‘9 YAŞINDAKİ ÇOCUK UYUŞTURUCUDAN ELİMDE ÖLDÜ’
19 Eylül 2018 Cuma 09:38

Emniyet Eski Müdürü Deneyimli Narkotikçi ve Bağımlılık Uzmanı Mutlu Çelik, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Emniyet Eski Müdürü Deneyimli Narkotikçi ve Bağımlılık Uzmanı Mutlu Çelik, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayında uyuşturucu ile mücadele ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çelik, uyuşturucu ile sadece polisin ya da ailenin değil politikacılarında mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Çelik, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

TİM KURDUK

“90’lı yıllarında İstanbul’da görevim esnafında okullardaki uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için bir TİM kurmuştuk. Şuanda diğer illerde de TİM’ler uyuşturucu kullanımı ile mücadele etmekte.

 

UYUŞTURUCU KULLANIMI ARTTI

Son yıllarda uyuşturucu kullanımında artış var. Ankara, sentetik uyuşturucu kullanımlarında ilk sıralarda yer almakta. 500 Milyar Dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Böyle büyük bir sektör karşınızdayken dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok dizi de artık uyuşturucunun nasıl kullanılacağı dahi gösterilmektedir. Uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için yapılan programlarda dahi ne yazık ki uyuşturucuya özendiren ögeler içeriyor.

 

KAÇ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARIYORLAR

Halkımız emin ellerde değil. Bazı televizyon programlarında halkı aydınlatma düşüncesiyle yanlış yönlendirmeler yapılıyor. Geçen günlerde bir televizyon programında izledim; bir profesör uyuşturucu maddesinin nasıl yapılacağını anlatıyor. Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar. Profesör belki iyi niyetle adım atıyor ama uyguladığı yöntem ile gençlere uyuşturucu maddenin nasıl yapılacağını anlatmış oluyor.

 

HARÇLIĞA GÖRE UYUŞTURUCU SATIYORLAR

Okulların önlerinde tek sigara tarzında uyuşturucu satıyorlar. Hatta satıcılar, çocukların harçlıklarını bildikleri için çocuklar uyuşturucuya alışsınlar diye 3 – 5 liradan satılıyor.

 

TEHLİKE HER YERDE!

Uyuşturucu kullanımı için yapılan araştırılar doğru olabilir ama detayına indiğimiz zaman durumun daha da farklı olduğunu görüyoruz. Öyle maddeler var ki önünüzdeki içeceğe koyarak sizi maddelere alıştırabilirler. Bazı maddeler var ki içtiğiniz sıvının ne tadını ne kokusunu ne de rengini değiştiriyor.

 

UYUŞTURUCU CİNSEL GÜCÜ ÖLDÜRÜR

Gençleri korkutarak ya da kulaktan dolma bilgilerle uyuşturucudan uzak tutamazsınız. Genel de uyuşturucu kullananlar için cinsel gücü artırdığı söylenir bu söylem uyuşturucuyu satma yöntemidir. Durum ise farklı uyuşturucu kullanımı cinsel gücü artırmaz aksine cinsel gücü yok eder.

 

ÇOCUKLARINIZA SEVGİ İLE YAKLAŞIN

Aileler, çocuklarına baskı kurmamalı. Eğer şüpheleniyorlarsa şüphelerini belli etmemeliler. Eğer çocuk size karşı güvenini kaybederse ona yardımcı olamazsınız. Çocuklarını iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Koku değişimi olabilir, eve giriş çıkış saati olabilir, gittiği mekânlardaki değişimler olabilir her değişikliği iyi gözlemlemek gerekiyor.”

@radyotrafik06