“HALKA SORUN AMA ÖNCE ANLATIN!”
19 Ocak 2018 Çarşamba 21:34

Ulaşım Plancısı Erhan Öncü, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu. 

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Ulaşım Plancısı Erhan Öncü, yayalaştırma projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Öncü ayrıca Ankara’nın ulaşım sorunu ve çözümü hakkında da önemli fikirler sundu.

Ankara’da bazı bölgeler için ücretli kullanım şartı getirilmesi gerektiğini söyleyen Öncü, “Bu yöntem vatandaşı toplu taşıma yönlendirebilir ve aynı zaman da daha sağlıklı kentler olur.” dedi.

Öncü, kalkınmanın göstergesinin beton bina dikmen olarak algılandığını bu durumun böyle olmadığını aksine bir kentin yayalaştırılması, bisiklet kullanımı ve yeşil alan miktarının fazlalığının kalkınma göstergesi olduğunu söyledi.

Ankapark ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Öncü, “Ankapark’a değil toplu taşıma yatırım yapılmalı. Şu anki şartlarda Ankapark, Ankaralı için cazibe merkezi olarak görünmüypr” dedi.

 

Öncü, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“SORMAK YERİNE ANLATMAK GEREKİR”

“Yayaların olanaklarının artırılması, yayanın korunmasını destekleyen faktörler kentlerin ve ülkelerin temel politikası olmak zorunda. Bir bölgenin yayalaştırılmasını sormak yerine neden yayalaştırılması gerektiğini anlatmak gerekir. Aslında yapılması gereken bir şehrin bütününe bakmak gerekiyor ve temelinde trafikten arındırılmış sürekliliği olan koridorların yapılması gerekiyor. Halka sormak güzel ama sormaktan öte yayalaştırıldığı zaman artıları ve eksileri değerlendirmek gerekiyor.”

 

“ALTERNATİF SENARYOLAR HAZIRLANMALI”

“Belediye bir referandum yapmadan önce bölgenin etüdünü yapmalı daha sonra o bölgenin trafik akışını değerlendirmeli. Daha sonra o bölgenin esnafı ve vatandaş ile görüşmeler yaparak projeler hazırlanmalı ve birkaç alternatif hazırlanmalı. Daha sonra bu alternatifler konuşulup vatandaştan görüş alındıktan sonra farklı senaryolar geliştirilmeli. Sonra bu senaryolar oylanmalı ve vatandaş ne istiyorsa o proje hayata geçirilmeli. Şu an yayalaştırma projesi hayata geçecek gibi ama olur da yayalaştırma yapılmazsa bu sefer bölge trafiği düzenlenmeli. Otoparklar kaldırılıp tek şeritli bir yol yapılarak kaldırımlar genişletilebilir.”

 

@radyotrafik06