ULUS MEYDANINDA ORTAK PROJE
18 Eylül 2019 Cuma 23:42

Başkent’te uzun yıllardır devam eden Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Ulus’ta trafiği yer altına alarak meydanın yayalaştırılmasını sağlayacak proje için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında projenin ihalesini ve yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapacak. Finansmanını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karşılayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi de çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarını düzenleyecek.

4 CADDEYE TÜNEL

Projede Atatürk Bulvarı, Çankırı Caddesi, Anafartalar Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’nde trafik yer altına alınacak. Ortak çalışma kapsamında Melike Hatun Camii’nin önünden Roma Hamamı’na kadar olan bölüm ile 1. Meclis’ten Hacı Bayram Camii’ne kadar olan bölümde trafik aşağıdaki tünel yollardan sağlanacak. Caddelerin yer altına alınması ile Atatürk heykelinin merkez olacağı meydan tamamen yayalaşacak.

AÇ KAPA YÖNTEMİ

 

Projenin ihale aşamasında olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna “En kısa sürede ihaleye çıkılacak. Tünel çalışması aç kapa yöntemiyle yapılacak. Burada su, kanalizasyon, elektrik gibi altyapı unsurları bulunduğundan direkt delinerek tünel yapmak mümkün değil. Tamamlanınca Ankara büyük bir meydana kavuşacak.” Projeye ilişkin Başkanlık Yazısı bugün Meclis’te görüşülerek karara bağlanacak.

Kaynak:Hürriyet

@radyotrafik06