‘UYKU BORCUNU MUTLAKA ALIR’
16 Haziran 2018 Çarşamba 09:58

Yol Emniyet Uzmanı Mert İntepe, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Yol Emniyet Uzmanı Mert İntepe, Radyo Trafik Ankara’da canlı yayında gece yolculuğundan ilkyardıma trafik kurallarından kaza ve araç arızaları esnasında neler yapılması gerektiğine kadar önemli açıklamalarda bulundu.

 

İntepe, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

‘ALGI DEĞİŞMELİ’

Bayram bilançosu ağır sözüne katılmıyorum. Bayramdan önceki ya da bir sonraki haftaya baktığımızda aynı sayıda kaza ve ölüm olduğunu görüyoruz. Ancak algı nedeniyle bayram zamanında yaşanan kazaları ön plana çıkarıyoruz. Türkiye’de günlük ölümlü kaza sayısına baktığımızda bayramdan daha fazla kaza yaşıyor.

 

‘TÜRKİYE’DE CEZA UYGULAMASI YETERSİZ’

Sigortacı değilim ama şuan sigorta sistemini dünyadaki uygulamaları örnek alarak aldık yani uygulanan sistem yanlış değil. Sigorta fiyatlarının yüksek olması normalde sürücüleri yavaşlatması gerekiyor. Çünkü sürücü düşünmeli ki; kazaya karışırsam sigorta fiyatım daha da artacak ve maddi olarak zarara uğrayacağım. Ancak ülkemizde sürücüleri fiyat artışı yavaşlatmıyor.

Türkiye’deki cezalarda caydırıcı değil. O yüzden örnek olacaksan farklı dünyalara bakmamız gerekiyor.

Türkiye’de kırmızı ışıkta geçince aldığınız ceza yarın unutulabilecek meblağlar ancak dünyada paranın dışında da ceza yöntemleri var işte o örnekleri almamız ve uygulamamız gerekiyor.  

Türkiye’de 1997 yılından beri arka koltukta emniyet kemeri takma zorunluluğu var ancak bu kurala kimler uyuyor?

 

‘RİSKİ NORMALLEŞTİRMEYİN’

Trafikte mola vermek gerekiyor. Riski normalleştirmemek lazım. Özellikle gece yola çıkıyorsanız riskiniz daha fazladır. Bir de sabah çalışıp gece yola çıkıyorsanız bu durumda risk daha da fazla artar. Gece yola çıktığınız da yanınızdakilerde uyursa işte o zaman uyuma riskinizde artıyor. Uzun yola çıkıyorsanız mola vermelisiniz. Sadece sizden kaynaklı değil aracınızın bakımı yoksa lastiğinizin basıncı yetersiz ise ya da yoldan kaynaklıda sorunlarda yaşayabilirsiniz.

Uykuya borçlanırsanız bu borcu yolda ödersiniz. Trafik kazası büyük pişmanlıktır.

 

‘YOLDA DEĞİL MOLA YERİNDE UYUYUN’

Mola verdiğinizde direksiyon koltuğunda değil yan koltukta uyumanız gerekiyor. Mola yerinde 20 dakikadan fazla uyumamalısınız. Yoldayken derin uykuya girmemeniz gerekiyor. Eğer derin uykuya girerseniz mecburen 8 saat uyumanız gerekir.

Usta kadın şoförler var bu nedenle yanınızda eşiniz ya da bir başkası varsa uzun yolda aracı arada onlara da verin ve sabırlı davranın onlarda uzun yol tecrübesi kazansınlar.

 

‘ACİL DURUM PLANI YAPIN’

Herkesin acil durum planı olmalı. Ağlayıp sızlanmaya gerek yok. Şirket arabasıysa araç verdiğiniz kişiye araç sizinse eşinize, çocuğunuza sorunu ve çözüm önerilerini anlatın önceden bilsin bir kaza ya da arıza esnasında bu acil durum planına göre hareket etsin.

 

‘İLKYARDIM BİLMİYORSANIZ YARALIYA DOKUNMAYIN’

Trafikte ambulans gelene kadar yaralıya sakın su vermeyin. Eğer yaralının iç kanaması varsa içtiği su yüzünden yoldayken ya da o an kaza yerinde hayatını kaybedebilir. İlkyardım bilginiz yoksa yaralıyı sakın hareket ettirmeyin. Yaralıya yardım edecekseniz o kişiyi konuşturun adını sorun ağrısını sorun bilinci yerinde mi bakın. Çünkü ambulansı aradığınızda eğer bazı bilgilere sahip olursanız sizden alınan bilgiye göre ambulansta hazırlık yapılır.

 

‘SATIN ALDIĞINIZ TEKNOLOJİ SİZİ ÖLDÜRMESİN’

Aracınızın özelliklerini bilmiyorsanız bu durumda sorun yaratır. Artık babadan atadan öğrenilen bilgiler günümüz için yetersiz. Babalarımızın kullandığı araçları kullanıyor olsak o bilgiler yeterli deriz ancak artık teknoloji gelişti ve aracımızı tanımamız gerekiyor.

 

‘HIZ SINIRINI YANLIŞ BİLİYORUZ’

Türkiye’de trafik kanununda opsiyonlu hız limiti var. 82 radarlarında yüzde 10 opsiyon ile 90 km hız ile giden sürücü çok ancak o hak sadece sollamalarda kullanılabilir. Eğer polis size 83 km hızla gittiğiniz için ceza yazarsa itiraz edemezsiniz çünkü trafik kanununda bu durum yazıyor.

 

‘GECE ARAÇ KULLANMAK SANATTIR’

Gece araç kullanmaya deneyiminiz yoksa gözünüz o an ki ışığa alışamıyor bu nedenle gece araç kullanmak bir sanattır.

 

‘KAZA ESNASINDA VÜCUDUNUZ YÜKÜ KALDIRAMAYABİLİR’

Araç savrulduğu an çarpışma esnasında bir yetişkin 3 buçuk ton ağırlığa ulaşıyor. Bu nedenle emniyet kemeri takmamız gerekiyor. En önemlisi çocuklarımızı sakın kucağınızda taşımayın çünkü hangi çocuk o an 3 buçuk tonluk bir yükü kaldırabilir? Bu rakamlar bilimsel olarak açıklanmış rakamlardır. Bu oranları çarpışma testi yapan kuruluşlar söylüyor.

@radyotrafik06