"SİVİL POLİSLER OTOBÜSLERDE OLACAK"
18 Haziran 2019 Çarşamba 23:10

Ankara Konuşuyor” programı bu hafta, bayram zamanında yollarda dikkat edilmesi gerekenlere parmak bastı. Konuk, Ato şehirlerarası yolcu taşımacılığı meslek komitesi üyesi Mustafa Tekeli oldu. Tekeli özellikle şehirlerarası yollarda yapılan seyahatlere dikkati çekti.

 

Bayramda seyahatler artıyor. Otobüslerin doluluk oranı nedir?

Otobüsler dolu durumda. Sadece firmaların sattığı yerlerden bilet alınmıyor.  İnternet üzerinden satışlar da arttı.  Ancak basılı bileti de almak zorunlu. Uçaklardaki gibi e-bilet uygulaması henüz yok Firma yerlerinden biletleri almak gerekiyor. Ayrıca yolcuların biletlerinde de isim – soy isim ve Tc. kimlik numarası yazmak zorunda. Bir de yapılan çevirmelerde polisler size firma yetkilileri “emniyet kemeri takın” diye anons yaptılar mı sorusunu soracaklar. Eğer anons yapılmadı ise cezalar yazılacak. Ayrıca bayram boyunca sivil polisler kendilerini belli etmeden otobüslerde seyahat edecekler. Bu sayede de sıkıntılar azalacak.

 

Bayram sürecinde özellikle Aşti mahşer yerine dönüşüyor. Bu bayramda da aynı manzaralar olur mu ?

Sefer sayılarında normal zamanda araç sayıları 300 – 350 civarında oluyor. Ancak böyle zamanlarda sayı iki binin üzerine çıkıyor. Yine kalabalık olacak. Yolcuların sefer saatlerinden daha erken saatlerde giderler ise sıkıntılar azalır. Bir de toplu taşımayı kullanmaları önemli, kendi araçları geleceklerse de Aşti’nin içine girmemelerinde fayda var.  

 

Otobüs şoförleri fazla çalışmak zorunda kaldıklarını ve yorulduklarını söylüyorlar. Çalışma şartlarının çok zor olduğunu iletiyorlar. Kazançlarının da az olduğunu belirten sürücüler var. Bu konuda neler diyeceksiniz?

Kaptanlar bu konularda haklılar. Geçmiş zamanda şoförlerin itibarı oldukça yüksekti. Sadece seyahat değil, şehirlerden bilgiler de getirirlerdi. Ancak artık bu yönleri ve itibarları azaldı. Şartları zorlaştı. Ancak fazla çalışmak zorunda kalıyorlar ise bunu şirketlerine bildirip, yerlerine başkalarını istemeliler.

 

Ankara’da otopark ücretleri 1 TL oldu. Bu parklarda büyük sorunlar var. Başkalarına yer ayırtıldığına dair, hep dolu olduğuna, hastanelerde dahi yer bulunamadığına dair… Bu uygulama özel otoparkların işine yaradı. Siz neler düşünüyorsunuz ?

Belediye başkanı değişikliği oldu. Sayın Tuna geldi. Otopark ücretlerinin düşürülmesindeki  amaç vatandaş rahatlasındı ama bazı otopark işletmecileri ile de yolların ayrılması için yapıldı. Aşti’de de bu şekilde uygulamalar var. Hatta bugün başıma geldi. Aşti’de bir kişi arabasını park etti. Güvenlik görevlilerine “Havaş’a nerden binebilirim” diye sordu. Bu sayede benzinden tasarruf edenler var. Havaalanına gitmemek için… Art niyetli kullanımlar olmasa güzel bir uygulama olur. Ancak bugün Aşti’de çalışan biri olarak geldiğimde aracıma yer bulamıyorum .

 

Otopark uygulamasında geri adım atılır mı ?

Aşti bazında bakarsak ilk 1 saat ücretsiz olsun buna lafımız yok. 1 saatten sonra 1 TL olsun buna da bir şey diyemeyiz. Ancak 24 saatten sonra bu fiyatlandırma artsın. Ankara genelinde de önlemler alınmalı bir düzeltme yapılmalı…

 

Bir sabah Ankara valisi Ercan Topaca belinde silahla x-raydan geçiyor. Kimse de dur demiyor. Sayın Topaca ciddi önlemler alınmasına vesile olmuştu böylece… Böyle bir güvenlik zafiyetinden siz haberdar mıydınız ?

Birinci olarak otogarın konseptinde problem var. Aşti’de 28 tane kapısı var. Hatta vatandaşın bilmediği girişler dahi var. Maddiyat burada ortaya çıkıyor. Güvenlik görevlisi ihtiyacınız artıyor. Aşti’de 200 tane güvenlik görevlisi var. Cihazlarda da bu konuda problem vardı. Ancak bunlar giderildi. İnsanların üzerindeki metalin cinsine göre tepki veriyor. Artık böyle bir güvenlik zafiyeti yok. Vali beyin bu uygulaması da çok doğru ve güzel…

Sayın Tuna’dan beklentileriniz var mı ?

Özellikle yeni indirme - bindirme noktaları yapılabilir. Otobüsler Kayaş’ta indirme - bindirme yapabilirken Eskişehir yolunda yapamıyor. Pursaklar bölgesinde yapabiliyor. Fakat İstanbul yolunda yapamıyor. Bu konuda değişiklikler bekliyoruz. Sincan noktasına indirme -  bindirme noktası yapılsa İstanbul'a ulaşma süresi 1 saat kısaltır. 

Bir de Çayyolu bölgesinden gelen metronun Söğütözü noktasından Aşti ile birleştirilir ise çok büyük rahatlamalar olur. Çünkü orada yaşayanlar Kızılay'a gidip tekrar Aşti'ye dönmek zorunda kalıyor... 

 

Uber konusunda neler söyleyeceksiniz ?

Taksiler ile ilgili İstanbul’da da Ankara’da da sıkıntılar var. Ancak bir sektörde sıkıntı var diye başka bir alan açmak doğru olmaz. Hele ki başka bir ülke sermayesi ile bu yapılıyorsa uygun olmaz. Mevcut taksilere düzenlemeler getirilmeli. Mesele tek tip arabalar olsun. Ya da sürücünün İngilizcesi var ise sigortasını ödemesin. Böyle teşvik edici yöntemler bulunmalı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da standartlarınızı yükseltin diye taksicileri uyardı. Bunlar dikkate alınmalı. Sorunlar var. Kendilerini düzeltmeliler.  Eğer siz Sabiha Gökçen’e gidecek bir yabancı turisti Avrupa tarafını dolandırıp götürürseniz olmaz.

 

@radyotrafik06