“ANKARA’DA YOL ÇOK OTOPARK YOK!”
19 Ekim 2018 Çarşamba 09:50

Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci, Radyo Trafik Ankara’da Erol Tümtaş’ın sunduğu ‘Şehrin Sesi’ programına konuk oldu.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci ve Radyo Trafik Ankara Spikeri Erol Tümtaş, Ankara ulaşımının kanayan yarası otopark sorununu masaya yatırdı.

 

Tekeci, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“PARALI OTOPARK SİSTEMİ SORUNSUZ İŞLİYOR”

“Yol boyu otoparkın ücretsiz hale getirildiği dönemde tek tip kıyafetler, el terminalleri ve yaka kartları yoktu. Şimdi uygulanan modelde ise birçok eksiklik giderildi. Çalışanlara eğitimler verildi artık el terminalleri var ve tek tip kıyafet giyiyorlar. Şuan Rüzgarlı bölgesinde pilot uygulama yapılıyor ve sorunsuz şekilde paralı otopark sistemi devam ediyor.”

 

“YOL YAPARAK TRAFİĞE ÇÖZÜM ARANIYOR”

“Ankara’da araçlar her zaman hareket halinde olacakmış gibi yollar açılıyor. Ancak bu araçların bir gün bir yerde duracağını hesaplayarak yollar yapmak gerekiyor. Sadece yeni yollar yapmanın trafik sorununa çözüm üretmeyeceğini de görmek lazım.”

 

“YANLIŞ PARK TRAFİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

“Yanlış parklar trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Vatandaş gideceği yerin hemen önüne aracını park etmek istediği için trafikte sorunlar artıyor. Aynı zaman da aracı düzgün park etmemekte trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Bir yere çöp atılırsa o bölge çöplüğe döner bir araçta yanlış yere park edilirse görüyoruz ki anında bölge park alanına dönüyor.”

 

“VALE - OTOPARKÇI ARASINDA SORUN ÇIKABİLİR”

“Valeler, kendi otoparkları yetersiz olduğu için yollara araçları park ediyorlar. Ancak yakın zaman da paralı otopark sistemi yaygınlaştığı zaman Valeler, araçları nereye park edecekler? Otopark yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşanacaktır. Valeler bu sefer araçları park etmek için başka yollara başvuracak ve ara sokakları kullanacak o sokaklarda da trafik yoğunluğu yaşanacak.”

 

“AŞTİ’NİN YENİ YERİ İLE İLGİLİ NET BİLGİ YOK”

“AŞTİ’nin nereye taşınacağı yönünde Otobüsçüler Derneği’nin bir fikrinin olmadığını öğrendik. Dernek taşınmak istemediğini de açıklamadı. Şuan AŞTİ’nin nereye yapılacağı hakkında net bir bilgi yok. Cep terminalleri de konuşuluyordu bu konu hakkında da bir gelişme yok.”

@radyotrafik06