“ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İLE YAKIT DERDİMİZ BİTECEK! “
18 Nisan 2019 Çarşamba 23:26

“Ankara Konuşuyor” programı bu hafta Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç’u ağırladı.  Erkoç, otomobil dünyası ve Otonomi ile ilgili önemli konulara parmak bastı.

 

İşte Başkan Erkoç’un açıklamaları;

 

Sıfır araç fiyatlarının durumu nedir?

 Ülkemizdeki otomobillerin yüzde 80’e yakını ithal… Dolar, Euro ve Ötv’deki artışlar en düşük özellikli arabanın fiyatını bile aşırı etkiledi. Fiyatlar yüzde yüz elli arttı. Bunun sonucunda da sürücüler ikinci el araçlara yöneldi. Ancak sıfır fiyatları gibi ikinci el fiyatları da rekabet ile birlikte arttı. Aradaki fark oldukça azaldı.

 

Hurda araçlar ile getirilen düzenleme hakkındaki görüşleriniz neler?

 Türkiye’de yaklaşık 21 milyon araç var. Bunların yaklaşık 7 milyonu yaşı ileri olan arabalar. Hurda araçlar ile ilgili önemli bir çalışma yapılıyor. Çünkü eski araçların hem doğaya hem de trafiğe zararı var. Bu araçlar kaldırılırsa piyasaya canlılık gelir. Fakat burada otomobil sürücülerine verilen rakam az oldu. Hurda parası için 10 bin TL verildi. Sürücüler bu eski arabalara zaten 20-25 bin lira para istiyorlar. 10 bin lira için sürücüler gidip satmıyor.

 

Sıfır ve ikinci el araba almak zor… Dışa bağımlılığın azalması gerekiyor. Yerli otomobilde durum ne?

 Yerli otomobil geçmiş yıllarda “Devrim” ismi ile üretildi. Ancak bu engellendi. Bilim ve sanayi bakanı Faruk Özlü açıklama yaptı. İlk otomobiller 2019’da sokaklarda olacak. Hem de araçlar elektrikli olacak. Hem bürokratların araçları yerli olması lazım, hem de dışarıya bunları satarak döviz girdisinin artması gerekiyor. Elektrikli araç olunca benzine motorine ihtiyacınız olmayacak…

 Sanayide ilerlememiz gerekiyor. Domates satarak ilerleyemeyeceğimizin anlaşılması gerekiyor. Teknolojimizi çağa uygun hale getirmeliyiz.

 

Otonomi ile ilgili gelişmeler neler? Bunun oluşum süreci çok zorluydu.

Otonomi beş yüz milyon TL’ye mal oldu. Tamamen öz sermaye ile yapıldı. Dükkanlarda yüzde doksan doluluğa ulaştık. Çoğu yer açıldı. Yemek yeme yerleri, sosyal tesisler faal halde… Kadın sürücü bile rahatça gelip alacağı arabasına bakabiliyor.

 Otonomi’ye Alışveriş merkezi yapılıyor. Ayrıca bir de otel projesi var. Bu komplekste hedef sadece Ankara değil, Türkiye geneli… Mesela Otonomi’ye servislerimiz var. Aşti’nin tam karşısında üzerinde Otonomi yazan servislerimiz yarım saatte bir kalkıyor. Ücretsiz bir şekilde şehir dışından gelenleri taşıyoruz. Havaalanına da yakın olduğumuz için uçakla da gelenler oluyor. Onlarla da bağlantı kurarak, Otonomi’ye getirebiliyoruz.

 Arabalarınıza baktırabileceğiniz sanayi var. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ekspertizlerimiz var. Gönül rahatlığı ile arabalar Otonomi’den alınabilir. Ayrıca Otonomi.com’dan da istediğiniz arabayı tek tık ile alabiliyorsunuz.

 Sokaklar da Otonomi sayesinde rahatladı. Birçok noktada halktan teşekkürler alıyoruz. İnsanlar araçlarını otoparklarına park edemiyordu, kavgalar da yaşanıyordu. Bunlar artık sona erdi. 13 bin tane aracı sokaklardan aldık, getirdik. Yüzde 10 kısmı hala duruyor. Onlarda zamanla gelecek.

 2.el motorlu taşıt yasası gelince işler değişecek. Bazı dükkanlarda başka ruhsatlar kullanılarak hala araba satılıyor. Yeni yasa ile mesleki yeterlilik mecburi olacak. Dükkan sahipleri bir ehliyete sahip olacak. Bu evrakları olmayanlar ise araba alıp satamayacak.

 

Hafta sonu nöbetçi noter çalışmalarınız ne durumda ?

 Halk hafta içi çalışıyor, hafta sonu gelip, araba beğeniyorlar fakat alamıyorlar. Arabalar o gün satın alınsın istiyoruz. Nöbetçi noter istiyoruz. Ancak noterler birliği bunu kabul etmiyor. Keyifleri için buna kesinlikle yanaşmıyorlar. Noterler birliği ya araba işinden elini çekecek ya da nöbetçi noterler açacaklar… Dünyanın çoğu yerinde noter yok. Almanya’da Amerika’da, arabanın kafa kağıdı var, bizdeki ruhsat yani…  Alıcı ve satıcı karşı karşıya gelir ve anlaşırlar. Biz bu konudaki önerilerimizi sunduk, bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

@radyotrafik06