‘ÇOK YAKINDA TOPLU TAŞIMADA KREDİ KARTI GEÇECEK’
19 Temmuz 2018 Salı 10:15

Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği (ÖTA) Başkanı Kurtuluş Kara, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği (ÖTA) Başkanı Kurtuluş Kara, canlı yayında bir gazeteye verdiği röportajdan sonra gündeme bomba gibi düşen; “AnkaraKart’a geçmeyenler vergi kaçırıyor” sözlerine açıklık getirdi. Kara, AnkaraKart uygulaması ile daha fazla kazanç elde ettiklerini söyledi.

 

ZAM DEĞİL ADİL BİR SİSTEM İSTİYORUZ

Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, canlı yayına bağlanarak son zamanlardaki iddialara cevap verdi. Soydaş, “AnkaraKart’a geçmek istiyoruz ancak tüm toplu taşım araçları bu sisteme dahil olacaksa biz de bu sisteme dahil oluruz. Bizim bir diğer isteğimiz ise EGO’nun ücret tarifesi ile bizim ücret tarifemizin aynı olması. Ortada konuşulan zam olayı yanlış biz zam istemiyoruz zaten haddimizde değil. Ayrıca aktarma konusu da önemli aktarma ücreti almak istiyoruz. Amacımız EGO ile bizim kullandığımız sistemin aynı olması ve o sisteme entegre olmak. Vatandaş tüm toplu taşım araçlarını tek tip görsün ve kafalar karışmasın istemiyoruz. Yani bir bütünlük istiyoruz. Ücrette ve diğer haklarda…

Otobüslerimizde biletçilerimiz var ve bu sisteme geçtiğimiz zaman birçoğu işsiz kalacak. Biz istiyoruz ki kimse mağdur olmadan bu sisteme geçilsin.

Sektör kolay değil. Ücretsiz taşıdığımız yolcu sayısı her geçen gün artıyor. Devletten aldığımız destek ile taşıdığımız yolcu oranına baktığımızda kazancın olmadığını görüyoruz.”dedi.

 

Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği (ÖTA) Başkanı Kurtuluş Kara, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

KEŞKE SİSTEME DAHA ÖNCE DÂHİL OLSAYDIK

“AnkaraKart’a 15 Mayıs itibariyle geçiş yaptık. Bizleri, AnkaraKart ile tanıştıran yetkililere teşekkür ediyoruz. AnkaraKart’a geçiş için bazı tereddütlerimiz vardı ancak uygulamaya geçtikten sonra bu tereddütlerimizin yersiz olduğunu gördük. Hatta sisteme geç dâhil olduğumuz için de pişman olduk.

 

AMAÇ PARA DEĞİL HİZMET!

Sistem güzel çünkü taşıdığımız yolcudan, şoförümüz ve araçlarımıza kadar her şey kayıt altında. Önceden şoförler yolcu kapma yarışına giriyorlardı ancak sistemle birlikte bu durumun önüne geçtik. AnkaraKart sistemine geçtikten sonra yolcu kaybımız olmadı. Aksine yolcularımızın memnuniyeti arttı.

 

KREDİ KARTI KULLANILABİLECEK

İlk günlerde kart dolum merkezi eksikliğinden dolayı sorunlar yaşadık. Geçtiğimiz günlerde yetkililer ile bir görüşme gerçekleştirdik onlarda müjdeyi verdiler yakın zamanda AnkaraKart sisteminde kredi kartı da kullanılabilecek.

 

DENETİMLER ARTTI

AnkaraKart sistemine geçtikten sonra artık otobüslerimizde şoförler para talep edemeyecekler. Para talep eden şoförleri tespit edersek bu durumda hat iptaline varan cezalar vereceğiz. Ayrıca diğer tüm konulardaki şikayetleri değerlendiriyor ve gerekli kontrollerden sonra ortada bir yanlış varsa gerekli cezaları veriyoruz.

 

DOLMUŞLAR SİSTEME DAHİL EDİLMELİ

AnkaraKart sistemi kullanılmadığı zaman para kaybı yaşanıyor. Biletçilerin kesmediği biletlerin parası ortadan kayboluyor. Ercan Bey’de doğru söylüyor eğer AnkaraKart’a geçilecekse tüm toplu taşım araçları bu sisteme geçmeli.”

@radyotrafik06