“İNSANLAR AYNI DOĞAR TOPLUM ŞEKİLLENDİRİR”
23 Ocak 2019 Çarşamba 01:35

Psikiyatrist Prof. Dr. Ünsal Söylemezoğlu, Radyo Trafik Ankara’da Elvan Palaşoğlu’nun sunduğu ‘Ankara Konuşuyor’ programına konuk oldu. 

 

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Psikiyatrist Prof. Dr. Ünsal Söylemezoğlu, Radyo Trafik Ankara’nın canlı yayınında son yıllarda artan şiddet olaylarına değindi ve sebeplerinden söz etti. Ayrıca Söylemezoğlu, geçen günlerde 115 çocuğun hamile kalması ile ilgilide yoruma bulundu. Söylemezoğlu; Ahlakın bozulduğu ya da bozulmaya başladığı ülkelerde her gün kanun çıkar. Çünkü gördükten sonra çözüm ararlar.” dedi.

 

Söylemezoğlu, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

“SINIRLARIMIZI BİLMİYORUZ”

“Şiddet sonuçta çıkan bir şeydir. Şiddetin içerik olarak da farklılıkları var. İnsanların bir birleri ile ilişkilerin de bir sınır vardır. Bu sınır beni ben olmayan insandan ayırt eder. Üzülerek söylüyorum ki ne yazık ki biz sınırlarımızı bilmeyen bir ülkeyiz. Bu sınırlar gençlik döneminde önem kazanır. Sınırlarımızı bilmediğimiz için de karşımızda ki insanların da ne istediğini ve ne düşündüğünü anlamıyoruz. İletişim kurmayı bilmediğimiz için de şiddet ortaya çıkıyor. Tabii bu anlattıklarım 40 yıllık tecrübeme dayalı gözlemlerim.”

 

“TOPLUM, KİŞİNİN RUHSAL DURUMUNU ETKİLER”

“İnsan, dünyanın neresinde doğarsa doğsun hep aynı doğar. Ancak zamanla insan da toplumun etkileri nedeniyle vicdan gibi ruhsal etkenler oluşur. İşte insanın iç dünyası ile dış toplumun etkisiyle ruhsal davranışları belirlenir. Vicdan, kişinin içinde ayrı bir birey olarak hareket eder. Toplumun yargıları, davranışları, kültürü, ceza ve ödülleri vicdanınıza yön verir. Vicdan duygusunun ne zaman nerede çıkacağını kestirmek çok zordur.”

 

“KİŞİ YA SEÇER YA DA SEÇMEK ZORUNDA KALIR”

“Kişiler bazen bazı yanlarını aileden alır ve kendine uygun olanları kendi seçer bazı durumlarda da zorla bazı yönleri almak zorunda kalır. Bu yönle kişi bir kimlik geliştirir. Her insan özel ve tektir doğum ile gelen özellikler vardır daha sonra aile ve çevresi kimliğin gelişmesine yardımcı olur.”

@radyotrafik06