‘BAŞARI TESADÜF DEĞİL’
16 Mayıs 2018 Cuma 09:56

Futbolda Müsabaka ve Performans Analizi Uzmanı Araştırma Görevlisi Göktuğ Ertetik ve Spor Yorumcusu Baki Bozkuş, Radyo Trafik Ankara’da ‘Taraftar’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Spor Yorumcusu Baki Boşkuş, basketbolun öneminin Fenerbahçe’nin başarısının ardından daha da artacağını söyledi. Bozkuş, şampiyonluğu Beşiktaş’ın kazanacağını da sözlerine ekledi.

 

Futbolda Müsabaka ve Performans Analizi Uzmanı Araştırma Görevlisi Göktuğ Ertetik, Türk futbol ve basketbolu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ertetik, Türkiye’de basketbolun futbola göre daha az ilgi görmesine rağmen daha büyük başarılara imza atıldığını belirtti.

 

Ertetik, Türkiye’de futbolda başarının ölçütünün koşmak olduğunu belirterek; koşmanın tek ölçüt olamayacağını sistemli oynamanın başarıyı getirdiğini ifade etti.

 

Ayrıca Ertetik, bu hafta Beşiktaş’ın şampiyonluğunu ilan edebileceğini ve futbol anlayışı olarak şampiyonluğu hak ettiklerini de söyledi.

 

Ertetik, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“FENERBAHÇE’NİN BAŞARISI TESADÜF DEĞİL”

“Fenerbahçe’nin başarısı tesadüf değil. Fenerbahçe Basketbol Takımının başarısının arkasında iyi kurulmuş bir takım, teknik ekip ve bütçe var. Teknik ekip çok iyi bir takım kurdu. Željko Obradović ilk geldiğinde çok eleştirildi ancak yönetim doğru karar vererek antrenörün arkasında durdu ve bugün ki başarı geldi. İlk sene yapılan eleştirilerin nedeni ise Obradović’in kariyeri ile alakalı çünkü başarılı bir antrenör ve beklenti büyüktü. İlk geldiği günden beri büyük beklentiler vardı.

 

“SALONLAR FUTBOL TARAFTARLARI İLE DOLDU”

Türkiye’de basketbol seyircisinin yerini futbol seyircisi aldı. Kulüpler salonlar dolsun diye futbol taraftarlarını salonlara getirdi ve salonlar stadyumdan farksız hale geldi. Şuan ki yaşanan salon olaylarının da başlıca nedeni zaten bu durumdur.

 

“TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ ÜST DÜZEY”

Türkiye’de basketbol, futbol kadar ilgi görmese de dünya çapında ligimiz üst düzey bir lig. Şuan ki takımlarımızın durumuna baktığımızda ve Fenerbahçe’nin başarısını da göz önüne aldığımızda bu durumu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer diğer kulüplerde bu başarıdan örnek alıp doğru adımlar atarlarsa gelecek senelerde birçok takımımız Avrupa’da başarılı sonuçlar alacaktır.

 

“BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON OLUR”

Şampiyonluk düğümü bu hafta çözülür ve Beşiktaş şampiyonluğunu ilan eder. Süper Lige baktığımızda da oyun tarzı ile şampiyonluğu hak eden takımlardan bir tanesi de zaten Beşiktaş.

 

“KOŞMAK BAŞARININ ÖLÇÜSÜ OLMAMALI”

Türkiye’de ve futbolda başarı koşmak ile ölçülüyor ancak koşmanın yanında diğer unsurlar göz ardı ediliyor. Futbolda koşmak yetmez belli bir sistem ve oyun yapısı da gerekiyor. Şuan Türkiye’de Beşiktaş, Başakşehir ve Konyaspor sistem ve oyun yapısı olarak göze çarpıyor ancak diğer takımlara baktığımızda belli bir sistemin olmadığını ve çok dağınık oynadıkların görüyoruz.

 

“GÖNLÜM GÖZTEPE’DEN YANA”

Süper Lig yolunda Eskişehirspor ve Göztepe arasında final maçı oynanır. Eskişehirspor’unda Göztepe’nin de taraftar grubu süper lige renk katar ancak uzun zamandır süper ligde İzmir takımlarını göremedik bu nedenle Göztepe’nin süper lige yükselmesini isterim.”

@radyotrafik06