''NAİM SÜLEYMANOĞLU'NUN FİLMİ YAPILMALI''
14 Kasım 2018 Cuma 13:51

Radyo Trafik Ankara'da Cem Şahin'in sunduğu 'Taraftar’ın bu haftaki konuğu spor yorumcusu Haluk Nogay ve gazeteci Taki Doğan oldu. Programda, hayatını kaybeden esfane halterci Naim Süleymanoğlu konuşuldu.

1983-1986 yılları arasında toplam 62 rekor kıran efsane halterci Naim Süleymanoğlu'nun çok sevilen bir sporcu olduğuna dikkat çeken gazeteci Taki Doğan, ''Teknolojinin bulunduğu bu ortamda kütüphanelere gitmeye gerek kalmadı. Böyle bir ortamda elimizde Süleymanoğlu ile ilgili onlarca röportaj ve görüntü varken televizyonlarda bir belgesel göremedim. Bu çok üzücü'' dedi. Naim Süleymanoğlu'nun Türk olmaktan dolayı övündüğünü belirten Doğan, dünyaya mâl olan bir haltercinin mutlaka bir sinema filmi ya da belgesele konu olması gerektiğini ifade etti.

''ASİMİLASYON NAİM'İ ÇOK RAHATSIZ ETMİŞTİ''

Taki Doğan, bir Balkan şampiyonasında Süleymanoğlu'nu tanıdığını ve o dönem Süleymanoğlu'na şaka yollu ''Gel seni Türk vatandaşı yapalım'' denildiğini hatırlatarak, ''O dönem Bulgaristan'da soydaşlarımıza yapılan asimilasyon Naim'i çok rahatsız etmişti. Bundan birkaç ay sonra sonra Süleymanoğlu'ndan 'ben vatandaşlık için hazırım' telefonu geldi. Bu, dönemin Başbakanı Turgut Özal'a iletildi. Özal hiç düşünmeden 'bunu gerçekleştirelim' talimatı verdi'' dedi.

Süleymanoğlu'nun Türkiye adına yarıştırılabilmesi için bonservis verilmesi gerektiğini hatırlatan Doğan, şu ifadeleri kullandı:

''HİÇBİR DİSİPLİNSİZLİĞİ OLMAYAN BİR SPORCUYDU''

''Bulgarlarla yapılan pazarlığı gazeteci olarak takip ettim. O dönem 1.5 milyon dolara anlaşıldı. Ardından Naim, İstanbullularla tanıştırıldı ve Türk insanı onu bağrına bastı. Devlet kendisine ev hediye ederek, maaşa bağladı. Süleymanoğlu kimlik olarak da mükemmel bir insandı. O dönem pek çok insan askere gitmemek için torpil arayışına girmişken, Naim önce spor akademisine girdi sonra gitmeme imkanı olmasına rağmen askere gitti. 1,47 cm boyu vardı ama 3 metrelik de şahsiyeti vardı. Aktif spor hayatında hiçbir disiplinsizliği yoktu. Sabah 09.00'da spor salonuna gider akşam 17.00'ye kadar çalışırdı. Seul'a giderken de hastaydı. Rekor kırdıktan sonra bana 'Taki Ağabey, keşke rekoru daha yukarı taşıyabilseydim' dedi. Böylesine azimli biriydi.''

Spor yorumcusu Haluk Nogay da ''Naim Süleymanoğlu Türk'ün gücünü dünyaya gösterdi'' diyerek, Süleymanoğlu'nun dünyada ilk 10'a girebilecek bir sporcu olduğuna dikkat çekti.

Nogay, şu ifadeleri kullandı:

''Naim Süleymanoğlu, o dönem 'doğu blok' olarak adlandırılan bir ülkede büyüdü ve buna rağmen Türk kimliğine sahip çıktı. Çoğu kimse bilmez ama o dönem hem CIA hem KGB kaçma ihtimaline karşı Süleymanoğlu'nun peşindeydi. Naim'in gelmesi o kadar büyük bir sansasyon yarattı ki Time'a bile kapak oldu. Mutlaka bir belgesel ya da filmi yapılmalı. Elimizdeki sporcuların kıymetini bilemedik.''

''LAĞIM AĞIZLI KİŞİLER...''

Nogay, Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnakları yaralayan yakışıksız ifadelerini hatırlatarak, ''Bunlar spor yorumcusu değil, lağım ağızlı kişiler. Böyle çirkin yorumlar bile yapılırken, bir spor yorumcusu da çıkıp Naim Süleymanoğlu hakkında konuşmadı. Bu tür yorumlar yerine spor programlarında Naim'e yer verilmeli. Bunun yapılmaması çok büyük bir ayıp'' dedi. 

@radyotrafik06