'ARTIK ÜLKELER DEĞİL ŞEHİRLER YARIŞIYOR'
16 Haziran 2018 Perşembe 09:57

Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Haber Müdürü Deniz Gürel, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Haber Müdürü Deniz Gürel, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında Ankara’nın ulaşım sorunundan bahsetti. Gürel, çiçek dikim çalışmalarına dikkat çekerek, yapılan çalışmaların trafiği olumsuz yönde etkilediğini ve çalışma saatlerinin değişmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Gürel, Ankara’nın ulaşım soruna da dikkat çekerek, ulaşım sorununun metrobüsle çözülemeyeceğini, metro hatlarının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Gürel, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

TÜRKİYE, 13 CANINI KAYBETTİ

“13 aslan gibi askerini komutanını, canını dişine takmış bir hanımefendi olan bir yarbayını, hep hayatı terörle mücadele ile geçmiş 13 vatan evladını kaybetti Türkiye. Ölen komutanımız yanlış yönlendirmeler yüzünden FETÖ ile anıldı daha sonra aklandı ve tüm gücüyle terörle mücadele etmeye devam etti.  Hayatını kaybeden yarbayımız geçmiş dönemde Balyoz ile anıldı uzaklaştırıldı sonra tekrar döndü ve vatan sevgisiyle canını ortaya koydu. Yani bu ölen askerlerimiz bir dönem her ne kadar haksız yere suçlanmış olsalar da vatan aşkıyla görevlerine döndüler ve canları pahasına terörle mücadele ettiler.

Kazanın ardından akıllarda birçok soru işareti oluştu. Geçmişte kaza gibi görünen olayların kaza olmadığını ilerleyen süreçlerde gördük. Ancak beyan esastır ve yetkililer, yaşanan bu durumun kaza olduğunu açıkladılar.

 

ARTIK HERKES GAZETECİ

Hizmet sektöründe olanların çok dikkatli olması gerekiyor çünkü herkes gazeteci herkes gönüllü muhabir ve herkes doğru yanlış hareketlerde bulunabilir. Bu yüzden idarenin ve hukukun irdelemeyi doğru yapması gerekiyor. Otobüs şoförünün psikolojisinin bozulup o an yolcuları indirmiş olması diğer şoförlerinde bu yollu izleyecekleri anlamına gelmez.

Karayolları 5, belediyeler 2 yılda bir psikoteknik testleri yapılıyor ve eğitimler veriyor. Vatandaşın da karşı tarafın psikolojik durumunu düşünmesi gerekiyor. Son yaşanan olaylara baktığımızda vatandaştan, şoförlere şiddet olaylarının daha fazla olduğunu görüyoruz.

Belediye bünyesinde hizmet veren EGO şoförleri, özel taşımacılık yapan şoförlere göre hal ve hareketlerine ayrıca kurallara daha fazla dikkat ediyorlar. Gerek sürüş olsun gerek kurallara uyma noktasında belediye bünyesindeki şoförler daha dikkatliler.

 

RAMAZAN AYININ ANLAMINI KAVRAMALIYIZ

Her şeyden önemlisi içinde bulunduğumuz ayın anlamına göre hareket etmemiz gerekiyor. Bizler bu ayın manevi duygularını her aya yaymamız gerekirken daha fazla sinirli davranışlar sergiliyoruz. İstenilen kadar ceza verilsin bu durum insanın kendi nezaketi ile alakalı.

 

ANKARA’YA METROBÜS UYGUN OLMAZ

Arterler çok kısıtlı kalan bölgelerin engebeli oluşu metrobüse uyar mı bilemiyorum. Ankara’da Beytepe bölgesinde yol üzerinde birçok araç parkı görüyoruz. Vatandaşlar araçlarını metro çevresine dahi park edecek yer bulamıyor. Metroya araç ile gidilir mi? Ankara’da bir şerit azaldığı zaman trafik kitleniyorken metrobüs için yapılacak şerit daraltması trafik sorununu çözmeyecektir. Ancak orta refüjler iptal edilerek tek hat gidip gelinecek şekilde raylı sistem yapılabilir. Ayrıca metro çevrelerinde de otopark alanları yapılmalı.

Seçimlere bu kadar kısa bir süre kalmışken hiçbir belediye ulaşım planını yeniden hazırlayıp şehrin dört bir yanını şantiye haline getirmez. Ankara’da zaten bir şerit dahi kapatılsa trafik çıkmaza girerken bu durum zor görünüyor.

Arterlerin çevresinde devasa gökdelenler var ve şuan birçoğu boş ancak kısa süre sonra bu binalar dolacak ve o zaman ne olacak? Bu binalar dolduğu zaman yollar trafiği kaldırabilecek mi ya da otoparklar yeterli olacak mı? Şuan gökdelenlere dahi yetecek kadar otopark yok.

 

ÇİÇEK DİKİM SAATLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Ankara trafiğinin bir büyük sorunu da çiçek dikimleridir. Yoğun saatlerde başlayan çiçek dikimi çalışmaları esnasında umarız olumsuz durumlarla karşılaşmayız. Çiçek dikim saatleri değiştirilmeli ve yoğun saatlerde çalışma yapılmamalı.

 

ANKAPARK’I BELEDİYE YÖNETMEMELİ

Ankapark’ı belediyenin işletmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünyadaki birçok büyük eğlence parkını gördüm, etrafında oteller ve otoparklar var. Şuan Ankara’ya yapılan park ise dünyada gördüğüm parklardan daha büyük. Etrafında otel ve otopark alanları yapılacak alanlar var mı tartışılır. Ankapark’ın iyi bir işletmeciyle işler hale gelmesi gerekiyor.

 

ULUS’UN ÖNEMİ ANLAŞILMALI

Ulus, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve şuan da valiliğin olduğu bir bölge ayrıca birçok önemli tarihi eserin olduğu bir yerdir. Burası Ankara’nın uzak kasabası değil merkezi. Hacı Bayram Veli Cami’nin olduğu bir yer ve şimdi bu bölgede tarih var maneviyat var geçmiş ve günümüz var ancak şuan bu bölgede uyuşturucu, fuhuş ve kumarda var.

Eskiden Ulus’tan geçmek çok önemliyken şimdi Ulus’a gitmemek için uğraşıyoruz. Dünyada eski yerleşim yerleri değerliyken Ulus, şuan önemini kaybetmiş bir yerleşim yeri konumunda. Ulus için tek umudumuz yeni açılacak üniversitenin kampüsleri ile çehresinin değişmesi.”

@radyotrafik06