18 Mayıs 2019 Perşembe 23:11

 

“Ankara Konuşuyor” bu hafta da önemli bir konuk ağırladı. Hürriyet gazetesi Ankara eki haber koordinatörü Deniz Gürel Başkent’te yapılanlar ve siyaset ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 

24 Haziran 2018 seçimlerinde Chp’nin Başkan adayı 04 Mayıs Cuma günü açıklanacak. Siz neler söyleyeceksiniz?

Siyaset bu ne olacağı belli olmaz. Birçok isim öne sürüldü. İlhan Kesici, Abdüllatif Şener gibi… Ancak net karar Muharrem İnce’de verildi. Zaten sayın Kesici de İnce’yi kutladı. Tebrik etti…  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da bu konuda açıklama yaptı. Evet adayımız bu da demedi, değil de demedi… Net sonuç Cuma günü saat sabah 10:00’da Ahmet Taner Kışlalı salonunda belli olacak.

 

Seçimler 24 Haziran 2018’de yapılacak. Halk bunu duyunca hemen tatilini iptal etti. Ancak ikinci tur etabı yani Temmuz ayı düşünülmedi.  Hatta tatillerin iptal edilmediği bilgisi de geliyor. Yani “seçimler ikinci tura kalmaz mı” soruları var?

Bu rakamlar ne kadar net, belli değil aslında… Bir algı mı oluşturulmaya çalışıyor emin değilim. Ancak tabi insanlar ister istemez etkileniyorlar. Zamanla ikisi de iptal edilir. Şuan için konuşmak çok erken. Bunlar tahminler. Elimizde yeterli parametreler yok. Biraz daha partilerin seçim planlarını görmemiz lazım... Kim kazanır ise kazansın galip gelen Türkiye olsun. Bizler bu ülkenin insanlarıyız. Savaşa gitmiyoruz. Seçimlere gidiyoruz.

 

Ankara’da otoparklar 1 TL oldu. Siz kullanıyor musunuz?

Hayır kullanmadım. Bunun 1 TL olması çok iyi. Uygulamalarda sıkıntılar olmaması gerek. Bu konuda iddialar da var. Mesela bazı oto galeri sahipleri araçlarını 1 TL olan otoparklara park ediyorlarmış. Araç alacaklara da arabaları orada gösteriyorlarmış. Bunu Otonomi dışında yasal olmamasına rağmen hala galericilik yapanlar uyguluyor.

 

Ankara’da yeni açılan yollar var. Bağlıca Bulvarı büyük sorunları çözdü. Şehir hastaneleri de açılacak. Siz neler söyleyeceksiniz?

Yeni yol yapmak çözüm değil… Sorunu ötelemeye yarıyor. Şehir hastaneleri açılacak. Bilkent bölgesinde birisi, bir diğeri de Etlik’te… İki bölgede Ankara’nın en yoğun noktaları…  Bilkent’te şu anda bile yol kaldırmıyor. Hastane açılınca oraların çok büyük problemleri olur.

 

Sayın Mustafa Tuna yaklaşık 6 aylık bir süredir Ankara’da… Bu süreçte Sayın Tuna’nın icraatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunlar ülke için büyük olaydı. İstanbul ve Ankara’da bir anda başkanlar görevden alındı. Sayın Melih Gökçek’in gidişinden sonra kim gelirse gelsin Ankara’nın büyük bir kesiminde iyi karşılanacaktı. Gökçek’i  seven kadar çok sayıda sevmeyen de vardı. Sayın Mustafa Tuna’nın gece ulaşımı hamlesi iyiydi. Gökçek’in sorun yaşadığı noktalara parmak basarak dikkatleri üzerine çekti. Eleştirdiğim konu Çukurambar ile ilgili yaptığı açıklamalar. O bölge için “öldü” dedi. Kimse istemiyor uzun kuleler. Ancak o kısımlarda önceden alınan kararlar vardır. Bunları değiştirmekte zor. Sanırım o konuda kendisini yanlış anlattı. Tuna’nın önündeki en önemli sınav Ankapark… Bir dahaki seçimlerde dahi seçilip seçilmeyeceğini bile etkiler. Bakalım o konuda nasıl bir adım atılacak göreceğiz. Şu an üstü kapatılıyor…

@radyotrafik06