KORSANI BİTİRECEĞİZ !
18 Ağustos 2019 Salı 23:10

“Ankara Konuşuyor” programında Elvan Palaşoğlu’nun bu haftaki konuğu Ankara Servisçiler Odası Başkanı Halil İbrahim Seyfi oldu.

En son programda Ankara’da servis şoförlerinin yaptığı eyleme değinmiştik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya ulaşamamanız en büyük sorundu. O günden bugüne neler değişti?

 Biz o gün Sayın Tuna’ya ulaşabilseydik mevcut servis sayısının yeterli olduğunu iletecektik. Bu konuda net bir araştırma yapılmadan sonuca varıldığını belirtecektik. Ancak olmadı. Velilerin servislerin yetersizliğinden şikayetçi olduğunu belirtmişlerdi. Esasen böyle bir durum yoktu.
 Sonrasında Ramazan döneminde bir iftar programında konuştuk. Görüşme taleplerimizi ilettik. Sayın Tuna’da kabul etti. Geçtiğimiz günlerde de  makamında ağırlandık. Servisçi arkadaşlarımızın taleplerini ilettik. Bunlar hoş karşılandı. Hatta harekete de geçildi.

Sayın Tuna’ya neler ilettiniz?

 Ankara’da servisçilerin yaşadığı sorunlarda 3 ana konu var. Bir araç yaşları, İki korsan araçlar ile mücadele, üçüncü konu ise servisçi arkadaşlarımızın işlerini yapıp, paralarını alamamaları.

 Özellikle korsan araçlarla ilgili Ankara’da hiçbir çalışma yapılmamış. Torba yasada da çıkacak yeni kanun sayesinde korsan araçlar ile mücadele edilecek. Emniyetle ortak bir halde yapılacak çalışma sonucu bunlar ortadan kaldırılacak. Velilerimizden böyle bir araç gördüğünde direk bildirmesini istedik. Onlara çok büyük iş düşüyor. Saati, plakası ve yeri direk iletilmeli. Aynı şekilde servisçi arkadaşlarımız da bunu yapıyor. Zaten kreşler, rehabilitasyon merkezleri, bakım evleri “C” plaka araçlarla çalışmak zorunda... Araçlar “C” plaka olacak, arkalarında sarı kuşaklar olacak, dur lambası olacak, rehber öğretmenler olacak. Bunlar yoksa araç korsandır... 
 Korsanı bitireceğiz…
 

 Bu para alınamaması konusunda ise özellikle tur şirketlerinde çalışanlar esnaflarımız büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bunun önüne geçmek için girişimde bulunduk. Sayın Tuna’ya ilettik, kabul etti. Bu da çözülecek.

 Servis araçları 5 yaşına kadar kullanılabiliyor. Biz bunun 12 yaşına kadar çıkartılması için başvurularımızı yaptık. Bu araçların da konfor anlamında bir sorununun olmadığını belirttik. Servis araçlarının fiyatları çok arttı. 5 yılda bir arkadaşlarımızın araç değiştirmesi çok zor… Bu anlamda büyük yol kat ettik. Güzel sonuçlar alacağız.

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Servislere gelen zamlar belli oldu mu ?

 Biz odalar olarak zam oranını birliğe sunuyoruz. Birlikte toplanıp kararını verecek. Ücretlere  %13 zam istedik.  Mazot fiyatlarının %20 yükselmesi, ülkemizin içerisinde bulunduğu durum bizi buna yöneltti. Bu zam yeterli değil. Ancak biz de ülkemizin menfaati için daha az bir zam istedik. Kabul 0-3 km arası 180 TL’di,  200 TL olacak.

 İzmir’de 4 yaşındaki küçük Alperen bir serviste unutulup, hayatını kaybetmişti. Bu olay sonrasında araçlar için yeni uygulamalar geldi. Bu konu ne durumda ?

 Öncelikle şunu belirtmek gerek. Alperen yavrumuz bir “C” plaka serviste hayatını kaybetmedi. Korsan bir araçta hayata gözlerini yumdu.

 Yeni kanunlarda neler uygulanacağına dair net bilgiler yok. Araçlara kamera ve koltuk sensörü gelecek. Mesela yeni alınacak araçlarda koltuklar değişirse en az 20 Bin TL araçlara ek masraf olur. Arkadaşlarımızın bunu karşılaması çok zor.  Milli eğitim bakanımız ile görüştük. Yeni dönemde bu kanunlara göre araçların donatılması isteniyor. Az bir zaman kaldı.  Biz 1 yıl ertelenmesini istedik. Bu kabul edildi. Kanun sonucu yapılacak yeni uygulamalar 1 yıl ertelendi. Araçlarda zaten takip sistemleri var. Daha dikkatli olunarak böyle olayların yaşanmaması sağlanacak. Servisçi arkadaşlarımıza da verilecek eğitimler ile bilinçlendirme sağlanacak.

 

@radyotrafik06