‘GÖKÇEK ÇOCUK RUHLU BİR ADAM’
19 Ağustos 2018 Perşembe 10:14

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu ve geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptığı açıklamalara cevap verdi.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında ODTÜ içerisine yeni yapılması gündemde olan yolu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açıklamalarını değerlendirdi.

Sevim, “Yol yapmak çözüm değil. Kentin çevresine ne kadar büyük yollar yapılırsa yapılsın merkeze geldiğinizde trafik tıkanacak. Yol yapmak sadece günü kurtarmaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi şuan sermayeci bir yaklaşım sergiliyor. Yoldan önce Ankara’nın toplu taşım ağının yeniden planlanması gerekmektedir.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açıklamalarını da değerlendirdi. Sevim, “Sayın Gökçek, bu açıklamalarını çocuk ruhlu olduğu için yapıyor.” dedi.

 

Sevim, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

YOL MEDENİYET GÖSTERGESİ DEĞİL!

“Belediyenin, yolu medeniyet olarak göstermesi doğru değil. Bu söylem geçmiş çağlarda kaldı. Yaşadığımız dönemde; doğumda ölüm oranı, milli gelir, kitap okuma oranı ve tatil yapabilirlik gibi durumlar medeniyet göstergesi olarak kabul ediliyor.

 

ÖZEL ARAÇLAR ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZMEZ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma katkısı yüzde 20 dahi değil. Özel araçlar ile metropollerin trafik sorunu çözülemez. Ankara’da metro, Ankaray ve EGO’yu düzgün işletemiyoruz. Ankara’da alternatif ulaşım tarzları da ne yazık ki yok ve belediye, özel araçlar ile ulaşım sorununu çözmeye çalışıyor.

Belediyenin yaptığı her yeni yol sadece özel araç sayısını artırıyor ve insanları gündelik hayatlarında araca mahkum ediyor. Bu durumun en önemli sebebi ise toplu taşım ağının yetersiz olmasıdır.

Ankara’da şuan araç kullanmak daha avantajlı çünkü toplu taşım ağının yetersizliği ve sürekli ring seferleri vatandaşa konfor sağlamıyor. Vatandaşta araç kullanıyor ve konfora alışınca o konforu bırakmak istemiyor.

 

YOL YAPMAK GEÇİCİ ÇÖZÜM OLUR

Ankara’da yapılan yollar günü kurtarıyor ve Ankara trafiğini birkaç yıl rahatlatıyor. Bu durumu da yapılan yeni yollardan sonra görüyoruz. 1071 Malazgirt Bulvarı geçtiğimiz yıllarda yapıldı ve şimdi yanına yeni bir yol daha yapılmak isteniyor.

 

GÖKÇEK’İN TARTIŞMACI DİL KULLANIYOR

Sayın Melih Gökçek, tartışmacı bir dil kullanıyor. Sayın Gökçek’in açıklamalarına baktığımızda da zaten bu dili çok net şekilde görebiliyoruz. Malazgirt Bulvarı yanına yapılmak istenen yol İncek Bölgesi’ni rahatlatmak için isteniyor. Geçmiş dönemlerde İncek Bölgesine bu kadar çok rezidans yapılmasaydı bu yola ihtiyaç kalmayacaktı.

 

YOL, ORMANA ZARAR VERECEK

ODTÜ yönetimi, yolun yapılacağı alanda ağaçların kesileceği için teklif edilen planı kabul etmemiştir. ODTÜ, ağaçlar kesilmeden bir sistem ile bu yolun yapılmasını istemiştir. Ancak belediye bu yöntemin maliyetli olacağı için kabul etmemiştir. Eğer yol yapılırsa ODTÜ ormanlarının en yaşlı ağaçlarının bulunduğu bölge tahrip edilmiş olacak.

 

ANKAPARK ÖLÜ BİR YATIRIM

Cumhuriyet tarihinde devlet tarafından yürütülen en büyük ikinci proje Ankapark olacak. En büyük proje ise Marmaray. Ankapark ölü bir yatırımdır. Sayın Gökçek, Ankapark’a 10 milyon ziyaretçinin geleceğini söylüyor ama bu mümkün değil. Ankapark ile ilgili de bir başka önemli nokta ise açılışının sürekli ertelenmesi. Sayın Gökçek, bu yatırımın özel sektör tarafından işletileceğini söyledi. Eğer özel sektör işletecekse o zaman neden bu yatırımı devlet yaptı. Diğer projeler gibi özel sektöre yaptırılarak yap işlet modeli uygulanabilirdi.

Ankara’nın belli değerleri var ve bu değerleri ortaya çıkarmak gerekiyor. Birçok değeri varken Ankapark gibi ölü yatırımlar yapmak doğru değil.

 

ŞEHİR HASTANELERİNİN YER SEÇİMİ YANLIŞ

Şehir Hastaneleri ile ilgili biz Ankara merkezli eleştiride bulunmuyoruz. Biz, ülke genelinde eleştiride bulunuyoruz çünkü hastanelerin yer seçimleri yanlış yapılıyor. Ankara’da Eskişehir Yolu üzerinde trafik yoğunken o bölgeye şehir hastanesi kuruluyor. Kurulacak hastaneler içinde yeni yollar açılarak yoğun olarak trafik rahatlatılmaya çalışılıyor. Ayrıca bu hastaneler piyasacı alanlar olacak. Sağlık hizmetini Sağlık Bakanlığı, işletmesini ise özel şirketler yapacak. Sağlık merkezleri kampüs mantığı ile değil şehre yayarak yapılmalıdır.

 

ODALARIN SİYASİ GÖRÜŞÜ OLAMAZ

Oda olarak Ankara’da 630’a yakın davamız bulunuyor ve bu davarın çoğu Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri’ne karşı açıldı. Oda olarak bizim için ideoloji önemli değil. Amacımız yapılan işlerin Ankara’ya yarar sağlayıp sağlamadığıdır. Şahısların siyasi görüşü olabilir ancak odanın bir siyasi görüşü olamaz. Bizim eleştirilerimiz yapıcı eleştirilerdir. Yanlış iş yapan kim olursa olsun eleştiririz.

Oda olarak bizim misyonumuz eleştirmektir yapılan hataları söylemektir. Bizim misyonumuz yapılan işleri alkışlamak değildir. Bizim amacımız yapılan yanlışları söylemektir. Yapılan güzel işler zaten belediyenin görevidir. Biz, Melih Bey gibi neden bizi eleştiriyor diye serzenişte bulunmuyoruz.

Oda olarak diyaloğa açığız. Amacımız Ankara için en iyisini yapmak. Belediye ile yazışmalarımız da oldu hatta şehir planı ile ilgili fikir alışverişimizde ancak Sayın Gökçek ile bir görüşmemiz olmadı.”

@radyotrafik06