'' VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ HER ŞEYDEN ÖNCELİKLİ ''
16 Şubat 2019 Salı 21:25

Radyo Trafik Ankara'da yayınlanan  ANKARA KONUŞUYOR programının konuğu Türkiye'nin ombudmanı , Kamu baş denetçisi Şeref Malkoç idi. Kamu denetçileri Kurumu hakkında bilgilendirici açıklamalarda  bulunan Malkoç  şunları söyledi.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMANLIK) NEDİR?

Anayasanın 74. maddesine göre Kamu Denetçiliği Kurumu: “Kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere kuruldu.

"HAKKANİYETE BAKAN TEK KURUM"
Kararlarında hakkaniyeti  gözettiklerini belirten Malkoç, "Kamu idareleri ile vatandaş arasındaki uyuşmazlıklarda bazen idarenin kararı kanuna uygun oluyor ama baktığınızda hakkaniyete uygun değil. Biz kanuna uygun olsa da hakkaniyete de bakıyoruz. Türkiye'de hakkaniyete bakan tek kurum var, o da Kamu Denetçiliği Kurumu" dedi.

 

İFŞA EDECEĞİZ...

Malkoç, "Kararlarımıza uymayan idareleri kamuoyuna duyurmayı, ifşa etmeyi düşünüyoruz. Bunun için yasa da müsait. İdarecileri de komisyona davet edip niye uymadıklarını söylemelerini talep edeceğiz. Verilen kararları takip etmek için birim oluşturacağız. Bu birim ilgili daireden takip edilecek” dedi.

 

İLGİNÇ BAŞVURULAR
Malkoç yapılan ilginç başvurulara da bazı örnekler verdi. Bir çocuğun kuruma başvurarak, "Annem cep telefonumu aldı, alın bana verin" dediğini aktaran Şeref Malkoç, bir başka başvuru için de, "Bir ilimizden bir vatandaşımız, 'Televizyonlardaki evlilik programı duyurusuna beni de çağırdılar, katıldım ama beni evlendirmediler. Masraflarımı o kurumdan alın, bana verin" dediğini aktardı.

 

@radyotrafik06