"ANKARA GECE ULAŞIMI İÇİN ÇOK GEÇ KALDI"
14 Kasım 2018 Salı 14:45

Milliyet Gazetesi yazarı Ali İnandım, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu. 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Milliyet Gazetesi yazarı Ali İnandım, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında gece ulaşımı başta olmak üzere Ankara’nın ulaşım sorunlarını dile getirdi. İnandım, ülkece sürekli enerji kaybettiğimizi bununda sebebinin sorunların dile getirilip, çözüm için bir adım atılmamasından kaynaklandığı ifade etti.

 

İnandım, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“GECE ULAŞIMI ANKARA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

“Gece ulaşımı ilk denendiğinde iyi duyurulmadı. Birçok vatandaşın haberi yoktu. O dönem esnaf başta olmak üzere vatandaşa gece ulaşımını sorduğumda haberlerinin olmadığını söylediler. Gece ulaşımından önce vatandaşın maddi gücü yeterli olmadığı için gece saatlerinde evine yürümek zorunda kaldı. AŞTİ’ye gelenler otogarda yatmak zorunda kaldı.

Ankara’ya turistin gelmesini geçtim gece ulaşımından önce Ankara’da yaşayanlar Ankara’yı gezemiyorlardı. Akşam saatlerinde olan etkinliklere katılamıyorlardı.

 

“BİZİM GÖRDÜĞÜMÜZÜ ONLAR GÖRMEDİ!”

“Bazı konularda halka sormak doğru olur. Ankapark’ın adı geçtiğinde biz yaşanabilecekleri yazdık. Dünyanın birçok ülkesinde Ankapark tarzında eğlence merkezleri ya kapatılıyor ya da küçültülüyor. Ankapark yapıldığında 10 milyon turist geleceği söylenmişti. O dönem bu sayıda turistin gelemeyeceğini yazmıştık. Çünkü Ankara’nın 10 milyon turisti kaldırabilecek bir altyapısı yok. Biz, şehir plancısı ya da uzman değiliz ama yaşanacak olumsuzlukları gördük Ankapark’ı yapanlar ise göremedi. Ankapark’a harcanan para Ankara’nın birçok sorununu çözebilirdi. İnsanların eğlence anlayışı değişti artık oyunlar cep telefonlarına kadar geldi. Eski eğlence anlayışı ile bu işler olmaz.”

 

“ÜLKE ENERJİ KAYBEDİYOR”

“Ülke bazı konularda çok enerji kaybediyor. 2017 yılı olmuş hala otobüs kartları, gece ulaşımı, altyapı, halk otobüsü ve dolmuşu konuşuyoruz. Ulaşım kart projesi çok doğru bir karar. Vatandaş hangi şehre giderse o şehrin kartını almak zorunda kalıyordu. Bu sistemle artık daha rahat seyahat edebilecek.”

 

“RAYLI SİSTEMLER YOLCU KAYBEDİYOR”

“Raylı sistemler yolcu kaybetmeye devam ediyor. Raylı sistemlerin olduğu yerde araçların kullanımının azalması gerekirken Ankara’da araç kullanımı sayıda artış görüyoruz. Kime sorarsanız sorun bu şehrin bir ulaşım politikası olmadığını söyler. Ankaralılara bazı şeyleri alıştırmışlar. Bakınsanıza gece ulaşımı var diye sevinir hale geldik hâlbuki olması gereken bir durum. Özellikle son dönemde metrolarda yaşanan sorunlar giderek artıyor. Raylı sistemlerin olduğu bölgelerde EGO otobüsleri azalırken özel toplu taşım araçlarının arttığını görüyoruz. Ankara’da hala tramvay sistemi dahi gündeme gelmedi.”

 

“ÜLKE OLARAK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

“Ülke olarak yenidünya düzenini ve değişimleri yakalayamazsak bin, iki bin yıl yenidünyayı yakalayamayız. Bu nedenle el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Milletin 150 yıl önce bitirdiği işi biz 150 yıl sonra konuşmaya başlıyoruz. Durum böyle olunca da ilerleme olmadığı gibi bıkkınlıkta yaratıyor. İki farklı partiden seçilmiş başkanların kucaklaşmasını çok olumlu buluyorum. 15 Temmuz ruhunun devam etmesi gerekiyor. Şehirler kargaşa içerisinde yönetilemez.”

@radyotrafik06