarafından masraf olarak görülüyor. Bu nedenle altyapıya devletin destek vermesi gerekiyor ki kulüpler altyapılarını geliştirebilsinler.

 

FUTBOLCULARA ÖDENEN ÜCRETLER ABARTILI

Futbolculuk zor meslek kısa süre oynuyor ve bir süre sonra bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak şuan ödenen ücretler çok fazla ve bu ücretler kulüpleri zor durumda bırakıyor. Zaten birçok kulübün şuan borç batağında olmasının sebebi de ödenen bu astronomik ücretler.

 

MENAJERLER KONUSU ÖNEMLİ

Bazı menajerler, genç yaştaki çocuklara pahalı hediyeler alarak kendileri ile çalışmalarını sağlıyor. Antrenör olarak futbolcuların menajerler ile çalışmasına karşı değiliz ama belli bir yaşa kadar çalışmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü genç yaşta menajerler ile çalışıp pahalı hediyelerin büyüsüne kapılıp daha sonra ben oldum diyerek futbol hayatı biten çok gencimiz oldu.

 

YABANCI SINIRLANDIRILMASI GETİRİLMELİ

Şuan yürürlükte olan yabancı kuralı ülke futboluna zarar veriyor. Maçlara bakıyoruz sahada yabancı futbolcu sayısı daha fazla. Bu kural Türk futbolcuların maliyetlerinin fazla olmasından dolayı getirildi ancak bu seferde Türkiye’deki altyapıyı bitirdi. Çünkü kulüpler daha ucuz diye yabancı futbolcu transferine ağırlık verdi. Daha ucuz fiyatlara kalitesi daha düşük futbolcular transfer edildi. Bu durum sadece altyapıyı değil kulüplerin bütçelerini de zarara uğrattı. Eskiden altyapıdaki bir sporcu A Takıma çıkma hayali kurarken şimdi kadroların yabancı ağırlıklı olmasından dolayı bu hayalleri de azaldı. Bu nedenle bir an evvel yabancı futbolcu sayısı sınırlandırılmalı ve altyapıya önem verilmeli.

 

FUTBOLCULARIN OKUMASI ÖNEMLİ

Her birey gibi futbolcularında okumasını istiyoruz. Aileler futbolun çocukları okuldan uzaklaştırdığını düşünüyor. Bize göre durum böyle değil. Antrenörler olarak bizlerde çocuklarımızın okumasından yanayız. Belki bir tıp ya da daha farklı bölümleri okuyamazlar ama futbolcu olarak çocuklarımızda kendi mesleklerine göre bölümleri tercih ederek okuyabilirler.

 

ALTYAPI SEÇMELERİ ARTIK ÇOK FARKLI

Futbolcu adaylarını artık sadece izleyerek değil mekanik anlamda da seçmek zorundayız. Futbolcu olmak isteyen çocuklarımızı yapılan tetkikler neticesinde de değerlendiriyoruz. Bir çocuğumuzun ilerleyen yaşlarda boyunun kaç olacağına kadar artık tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle artık bir çocuğumuzun gelişimini takip ederek ona uygun mevkileri de kolaylıkla seçerek futbol hayatına yön verebiliyoruz.”

@radyotrafik06