"EMRAH, KOLLUK KUVVETLERİNİN ZAAFINDAN YARARLANDI"
19 Ekim 2018 Perşembe 10:00

Av. Emre Eren ve Cumhuriyet Eski Savcısı Türker Tok, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Trafik Hukuku’ programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Av. Emre Eren ve Cumhuriyet Eski Savcısı Türker Tok, Emrah Serbes olayını enine boyuna Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında değerlendirdi.

Eski Savcı Türker Tok, nitelikli vatandaş yetiştirilmediği için böyle durumların yaşandığını dile getirirken. Av. Emre Eren ise Emrah Serbes’in ödeyeceği tazminattan kurtulma amacıyla test yaptırmamış olabileceğini söyledi.

Ayrıca Eski Savcı Türker Tok, kolluk kuvvetlerinin yetersiz bilgisi nedeniyle Emrah Serbes’in alkol alıp almadığının öğrenilmesinin artık mümkün olmadığını belirtti. Aynı konu ile ilgili yorumlarda bulunan Av. Emre Eren ise kolluk kuvvetlerinin işi sıkı tutmamasından dolayı olayın boyutunun tam anlamıyla değiştiğini ifade etti.

 

Tok, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“İYİ VATANDAŞ OLAMIYORUZ”

“Türkiye’de doğru ve dürüst vatandaş olma sorunumuz var. Bu durum eğitim ile alakalı değil. Ne yazık ki doğru ve düzgün yurttaş yetiştirememe gibi bir sorunumuz var. Emrah Serbes’in karıştığı kazada bir aile yok oldu. Avukat işi sıkı tutmasaydı bu olay çabuk kapanırdı. Avukatın hamleleri olayın aydınlanmasında yardımcı oldu.”

 

“KOLLUK KUVVETLERİNİN İHMALİ BÜYÜK”

“Kolluk kuvvetlerimize ne yazık ki iyi eğitim vermiyoruz. Kaza anında gelen kolluk kuvvetlerinin kazaya karışan herkesten kan örneği aldırması gerekiyordu. Ancak görüyoruz ki kaza esnasında ve sonrasında işin sıkı tutulmadığını görüyoruz. Kolluk kuvvetlerinin ihmali olayın yönünü değiştirdi.”

 

“TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN YARGILANACAK”

“Emrah Serbes, taksirle adam öldürme sucuyla yargılanacak. Bir kişi ölmüşse 2 yıldan 6 aya kadar birden fazla kişi ölür ya da yaralanırsa 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılama yapılır. Ceza aralığını hâkim gerekçelere göre belirler. Eğer alkol alındığı kesinleşirse ceza daha da ağırlaşır ancak kaza esnasında test yapılmadığı için artık bu seçenek mümkün değil.”

 

Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“KOLLUK KUVVETLERİ KUSURLU”

“Emrah Serbes’ten daha kusurlu olan biri varsı o da kaza bölgesine gelen kolluk kuvvetleridir. Çok büyük bir ihmal var. Kazadan hemen sonra her ihtimal göz önünde bulundurup Emrah Serbes ve yanındaki kişiye test yaptırılmalıydı.”

 

“EMRAH SERBES MADDİ TAZMİNATTAN KURTULDU”

“Emrah Serbes, eğer kaza esnasında test yaptırsaydı ve alkollü olduğu kesinleşseydi ödeyeceği tazminat oranı artacaktı. Ancak kolluk kuvvetlerinin kusuru nedeniyle artık bu seçenek ortadan kalktı. Şimdi ödeyeceği tazminattan da kurtuldu ve kendisi açısından doğru bir hareket yaptı. Eğer alkol tespit yapılsaydı alacağı cezadan çok ödeyeceği tazminat ona daha büyük ceza olacaktı.”

@radyotrafik06