‘SELİN ETKİLEDİĞİ HERKES BELEDİYEYE DAVA AÇSIN’
19 Temmuz 2018 Çarşamba 10:19

Av. Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Trafik Hukuku’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Av. Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Trafik Hukuku’ programına konuk oldu ve İstanbul’da yaşanan sel olayının ardından araçları hasar gören vatandaşların izleyecekler yol haritasından bahsetti.

 

Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

İKLİM DEĞİŞİYOR YAŞANAN OLAY FELAKET DEĞİL

"İstanbul’da yaşanan sel baskını artık bir felaket mi yoksa olağan bir durum mu? Önce buna bakmamız gerekiyor. Uzmanlar yaşanan sellerin artık normal bir durum olduğunu ve her sene yaşanacağını söylüyor. Çünkü iklim sürekli değişiyor.

 

KASTINIZ VARSA HASARINIZ KARŞILANMAZ

İstanbul’da yaşanan selin ardından aracınızın hasarını trafik sigortası karşılamaz. Çünkü trafik sigortası, üçüncü kişilere verdiğiniz zararları öder. Zararınızı KASKO öder. Ancak KASKO firması da zararınızı ödemeden önce alınan riski değerlendirir. Örnek olarak; bir alt geçit su ile dolu ve siz, alt geçitten geçerken aracınız hasar gördü bu durumda KASKO firması hasarı size ödetir. KASKO, sizin kastınız olup olmadığına bakar ve aldığınız riski de değerlendirerek hasarı öder.

 

KENTLER SELE HAZIR DEĞİL

İstanbul’da yaşanan sel olayının ardından ilgili kurumlar selin afet olduğunu söylüyorlar. Ancak bu durum eskiden afetti şimdi iklim değişti ve artık bu durum afet olarak görülmüyor. Türkiye’de kentsel dönüşüm eksik yapılıyor. Kentsel dönüşüm kenti yaşanabilir hale getirmektir. Ancak görüyoruz ki şuan yapılan kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm oldu.

 

SORUMLULARA DAVA AÇIN

KASKO, trafik sigortası gibi zorunlu değil. İstanbul’da yaşanan selden sonra aracınızın hasarının karşılanması için sorumlular hakkında mahkemeye başvurulabilir. Ancak ilgili kurumlar şimdiden bu duruma hazırlıklı olduklarını açıklamalarıyla gösterdiler. Belediyeler yaşanan olaya felaket diyerek açılacak davaların önüne geçmek istiyor.

 

SU PERTİNE DİKKAT!

Su nedeniyle araçlarda yaşanan hasara su perti diyorlar. Bu araçları sanayide tamir edip satabilirler. Eğer böyle bir araç satın alıp bu durumla karşılaşırsanız aracı satın aldığınız sürenin üzerinden çok geçmeden aracı satan kişiden aracın değer kaybını alabilirsiniz.

İstanbul’da yaşanan selin ardından birçok araç hasar aldı ve pert durumuna geldi. Su perti durumu yaşanabilir dikkat edilmeli.”

@radyotrafik06