“ANKARA’NIN EN BÜYÜK PROBLEMİ ULAŞIM !"
18 Nisan 2019 Çarşamba 23:30

“Ankara Konuşuyor” programının bu haftaki konuğu,  Milliyet gazetesi yazarı, Ali İnandım oldu. İnandım, Ankara’da yaşanan sıkıntılar ve Mustafa Tuna döneminde atılan adımlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Ankara’da öncelikle çözülmesi gereken sorunlar neler?

Ankara’nın iki önemli sorunu var. Birisi toplu taşıma, diğeri ise su… Alt yapılar yetersiz. Yağmur suyu toplanamıyor. Aski müdürünün suyun %37’sinin boşa gidiyor demesi de bunun göstergesi…  Alt yapının artık yenilenmesi gerekiyor. Yağmur sularının barajlara bir şekilde ulaştırılması lazım… Gerede’den gelecek su sorunlar büyük ölçüde çözecek. Bunun 2007 de bitmiş, açılmış olması lazımdı. Hala bitmedi. Kızılırmak’tan kirli bir su geliyor. Onu iyi arıtmak gerekiyor.

Metro ve ring konusu halledilmeli. İnsanlar aynı yol üzerinde giderken birkaç kez araç değiştiriyor. Hatta metrodan inip saatlerce ring bekleniyor. Bunların bu kadar zor olmaması gerek.

Ankara’nın pek çok sorunu vardı. Mustafa Tuna döneminden önce bunu söyledik. Hangi partinin geleceğinin önemi yoktu. Gelecek ismin üstüne bunlar yıkılacaktı ve sayın Tuna bunlar ile baş başa kaldı. Mesela gece ulaşımı çok önemli bir adımdır. Sayın Tuna’nın Sincan’a yaptıkları ortada. Mühendis kafası ile şehirciliğe uygun olanları oraya getirdi. Ancak Büyükşehir’deki sıkıntılar arapsaçı gibi… Tel tel ayırmak uzun sürecek bir iş… Belli konular ve projeler var. Bazılarının aciliyeti yok. Ancak toplu taşıma, alt yapı ve su sorunu mutlaka çözülmeli. Yeni düzen buna göre oluşturulmaz ise gelecek için sıkıntılar büyük olur.

Metro ve ring konusu halledilmeli. İnsanlar aynı yol üzerinde giderken birkaç kez araç değiştiriyor. Hatta metrodan inip saatlerce ring bekleniyor. Bunların bu kadar zor olmaması gerek.

 

Gece ulaşımı Mustafa Tuna döneminde başladı. Birçok noktada devam ediyor. Hatta araçlar dolma noktasına geliyor. Bu konudaki görüşleriniz neler?

Bakın nüfusu 5 milyona ulaşan bir şehirde gece ulaşımının tartışılması dahi yanlış. Zaten olmalı. Buna ihtiyacı olan bir sürü insan var. Şehir merkezinden semt merkezine gitmek toplu taşıma ile en kolay şekilde sağlanmalı. Bu sayede gece saatlerinde merkez noktalardaki insan sayıları da fazla olur. Geçtiğimiz yıllarda Kızılay’da in-cin top oynardı…

Ayrıca gece ulaşımına Ankaralıların alışması için sabretmek lazım. Hala ben bir yere gittiğimde geç saatler gelmeden tedirgin oluyorum, erken kalkmam gerek diye…  

 

Ankara’da otopark ile ilgili bir adım atıldı. Belediyenin otoparkları 1 TL yapıldı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? Bazı yerlerde “yer yok” denilerek halkın o noktaya alınmadığı iddiaları da var.

1 TL olayının istismarı tabi ki olacak. Denetimler sıklaşmalı. Çünkü otopark işinde büyük bir rant var. Bakın modern şehirleşme tarzında trafik merkez noktalardan uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Büyük ülkeler araçları merkezlerden uzaklaştırıyor. Londra bunun en büyük temsilcisi… Amerika Seattle’da otoparklar daraltılmaya çalışılıyor. Uzaklaşsınlar merkeze gelmesinler diye.

Saraçoğlu mahallesinde yapılacak düzenleme ile yeni otoparklar oluşturulacak. Hala araçlar merkeze geliyor. Aksine uzaklaştırılmalı. Şehir insan için mi, araba için mi ? Siz geniş yollar ile şehri böldükçe merkezin temel işlevini elinden almış oluyorsunuz.

 

Sayın Mustafa Tuna, otoparkların 1 TL’ye indirilmesi ile ilgili “Halkın mutluluğu ön planda” diye bir açıklama yaptı. Madem halk mutluluğu önemli toplu taşıma 1 TL’ ye inse, sefer sayıları artsa olmaz mı?

Bu çok güzel bir temenni, keşke olsa... Ankara’da halk artık alışveriş merkezinin içine dahi neredeyse arabası ile girecek. Metro var, otobüs var, hatta bazı alışveriş merkezlerinin servisleri var. Ancak özendirme konusunda hatalar var. Toplu taşımaya yöneltilmesi gerek… Bunun artması toplumu terbiye eder.

 

Ankara’da ve ülkemizde pek çok noktada düzenlemeler araç öncelikli yapılıyor?

Yollar yaya önceliklidir. İlk kural budur. Ancak  maalesef tam tersi uygulanıyor. İnsanlar yaşadıkları noktaya mahkum ediliyor.  Mesela yıllardır Kızılay’a gelmeyen insanlar, hatta Kızılay’ı görmeyenler var. Çünkü gelince yapılabilecekler kısıtlı. Her yer araba dolu. Yollardan geçmek bile zor. Kızılay merkez özelliğini tamamen kaybetti. Meydanlar insanları birleştiren noktalardır. Ancak Kızılay’da bu kalmadı. İnsanlar Kızılay’a gelince işimi biran önce halledeyim ve gidiyim diye hareket ediyor.

 

Büyük illere göre en az nüfus alan şehir Ankara. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Ankara gelebilecek göçleri değerlendirebilecek bir şehir değil. Yani göç eden insanlar kendilerine de, Ankara’ya da katkı sağlayabilecek yolları bulamıyor. Ancak son yıllarda Başkentte göç sayısı ciddi manada arttı. Ankara’nın göç alma yönü değişiyor.

 

 

@radyotrafik06