"KANDIRILMAYIN”
14 Kasım 2018 Perşembe 13:51

Avukat Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Trafik Hukuku’ programına konuk oldu. 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Avukat Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında vatandaşı, sahte hukuk büroları, hasar merkezi ve sigorta aracılık merkezleri için uyardı. Eren, bu firmaları denetime tabi olmadığını ve mafyatik bir yapıya sahip olduklarını belirtti.

Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi Eski Başkan Yardımcısı Av. Onur Yavaş, canlı yayında sahte hukuk büroları, hasar merkezi ve sigorta aracılık merkezlerinin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yavaş, “Sahte hukuk büroları, hasar merkezi ve sigorta aracılık merkezleri, vatandaşı sömürüyorlar. Bu firmaların bir sorumlulukları ve yasal yükümlülükleri yok. Bu firmalar merdiven altı işlemler yapıyorlar. Vatandaşın evlerine kadar girip, darp yoluyla paralarını alıyorlar. Korkutarak, vatandaşın hak arama yollarını da kapatıyorlar Bir kere paça kaptırılınca her şey bitiyor.” dedi.

 

Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“KAYIT DIŞI FİRMALARA DİKKAT!”

“Aracı şirket diye adı geçen hasar merkezi ve sigorta aracılık merkezleri yasa dışı mafyatik şirketlerdir. Bu şirketlerin hiçbir resmiyeti yoktur. Bu şirketlerin bir tahsilat yetkisi olmadığı gibi baroya da kayıtlı değiller. Bu firmalar denetime de tabi değiller.

Bu firmaların polis, jandarma ve hastanelerde adamları var. Hastanelerden bilgi almak için bazı çalışanlara ücret ödeyerek bilgileri satın alıyorlar. Bu firmalar ücret ödedikleri personellerden aldıkları bilgilerden sonra aileler ziyaret ediyorlar.

Vatandaşı, tazminat oranlarında da kandırıyor, duygularını sömürüyor ve vekâlet imzalatılıyor. Burada vekâlet de önemli değil vatandaşa, sözleşme imzalatıyorlar ve vatandaşın hak ettiği tazminatın dışında her şeylerini alıyorlar. Kiminin evine haciz gidiyor kimi vatandaşın ise aldıkları tazminatlarına el koyuyorlar.”

 

“VATANDAŞI PARA İLE KANDIRIYORLAR”

“Bu firmalar, vatandaşı para vaadiyle kandırıyorlar. Vatandaşa önden ödeme de yapıyorlar. Bu yöntemle vatandaşı tuzağa çekiyorlar. Vatandaşta daha fazla para kazanma hayali ile bunların tuzağına düşüyor.

Bunlar, hukukçuların yapamadığı işi biz yapıyoruz diyerek reklam da yapıyorlar.”

 

“ADLİ MAKAMLARDAN KORKMAYIN!”

“Vatandaşın, bu yapılardan korkması gerekiyor. Savcıdan, avukattan, polis ya da jandarmadan korkulmaz sonuçta her kurum denetime tabi ama bu sahte yapıların bir denetimi yok asıl onlardan korkulması gerekiyor. Bir avukat hata yaptığı zaman sorunu telafi edebilirsiniz ancak hasar merkezi ve sigorta aracılık merkezlerinin yaptığı hatanın sorumluluğunu taşıyacak kimse yok. Hesap soramıyorsunuz.”

 

“CAM FİLMİNE BİR STANDART GETİRİLMELİ”

“Bir hukuk devletinde düşünmeden kısa zaman aralıklar içerisinde yasalar ile oynamaz. Bir hukuk devletinde bir yasa çıkarsa geçiş süreci tanınır ve nedenleri açıklanır. Açıklanan maddeler toplumda tartışılır. Yıllardır cam filmi çok konuşuluyor. Cam filminin belli bir standardı var. İlk önce cam filmi serbest bırakıldı ve herkes cam filmi taktırdı. Daha sonra da cam filmini yasaklıyorsunuz ve ceza kesiyorsunuz. Cam filminde bir ölçü vardır ve belli ölçülere izin verilebilirdi. Parası olan fabrika çıkışlı renkli camlı araç alıyor. Parası olmayan vatandaşa ise cam filmi olduğu için ceza yazılıyor.”

 

@radyotrafik06