‘TÜRK FUTBOLU KAN KAYBEDİYOR’
16 Haziran 2018 Cuma 09:57

Spor Spikeri Levent Özçelik ve Spor Yorumcusu Baki Bozkuş, Radyo Trafik Ankara’da ‘Taraftar’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Spor Yorumcusu Baki Bozkuş, Spor Spikeri Levent Özçelik’in de belirttiği gibi Türk futbolunun geriye gittiğini bunun sorumlusunun da yöneticiler olduğunu belirtti.

 

Spor Spikeri Levent Özçelik, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında Türk Futbolunu değerlendirdi ve önemli açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun her geçen yıl geriye gittiğini ve bu geriye gidişin yeniden yapılandırma ile durdurulabileceğini bununda kulüpler yasasının da biran evvel çıkarılması ile mümkün olduğunu ifade etti. Ayrıca TFF, PFDK, Merkez Hakem Kurulu ve Tahkim Kurulu’nunda yeniden yapılandırılması gerektiğini de söyledi.

 

Özçelik, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

FUTBOL HER GEÇEN YIL GERİYE GİDİYOR

“Türk futbolu ilerlemesi gerekirken her geçen sene daha da geriye gidiyor. 30 yılı aşkın süredir spor camiası içerisindeyim ve sektöre ilk başladığımdan bu güne futbolda gözle görülür bir gerileme var. Türk futbolunda heyecan eksikliği var. Taraftarlar artık yaşanan olayları daha net şekilde görüyor ve tepkilerini ortaya koyuyorlar. Son yıllarda yaşanan olaylarda taraftarı futboldan soğuttu ve tribünler boşaldı.

Yıllar geçmesine rağmen hala eski başarıları konuşuyoruz ne yazık ki o konuştuğumuz başarıların üstüne de herhangi bir başarı ekleyemedik. Hala UEFA kupası ve 2002 yılında kazanılan dünya 3.lüğü konuşuluyor.

 

KULÜPLER YASASI ÇIKMALI

Kulüpler yasası çıkmadığı sürece şuan ki yaşanan olumsuzluklar aşılamaz. Her dönem bu konu gündeme geliyor ancak kimse elini taşın altına atmıyor. Eğer bu yasa çıkarsa yöneticiler, kulüplerin parasını istedikleri gibi kullanamazlar. Gereksiz harcamalarda azalacaktır çünkü her yönetim kendi dönemindeki borçlardan sorumlu hale gelecek.

 

TÜRK FUTBOLU YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Türk futbolunun geriye gittiğini programın başında söylemiştim. Bu gerilemeyi durdurmak için adımlar atılmalı. Başta federasyon olmak üzere, merkez hakem kurulu, PFDK ve tahkim yeniden yapılandırılmalı. Son yıllarda özellikle verilen kararlar ve cezalara baktığımızda da bu durumun öncelik kazanması gerektiğini görüyoruz.

 

BEŞİKTAŞ’TA İŞLER KARIŞIK

Beşiktaş Yönetimi, Şenol Güneş ile bir yıl daha yola devam edeceklerini açıkladı. Ancak Güneş’in yaptığı son açıklama kafaları karıştırdı. Hatta Gaziantepspor maçından sonra muhabirlerin sorularını da tepki ile karşıladı ve sözleşme konusunu bana neden soruyorsunuz diye sert çıktı. Net olmamakla birlikte Güneş’in opsiyon hakkında ücret artışı olduğu konuşuluyor ama rakam bilinmiyor. Sorun bu ücret artışı olabilir. Geçen sene olsa belki Şenol Güneş’in mevcut sözleşme ile devam etmesi doğal karşılanabilirdi ancak şuan ki mevcut durum ve başarılara baktığımızda Şenol Güneş, opsiyonlu sözleşmede iyi bir ücreti hak etmekte. Özellikle diğer teknik direktörlerin yıllık ücretlerine ve Güneş’in de başarısına baktığımızda Güneş’in daha iyi bir kontratı hak ettiğini söyleyebilirim.

 

LİGİN ALTI KAYNIYOR

Bursaspor küme düşerse ilk yarı 27 puan alıp ikinci yarı küme düşen ilk takım olacaktır. Biz araştırdık ancak Bursaspor’un bu düşüşünün sebebini bulamadık. Ölüm gelmeden bazı hastalıklar gösterir ve zaman geçtikçe ölümün geleceğine alışırsınız ancak Bursaspor’un yaşadığı ani bir kalp krizi. İlk yarıda aldığı puanlara rağmen ikinci yarıda şuan küme düşme noktasında. Son hafta ligin alt sırasındaki kader de belli olacak ve küme ya Bursaspor ya da Çaykur Rizespor düşecek.”

 

İKİ TAKIMDA SÜPER LİGİ HAK EDİYOR

Göztepe’de Eskişehirspor’da süper ligi hak ediyorlar ancak maçın ardından sadece biri süper lige çıkacak. İki takımında taraftarı süper lige renk katacaktır. Tabi takımların dışında şuan teknik direktörleri de ön planda. İki teknik direktörde zamanında rüştünü ispat etmiş ve tekrar ispat edecek isimler. Bir tarafta Yılmaz Vural diğer tarafta Mustafa Denizli var. Bu maç sadece iki önemli takımın maçı değil iki önemli teknik direktöründe taktik mücadelesi olacak.”

@radyotrafik06