"BU EYLEME MECBUR KALDIK !"
14 Mart 2018 Pazartesi 15:12

"ANKARA KONUŞUYOR" programının bu haftaki konuğu "Ankara Servisçiler Odası Başkanı" Halil İbrahim Seyfi idi.  Başkentli servisçiler, "Ankara’da 500 adet yeni C plaka satışı yapılması kararının" ardından geçen hafta eylem yaptılar..  Binlerce servis aracı ile Büyükşehir Belediyesi’nin önüne giden esnaf trafiği kilitleyince polis müdahalesi ile karşılaşmışlardı. Oda başkanının da aralarında bulunduğu üç kişi gözaltına alınmıştı. Başkan Seyfi, Ankara’da yapılan eylem ile ilgili konuştu.

Ankara'da 7200 servis aracı görevde ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ailelerin şikayette bulunduğunu söyledi. Ailelerin araç sayılarının az olduğunu bildirdiklerini aktardı. O sebep ile bu yola başvurduk dedi. Bu konudaki fikirleriniz nedir?

Biz yaklaşık 20 -25 bin kişilik aileyiz. Çalışanlarımız zaten zor durumda. Alınacak yeni plakalarla sorunları daha da artacaktı. Ayrıca Ankara'da şu anda var olan  400'den fazla aracın kullanımı iptal edildi. Birçok araç boşta. Bizim ücretimizler de bir belediye çalışanı ile aynı seviyede. Bu eylem sonucunda servisçiler olarak ayağa kalktık. Uzun zamandır çektiğimiz sıkıntılarını dışavurumuydu bu. 

Sayın Tuna'dan randevu alamamanız üzerine bu eylemi gerçekleştirdiğiniz doğru mu ? 

Birkaç kez randevu talebinde bulunduk. Ancak göreve yeni geldikleri için randevu taleplerinin fazla olduğunu ve bizim isteğimizin sıraya konulduğunu bildirdiler. Aciliyetini bildirdik. Servisçiler odasına danışılmadan bu karar alınmasının büyük sorunlar yaratacığını da bildirdik. Ancak görüşemedik. Biz de eylem ile sesimizi duyurduk. 

Veliler sayın Tuna'ya bu kadar kolay ulaşabiliyorken sizler neden ulaşamadınız?

O konuda hat koptu. Ancak kısa zaman içinde bu düzelecektir. Biz başkanımızın her zaman arkasındayız. Biz bu eyleme mecbur kaldık.

Çevik kuvvetin müdahalede bulunması eylemin izinsiz olmasıydı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bizler Afrin'deki askerlerimiz için bir eylem düzenledik. Bu konuda Valimizden izin aldık. Büyük bir destek sağladık askerlerimize.
Ancak bu olay farklı oldu. 2 gün içinde gerçekleşti. Bir plan dahilinde yapmadık bir anda cereyan etti. Mecbur kaldık. Valilikten izin almamamız hataydı. Bunu kabul ediyoruz. Ancak çok ani gelişti.

Servisçi esnafı eylemden sonra polisler bizi çevirip sürekli ceza yazıyor bilgisi geldi. "Polis bize cephe mi aldı? " deniyor. Ayrıca Servisçiler odası eski başkanı Tuncay Elmadağlı'nın da sizleri şikayet ettiği iddiası vardı?

Kesinlikle öyle bir şey olmaz.  Tuncay Elmadağlı öyle bir şeyi asla yapmaz. Emniyet'de bir kişinin sözü ile zaten iş yapmaz. Eylem günü birçok ceza kesildi doğrudur. Ancak bu bir sinir hali ile yapıldı. O alınan paralar ise terörle mücadelede hainlerin tepesine bir bir inecek. Gerekirse arabalarımızı da bağışlarız. 

Toplu taşıma araçlarındaki insan sayısı dolup taşarken, neden servis araçları sayısı arttırılıyor?

Dolmuş, otobüs sayıları ile ilgili bir sorun değil bu. Tek sorun saatler. Yola çıkış saatlarine bir düzenleme gelirse büyük bir rahatlama olacaktır. Ayrıca memurlarımız akşamları 15-20 dakika araçlarda bekletiliyor. Sebebi saat sınırlamaları. Buna da düzenleme gelmeli. Memurlarımız araçlarda bekletilmemeli.

Peki size velilerden gelen şikayetler hangi konularda oluyor. 

Sadece Şoförlerin araç sürüşleri ile ilgili şikayet geliyor. Hatalı sürdükleri ilgili bilgiler aktarıyorlar.  Ancak bu sürücüler kesinlikle esnaf arkadaşlarımız değil. Tur şirketlerinin sürücüleri...

Trafik kuralları ile ilgili halktan bazı şikayetler geliyor?

Bizim halkımızdan hiçbir ayrıcalığımız yok. Bütün kurallar bizler içinde geçerli. Vatandaşımız aksi bir durum görürse hemen 155'i arasınlar. Bildirsinler. 


Halk arasında, daha çok para kazanmak istediğiniz için bu plakaları istemediğinizi söyleyenler oldu. 10 bin lira aylık para kazandığınız düşünenler de var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Öyle bir şey kesinlikle yok. Çocuklarımızı okutuyoruz. Onlara para gönderebilmek için bile başkalarından borç alıyoruz. Biz zaten zor şartlarda çalışıyoruz. 

Eylemden sonra neler değişti. Hangi noktaya geldiniz?

Şunu belirtmeliyim biz kesinlikle halkımızı engellemedik. Bunları araştırıp öğrendik. Eylemden sonra alınacak plaka sayısını 150'ye düşürdüler. Gerçekten yeni araçlara ihtiyaç yok. Veliler arasında özellikle özel okullarda çocuklarını okutanlar haklı olabilir. tek sorun saatlar buna düzenleme gelirse sorun kalmaz. Eğitim sezonu başlamadan önce okullar 8'den önce açılmayacak denildi. Bu sebep ile bir kargaşa oldu. Ancak o sorun 1 hafta sürdü. Sonrasında hiçbir servis ihtiyacı kalmadı. Ankara'da servis aracı sayısı ilgili sorun yok. Trafik sorunu var. Saat ayarlanması yapılırsa, hem halk rahatlar hem de esnaf rahatlar.

 

Süreç bundan sonra nasıl işleyecek?

Konuşarak halledilecek. Bağlantı kesinlikle kopmayacak. Biz bu konudan müzdarabiz. Bakın bu olaylardan önce 400 plaka satıldı. Özel okullar bu plakaları alsın ve öğrencileri taşısın denildi. Satılan plakalardan 1 tanesini bile özel okullar olmadı. Komisyona girenler, araç sayısının artmasına ihtiyaç var diyenler aldı.  İhtiyaç var diyenlerden birisi 10 plaka alıp, satmış. Yani burada bir rant var.

  

@radyotrafik06