KAPATILSIN MI ? KAPATILMASIN MI ?
19 Ocak 2018 Perşembe 20:26

Bahçelievler 7. Cadde’nin trafiğe kapatılmasına yönelik referandum öncesi Hürriyet Ankara bölge sakinlerini dinledi. Caddenin yayalaştırılması konusunda farklı görüşler bildiren vatandaşlar, bölgenin en büyük sorununun otopark olduğu konusunda birleşti.

Hürriyet Ankara'nın  dün manşetten duyurduğu Çankaya Belediyesi’nin Bahçelievler 7. Cadde için yapacağı yayalaştırılma referandumunu cadde sakinlerine sordu. Vatandaşlardan bazıları araç trafiğine kapatılmasını isterken bazıları da araç akışının devam etmesini istedi. Görüşlerden çıkan ortak nokta ise öncelikli olarak cadde ve çevresindeki otopark sorununun çözülmesi yönünde oldu. Bahçelievler Esnaf Derneği Başkanı Serkan Öz, belediye ile bir araya gelerek esnafın taleplerini iletmek istediklerini belirtti. Öz, “7. Cadde’de esnaf sayısı büyük küçük 200’ü buluyor. Belediye ile bir araya gelmemiz gerekiyor. Belediyenin bu konuda bizi bilgilendirmesi lazım. Bir eylem planı olmalı. Hangi bölümleri kapatılacak, çalışma ne kadar sürecek? Caddede çalışma süresi uzarsa esnaf mağdur olur. Sadece imkamet edenler değil esnaflar da katılmalı” dedi.
 
Caddede görüşlerini sorduğumuz emekli Saadet Selçuk ile kızı Simay Selçuk’un tercihleri farklı oldu. Saadet Selçuk, “Kapatılmasın. Açık olsun, bu kadar esnaf mağdur olur. Mesela buradan Kızılay’a gitmem lazım toplu taşımayla binip gidebiliyorum” derken kızı Simay Selçuk ise “Kapatılmasını isterim. İstiklal Caddesi gibi olur daha çok hareketlenir” dedi.
 

Caddede 22 yıldır çaycılık yapan Demirel Coşkun da “2009 yılındaki referanudm için Melih Gökçek dönemindeki toplantıya katılmıştım. O zaman ki proje yapılsaydı şimdi cadde çok daha farklı olurdu” ifadelerini kullandı.

Diğer cadde sakinlerinin görüşü ise şöyle oldu:

 

Bektaş Deniz Şenol-Esnaf:

Önerim kapatılması. Kapatılırsa İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi olur. Otopark için çözüm olarak da Gökkuşağı yıkılıp yerine katlı otopark yapılabilir.

 

Mehmet Can-Üniversite öğrencisi:

Bence kapatılsın. Yaya olarak karşıdan karşıya geçemiyoruz. Toplu taşıma araçları ciddi anlamda trafik sıkışıklığına sebep oluyor.

 

Onur Ali Koç-Esnaf:

Kapatılıp yayalaştırılırsa canlanır. Önce otopark sorununun çözülmesi lazım. Cadde girişindeki parkın altına otopark yapılabilir.

 

Cemal Koçak-19 yıllık Milli Piyango satıcısı:

Kapatılmasın. Bahçeli’ye dışarıdan çok insan geliyor. Buranın otopark sorunu artacak. Kapatılırsa gelen kişi sayısı azalır.

 

Aydın Bayezit-Mahalle sakini:

Kapatılması esnafın sonu olur. Mahalle sakinleri de mağdur olur. İnsan arabasıyla gelecek otoparkına belli saatte girebilecek bence olmaz.

 

Hasan Öztürk-Büfeci

Kapatılmasını istemiyoruz. Açık olmalı. İnsanlar buraya araçsız gelemez. Herkes araçla gelip işini hallediyor.

 

HÜRRİYET 

 
 
@radyotrafik06