‘KALDIRIMLARIMIZDAN VAZGEÇİYORUZ’
19 Eylül 2018 Çarşamba 10:16

Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci, Radyo Trafik Ankara’da Erol Tümtaş’ın sunduğu ‘Şehrin Sesi’ programına konuk oldu.
 

Radyo Trafik Ankara / Özel Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında ulaşımda gelinen son noktayı değerlendirdi.  Tekeci, Ankara’da toplu taşım ağının yetersiz olduğunu, ulaşım sorununun çözümü için metro ağlarının artırılması gerektiğini ifade etti.

 

Tekeci, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

ANKARA’NIN METRO AĞI YETERSİZ

“İstanbul ve Ankara gibi kentlerde toplu taşımın daha hızlı işleyebilmesi metro altyapısı ile olabilir. Büyükşehirlerde ki toplu taşım sadece otobüsler ile çözülemez. Ankara’da şuan mevcut olan metro hatları yetersiz. Metro hatlarının yanı sıra vagon sayısı da yetersiz çünkü Çinli firma ile yapılan anlaşma gereği vagonların %51’inin yerli üretim olması gerekiyor. Gerekli olan vagonların üretimi de bu nedenle uzadı.

 

EGO OTOBÜS SAYISI YETERSİZ

Ankara genelinde EGO otobüs sayısının yetersiz olduğu yönünde şikayetler var. Ring uygulaması ile de bu şikayetler daha da arttı. Her durakta iki – üç özel toplu taşımda bir EGO otobüsünün geldiğini görüyoruz.

 

CEP TERMİNALLERİ İÇİN AŞTİ BEKLENMEMELİ!

Normal şartlarda cep terminalleri olsa 10 – 15 dakika da vatandaş evde olabilir ancak mevut durumda AŞTİ’den uzak mesafelere 2 saate yakın sürede gidebiliyorsunuz. Cep terminalleri, AŞTİ taşınmadan önce hayata geçirilirse birçok insan şehrin içerisine girmeden hem evlerine ulaşacaklar hem de merkezde ki araç yoğunluğu da azalmış olacak.

 

TOPLU TAŞIM PAHALI

Toplu taşım ağı yetersiz olduğu gibi pahalıda bir hizmet. Toplu taşım ağının yetersizliği ve pahalılığı ise vatandaşı şahsi araçlara yönlendiriyor.

 

ŞEHİR HASTANELERİ TRAFİĞİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK

Şehir hastaneleri sadece Ankara için değil tüm Türkiye için yapılıyor. Şuan şehir hastanelerinin yapıldığı bölgelere yeni yollar açılıyor. Ancak sorunlar yine yaşanacaktır çünkü önce yerleşim yeri daha sonra ulaşım ağı düşünüyor. Aslında bu durumun aksi düşünülse önce altyapı sonra üstyapı hazırlansa sorun yaşanmaz.

 

YAYA ODAKLI PROJELER YAPILMALI

Ankara’da yayalaştırılmış bölgeler yok. Önce yol sonra kaldırım yapılıyor zaten bu durumda yayalara önem verilmediğini gösteriyor.

 

DOLMUŞLAR İÇİN DÜZENLEME YAPILMALI

Otobüslerin durağı var ama dolmuşların yok bu nedenle dolmuşlar için EGO’nun uygulaması entegre edilemez. Çünkü dolmuşlar istedikleri yerde durup istedikleri saatte hareket ediyorlar.”

@radyotrafik06