‘OTONOMİ, ANKARA’YA YETMEZ’
19 Mayıs 2018 Cuma 16:08

Ankara Oto Galericileri Dernek (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara Oto Galericileri Dernek (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında galerici esnafın sorunlarından ve yetkililerden beklentilerinden bahsetti.

 

Kalkan, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“ÖTV ARAÇ FİYATLARINI ARTIRDI”

“ÖTV ve döviz kurundaki artış sıfır araç fiyatlarını artırdı. Birçok araçta ithal olduğu için sıfır araçlar ÖTV ve döviz kurundan çok etkilendi. Piyasa, yaşanan ani fiyat artışlarını kabullenemedi. Araç fiyatlarındaki yükseliş ikinci ele hemen yansımadı.

 

“BİR KİŞİNİN HATASI HERKESE MAL EDİLMEMELİ”

Galericilik güzel bir meslek ve bu işte başarılı olmanın en büyük nedeni işini severek yapmaktan geçiyor. Dernek başkanı olarak internete koyduğumuz araçların her özelliğini yazalım ki müşteriler memnun kalsın. Ancak bazı galericilerin yaptığı hatalar ne yazık ki tüm galericilerin üzerine kalıyor. Biz derneğimizi kurduktan sonra gelen şikayetleri değerlendirmeye başladık ve üyelerimiz ile sorun yaşanmışsa bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşımız yeri yurdu belli olan ve ticari kaydı olan yerlerden araç alsınlar.

 

“İNTERNETTE ART NİYETLİ İNSANLAR VAR”

İnternet üzerinde art niyetli insan çok bu nedenle internetten araç alışverişini tavsiye etmiyorum. Bazı vatandaşlarımız kaparo ödüyor ve tekrar aradığında muhatap bulamıyor.

 

“ŞASE NUMARASINDAN SORGULAMA YAPIN”

Tramer kaydına bakıldığında plakadan değil şase numarasından sorgulama yapılmalı. Çünkü bazı plakalar eski olduğu için aracın üzerinde hasar görünüyor ancak şase numarasından sorgulanırsa daha net bilgi alınabilir.

Devletimiz bize belge verecekse öncelikle işimizi kolaylaştırmalı ve maliyetlerimizi azaltmalı. Bu tramer sorgulama ücretlerinin düşürülmesi ile başlayabilir.

 

“ESNAFIN YARISI AÇIKTA KALDI”

OTONOMİ’ye Ankara’daki tüm galerici esnafı gidemedi. Şuan ki alan haricinde bizim amacımız Ankara’nın birçok noktasına bu şekilde galerici esnafın toplanabileceği alanlar açmak. Destek olunursa birkaç farklı bölgeye de site açmak istiyoruz. Çünkü OTONOMİ doldu ve yüzlerce esnafımız açıkta kaldı.

Ankara’dan nüfus olarak daha küçük illerde dahi birden çok galericiler sitesi var ancak Ankara’da şuan bir tane var.

Dernek olarak iki yüz kişilik yer yapmak istiyoruz. İstiyoruz ki Ankara’da iki üç noktaya site açalım ve esnafımız istediği bölgeye dükkanını açabilsin.

OTONOMİ’yi belediye yapmadı özel teşebbüs yaptı. Biz istiyoruz ki bu alan gibi ikincisi üçüncüsü yapılsın.

 

“ESNAFIN MALİYETİ GİDEREK ARTIYOR”

İnternet siteleri ilan başına çok fazla para alıyor ve eskiden yıllık aldıkları ücretleri aylık almaya başladılar. Tramer ve site ücretleri derken küçük esnafımız zor duruma düştü.”

 

@radyotrafik06