“EN KISA SÜREDE İLÇELER ANKARAKARTA GEÇECEK”
19 Aralık 2018 Salı 20:43

Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği Başkanı Kurtuluş Kara, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu. Ayrıca Ankara ÖHO Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş ise canlı bağlantı ile yayına konuk oldu ve AnkaraKart ile ilgili soruları yanıtladı.

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ankara ÖHO Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, Ankara Karta geçiş ile ilgili yayına canlı bağlantı ile katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Soydaş, ‘Biz, kartlı sisteme geçmeyelim demiyoruz. Ancak bazı taleplerimiz var. EGO ile bizim otobüslerimizin fiyat politikasının aynı olmasını istiyoruz. Amacımız sistemi baştan sağlıklı kurmak istiyoruz. Zaten Türkiye genelinde tek kart sistemine geçileceği konuşuluyor eğer tek kart sistemine geçilecekse o dönemde bu sisteme dâhil olabiliriz. Ancak sayın belediye başkanı yine de sisteme geçin derse diyecek sözümüz olmaz ve kartlı sisteme geçeriz.” dedi.

 

Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği Başkanı Kurtuluş Kara, canlı yayında Ankara Karta geçişleri ile birlikte yaşanılan sorunlar, atılacak adımlar ve çözümlerinden bahsetti. Kara, yakın zamanda kartı olmayan vatandaşların otobüslerde mağdur olmayacaklarını ifade etti ve otobüslerde üç binişlik kartların satılacağını söyledi. Kara, yakın zaman içerisinde diğer güzergâhlarda da Ankara Karta geçeceklerini sözlerine ekledi.

 

Kara, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“SORUNLARI ZAMANLA AŞACAĞIZ”

“Ankara Karta geçişimiz ile birlikte kooperatif kurduk. Mayıs 2017 yılında Ankara Karta geçiş yaptık. Ankara Kart bayisi az olduğu için sıkıntılar yaşanıyor ancak yakın zaman içerisinde cep telefonu ve kredi kartı üzerinden de artık ödeme yapılabilecek.

Ankara Karta geçiş ile birlikte şikâyetler azaldı, gelirlerimiz kayıt altına alındı ve birçok sorunumuz sona erdi. Ancak sorunlar bir yandan azalırken diğer sorunlar yaşanmaya başladı. Ücretsiz binişler arttığı için gelir düşerken bir de KDV oranı esnafımızı zor durumda bırakıyor.

Bazen yolcularımızın kartları olmuyor ve yolculardan talep ediyorlar. Bu sorunu çözdük. Eğer vatandaşın kartı yoksa o an şoförlerimize verdiğimiz üç binişlik kartlardan satın alabilecekler ve mağdur olmayacaklar.”

 

“OTOBÜSLERİMİZİN YENİLENMESİ GEREKİYOR”

Aktarmayı bize önerdiler ancak biz ilk olarak kabul etmedik. Bizim otobüslerimiz büyük olmadığı için aktarma ile esnafımız daha büyük sorunlar yaşayacağı için kabul etmedik. Ancak aktarmayı kabul etmediğimiz için de sorunlar yaşamaya başladık bu sefer de vatandaş aktarma olmadığı için EGO otobüslerini tercih etmeye başladılar. Biz de EGO Genel Müdürlüğü’ne araçların büyütülmesi için başvuruda bulunduk ve yardımcı olunacağı sözünü de aldık. Eğer araçlarımızı yenileyebilirsek ve aktarma sistemine geçersek hem esnafımız hem de vatandaş için daha iyi olacak.”

 

“ZAM TALEBİNDE BULUNMAYACAĞIZ”

“Belediye başkanımız zam yok dediyse biz de saygı duyarız. Aslında akaryakıt zamlandı ve masraflarımız giderek arttı. Esnafımız zor durumda ve kan kaybediyor ancak başkanımız EGO için zam yapmayacaklarını belirttiği için biz de zam için talepte bulunmayacağız.”

@radyotrafik06