“TOPLU TAŞIM CAZİP HALE GETİRİLMELİ”
14 Kasım 2018 Çarşamba 13:51

Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci, Radyo Trafik Ankara’da Erol Tümtaş’ın sunduğu ‘Şehrin Sesi’ programına konuk oldu. 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Hürriyet Gazetesi Ankara Eki Editörü Fatih Tekeci, Radyo Trafik Ankara’da Erol Tümtaş’ın sunduğu programda ile Ankara’nın ulaşım sorununu masaya yatırdı. Gece ulaşımı başta olmak üzere Ankara’nın toplu taşımdaki artıları ve eksilerinin konuşulduğu programda Tekeci, “Ankara’da yeni yollar açarak trafik sorununu çözmeye çalıştılar ve çözüm olmadı. Tek çözüm toplu taşımı cazip hale getirmek” dedi. Tekeci, ulaşım sorunundan sonra Ankara’nın en önemli sorununun su fiyatları olduğunu sözlerine ekledi. Doğalgaz sayaçları ile ilgilide yorumda bulunan Tekeci, “Doğalgaz sayaçları değişecek ve değişim nedeniyle vatandaşta 400 lira teminat bedeli isteniyor. Vatandaş ise geçen yıllarda alınan ödedikleri 300 doların akıbetini merak ederken 400 lira güvence bedeli vermeye çekiniyorlar. Evet gaz kuyruklarında kimse beklemek istemez ama değişim sürecinde vatandaş mağdur olmamalı. Başkentgaz’a hak veriyorum bu sayaçlar sorun çıkarıyor ancak sorunu çözerken vatandaşı mağdur etmemeliler.” dedi.

Ankapark konusuna da değinen Tekeci, Ankapark’ın seçim öncesine yetişeceğini belirtti.

 

Tekeci, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“GECE ULAŞIMI GÜZEL BİR ADIM”

“Bir kentte ulaşımın erken saatlerde bitmesi düşünülemezdi. Umarız gece ulaşımı devam eder ve vatandaşın talepleri doğrultusunda yine güzel adımlar atılır. Vatandaşta bu durumdan memnun özellikle öğrenciler ile görüştüğümüzde bazı şeylerin yapılabileceğini gördüler. Gece ulaşımından sonra vatandaşın isteği ring seferleri ile ilgili bir düzenlemenin yapılması.

Ulaşım noktasında özellikle öğrenciler için düzenlemeler yapılabilir. Yıllık kartlar çıkarılabilir ve toplu taşımlar daha cazip hale getirilebilir.

Vatandaşın bir beklentisi de metro ile ilgili. Metrolarda şu an vagon sayısı yetersiz, aktarmalar süreyi uzatıyor bir de bu duruma ringler eklenince metro cazip hale gelmiyor.

Gece ulaşımı ile hamle güzel ama eksikler var o eksiklerde giderilirse ulaşım sorunları daha da azalacaktır. Toplu taşım daha cazip hale gelecektir.

Geçen dönemlerde toplu taşım yerine yeni yollar açıldı ve bugünde yeni yollarda yetmemeye başladı ve tekrar toplu taşım gündeme geldi.”

 

“FUAR ALANI YAPILMALI”

“Fuar alanı için en uygun yer Atatürk Kültür Merkezi alanı olarak görülüyor. Çünkü fuar alanının hem metroya hem toplu taşım ağına yakın olması çok önemli. Ankara’da çok eksiğimiz var. Sadece fuar alanı değil havaalanı metrosu, stadyum ve kültür merkezinin akıbeti de hala belli değil."

@radyotrafik06