TUZAĞA DİKKAT ! PARANIZI KAPTIRMAYIN
16 Ağustos 2018 Çarşamba 09:57

AVM ve hastane otoparklarındaki sürücülere ‘sensör tuzağı’ kuran dolandırıcılar ortaya çıktı. Park halindeki araçların altındaki soketi söken şahıslar, aracı çalıştıramayan sürücülere “Tamirciyiz” bahanesiyle yanaşıyor ve para istiyor. Servis yetkilileri ise sürücüleri uyarıyor: “Paranızı kaptırmayın.”

 

Başkent’te bazı dolandırıcıların alışveriş merkezi (AVM) ve hastane otoparklarına park eden araçları hedef seçerek sürücülere sensör tuzağı kurduğu ortaya çıktı. Son günlerde benzer yöntemle mağdur olan çok sayıda kişi, dolandırıcıların oyununu sosyal medyada ifşa ederek diğer sürücüleri de uyardı. Paylaşımlara göre olaylar genellikle Etimesgut ve Batıkent’teki süpermarketlerin önü, Gazi Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ile bazı AVM otoparklarında yaşanıyor. Mağdurların anlatımlarına göre yöntem şu şekilde işliyor.

‘TAMİRCİYİZ’ DİYE GELİYORLAR

Dolandırıcılar genellikle AVM ve hastane otoparklarında park halinde bulunan belli marka ve modellerdeki araçları tercih ediyor. Şahıslar ilk olarak aracın altında bulunan ve kolayca ulaşılabilen ‘krank mili’ adlı parçanın araçla bağlantısını sağlayan soketi sökerek, otomobili çalışamaz hale getiriyor. Ardından pusuya yatan dolandırıcılar, sürücü aracını çalıştırmak için uğraştığı sırada, “Tamirciyiz” diyerek ortaya çıkıyor. Kaputu açıp, işlem yapıyormuş gibi görünen dolandırıcılar, bir süre sonra aracın altına yatarak soketi yerine takıyor. Otomobilin yeniden çalışması ile birlikte dolandırıcılar, çeşitli tamir işlemleri yaptıklarını iddia edip, sürücülerden 250 TL’ye kadar ücret talep ediyor.

DAHA BÜYÜK MASRAFLARA YOL AÇABİLİR

 

Ankara'da benzer olayların son günlerde sıkça arttığına dikkat çeken bir otomotiv firmasının servis şefi Ali Er, sürücüleri dolandırıcılara karşı uyardı. Otopark alanına bıraktıkları araçlarının aniden çalışmaması durumunda sürücülerin, kendilerini ‘tamirci’ olarak tanıtan kişilere itibar etmemeleri gerektiğini belirten Er şunları söyledi: “Araçların alt kısmında krank mili sensörü adlı bir parça bulunuyor. Motor korumasına sahip olmayan otomobillerde bu sensörün araç ile bağlantısını sağlayan soket kolayca sökülebilir. Araç sensörü algılamadığı zaman kesinlikle çalışmaz. Dolandırıcılar bu sensörü sökerek sürücüleri mağdur etmeye çalışıyor. Önlem olarak sürücüler araçlarına motor koruması taktırabilir. Motora alttan gelebilecek darbeleri önleyen bu parça sürücüleri, dolandırıcılara karşı da korur. Otoparkta aniden aracının çalışmadığını fark eden sürücüler, yetkili servis ya da tanıyıp, bildikleri özel servisler haricinde kimsenin otomobile müdahale etmesine izin vermemeli. Dolandırıcılar, motor bölümünde farklı noktalara zarar vererek daha büyük masraflara yol açabilir. Sürücüler bu yöntemle gelen dolandırıcılara para kaptırmasın.”

 

@radyotrafik06