‘TAKSİCİ SAYISINI AZALTACAĞIM’
19 Temmuz 2018 Çarşamba 09:55

Ankara UMUM Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Adayı Erdal Atalay, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara UMUM Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Adayı Erdal Atalay,  Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında yaklaşan seçim dönemi öncesinde hayata geçirmeği düşündüğü projelerden bahsetti. Atalay, “Esnafımızın sorunlarını, taleplerini dinliyoruz ve başkan olarak seçilirsem de bu sorunlarla tek tek ilgilenip çözeceğiz’ dedi.

Atalay canlı yayında taksici esnafının sorularını da cevapladı.

 

Atalay, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

ODAMIZDA TATSIZ OLAYLAR YAŞANDI

“Kimsenin istemediği olaylar yaşandı. Şoförler Odasının kendi içinde yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde tatsız olaylar oldu.

 

TAKSİCİ ESNAFINI ZOR DURUMDA

Dolmuş hatlarının her sokağa uzaması taksici esnafını zor durumda bırakıyor. Giden hep taksiciden gidiyor. Dolmuş güzergahları yeniden düzenlenmeli ve bu mağduriyet giderilmeli. Biz, seçildiğimizde belediye ile aramızı iyi tutarak bu işi çözmek istiyoruz.

 

MEVCUT YÖNETİM SORUNLARI ÇÖZEMEDİ

Odamıza üye olan her kardeşimiz aday olabilir ve şuan 10 aday var. Taksici esnafının ciddi sıkıntıları var. Mevcut yönetimin esnafa hizmet verememesi sorunların daha da büyümesine neden oldu. Taksici esnafının bir sorunu da korsan taşımacılıktır. Denetimlerde az olduğu için taksici esnafı zor durumda kalıyor. Ankara’da taksi kültürü de yok. Yönetime geldiğimiz zaman sorunları çözme yoluna gideceğiz.

 

TAKSİ SAYIMIZ FAZLA

Ankara’da nüfus oranına göre taksi sayısı fazla bu sayının fazla olması da esnafın kazancını düşürüyor. Öncelikle bu sayının düşürülmesi ve yeniden düzenleme yapılması gerekiyor.

 

DENETİM EKİPLERİ KURULACAK

Büyük bir camiayız bu nedenle denetimlerin olması gerekiyor. Bugüne kadar denetimler göz ardı edildi. Korsan taşımacılığın önüne geçmek için denetim ekibi kuracağız. Korsan taşımacılık yapanlar yolcuları ucuz taşıyorlar ve esnafımızı mağdur ediyorlar. Korsan taşımacılık yapanlar ile ilgili bir denetim yok. Denetim olmadığı için vatandaş o araçlarda bir sorunla karşılaşabilir. Bu nedenle korsan taşımacılık ile mücadele edeceğiz. Bir başka ekip ise sabah ve akşam saatlerinde esnafımızı denetleyecek.

 

GÜVENLİK SİSTEMİ ŞART

Geçen yıllarda araçlarda kafes sistemi konuşuluyordu ancak şuan ki gelir düzeyine göre bu tarz araçların alınması mümkün değil. Ancak güvenlik için araçlara kamera sistemi konulabilir. Kamera sistemi hem şoför, yolcu arasındaki tartışmaları engeller hem de gasp olaylarının önüne geçer. Kamera sistemi esnafımızın zarar görmesinin önüne geçer ve güvende olmalarını sağlar.

 

KIZILAY BÖLGESİ YENİDEN DÜZENLENECEK

Beni en çok rahatsız eden bölge Kızılay, esnafımız o bölgede ciddi sorun yaşıyor. Bölgede korsan taşımacılık olduğunu da biliyoruz. Başkan seçildiğim zaman ilk önceliğim bu sorunu çözmek olacak. Kızılay bölgesine indirme bindirme bölgeleri yapılacak ve denetimler olacak. Kızılay’ın nefes alması gerekiyor.

 

TAKSİCİ ESNAFININ İMAJI DEĞİŞMELİ

Ankara’da taksilerin temiz bakımlı olması şart. Aynı zamanda şoför arkadaşlarımızın da eğitimli ve bakımlı olması gerekiyor. Artık taksici esnafının imajı değişmeli.”

 

@radyotrafik06