AVM'LER BAYRAMIN 1.GÜNÜ KAPALI
22 Haziran 2019 Pazartesi 20:42

Başkent’te faaliyet gösteren AVM’lere Ankara Valiliği tarafından tatil düzenlemesi yapıldı. Vali Topaca’nın gönderdiği talimata göre tüm AVM’ler Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü ile 1 Ocak’ta kapalı olacak.

Ankara Valiliği, Başkent’teki alışveriş merkezlerinin (AVM) hem Ramazan hem de Kurban bayramlarının birinci gününde ve yılbaşı tatili olan 1 Ocak’ta kapalı tutulması talimatı verdi. Hürriyet Ankara’nın edindiği bilgiye göre Ankara Valisi Ercan Topaca imzasıyla AVM’lere gönderilen talimata göre; 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun 13. maddesi kapsamında Ankara’da faaliyet gösteren AVM’lerin açılış ve kapanış saatlerinde bir takım değişiklikler gerçekleştirildi.

UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI

Vali Topaca’nın gönderdiği talimatta, tüm AVM’lerin 10.00 ve 22.00 saatleri arasında faaliyet göstereceği belirtildi. Öte yandan tüm AVM’lerin Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü ile yılbaşı tatili olan 1 Ocak’ta kapalı olacağı da kararda yer aldı. Açılış ve kapanış saatleri konusundaki denetimlerin Ticaret İl Müdürlüğü ve ilçe kaymakanlıkları tarafından yapılacağı, belirlenen çalışma saatlerine uymayan AVM’ler hakkında 6585 sayılı kanunun hükümleri çerçevesinde idari para cezası uygulanacağı da vurgulandı.

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: “TÜM TÜRKİYE’DE ÖRNEK ALINMALI”

Türkiye Esnaf ve Sanat Konfederasyonları (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Güzel ve sevindirici bir haber. Bunlar Perakende Yasası için daha önceden talep ettiğimiz konular. Bugüne kadar geçen zamana yazık oldu. AVM’lerde çalışanların bir insan olduğunu, ailelerinin olduğunu, sabah 09.00’da gelip gece yarılarına kadar çalıştıklarını düşünürsek gerçekten zor günler yaşıyorlardı. İnsanların yaşam haklarına işsizlikten kaynaklanan bir emek sömürüsü yapılıyordu. İnsanlar bayramları ailelerini ziyaret ederek ya da kurbanlarını keserek geçirmesi için de önemli bir zamanlama. Bu kararın kalıcı olması lazım. Ankara için yapılan bu kararın tüm Türkiye’de örnek alınması lazım. Sayın Ankara Valisi Ercan Topaca’yı kutluyorum.”

 

@radyotrafik06