22 Ekim 2019 Perşembe 21:19

 

Ankara Konuşuyor “ programında Elvan Palaşoğlu Kamu Başdenetçisi Türkiye'nin Ombudsmanı Şeref Malkoç’u ağırladı.
Program Radyo Trafik Marmara ile ortak yayınlandı…


 

Kamu denetçiliğinin görevleri nelerdir?

 Kurulum amacımızın temelinde vatandaşın derdini çözmek var. Vatandaş ile idare arasında ortaya çıkan sorunlarda konuyu mahkemeye taşımadan çözebilmek…

 Geçen yıl on yedi bin başvuru aldık, bunların çoğunu çözüme ulaştırdık. Başvurular çok kolay oluyor ve ücret alınmıyor. 0312 465 22 00 telefonlardan ulaşılabilir. Ayrıca www.ombudsman.com.tr’den başvuru yapılabilir. Kesinlikle hiçbir ücret alınmıyor. Kamunun diğer kurumları ile mukayese edildiğinde çok hızlı sonuç alınıyor. En geç altı ay içerisinde olayları çözüyoruz. Vatandaşın avukatı oluyoruz. İdare ile vatandaş arasında gönül köprüsü kuruyoruz.Bu sayede hukuk üstünlüğünü ortaya koyarak, insan odaklı çözümlere ulaşmaya çalışıyoruz…

 Adliyelerin yükü çok fazla. Adalet bakanlığı bu yükü azaltmak için ceza davasına dönüşmeden uzlaşma yolunu açtı. Mesela iki kişi bir yolda olay yaşadı. Bir kişi haklı diyelim. Bu kişi diyor ki şu bir ormanda şu kadar ağaç diksin ben de şikayetimi geri çekiyim diyor. Bu konuda orta yol bulunuyor.

 Boşanma davalarında da aileler arasında arabuluculuk yapılması için Adalet Bakanlığı’na önerilerde bulunduk. Haftaya Diyarbakır’a gideceğiz. Burada ailelerin arasındaki akil kişilerle toplanıp görüşeceğiz. Sorunlar olduğunda yapılacaklar için karşılıklı görüşmelerde bulunacağız…  
 

Son günlerde fırsatçılık olaylarını yaşıyoruz. Doların artması ile ilgisi olmayan bir üründe dahi fahiş fiyatlar oluyor. Kişiler bu konuda neler yapmalı? 

 Bu yapılanlar hem ahlakın reddettiği hem de yasanın suç saydığı davranışlardır. Bunları yapanlara önerimiz şudur. Suçun bedelini hem millet hem devlet ödettirir. Fırsatçılık yapmayın. Buna rağmen yapanlar var ise vatandaşın görevi zabıtaya başvurabilir. İnternet yolu ile bakanlıklara bildirebilir. Vatandaşın devlete bu konuda yardımcı olması  gerekiyor. Toplumun erken uyarıcıları kadınlar ve çocuklardır. Kamu denetçiliği kurumunun bir farkı da şu ; on sekiz yaşından küçük çocuklardan da öneri alabiliyoruz. Ailesinden bir onay almadan yapıyoruz. On iki yaşındaki bir çocuğumuz mesela bizleri arayıp kantinde tostların fiyatlarının arttırıldığını bize bildirdi. Hemen arkadaşlarımız orayı arayıp müdahale etti.

 Bu suçu işlemek ruh hastalığıdır. Bununla ilgili okullarda eğitim verilmeli. Televizyonlarda, dizilerde bunlara parmak basılmalı.

 

 Bazen kiralarda da fahiş fiyat uygulamaları oluyor. Ev sahipleri çok yüksek fiyatlar ile ev vermek istiyor. Kişiler bu durumda da gelip başvuru yapabilirler mi ?

 Kişi ile sorunlar olduğunda bizim alanımızın dışına çıkıyor. Kurumla olduğunda müdahale ediyoruz. Ancak bize böyle bir başvuru olursa  bunu medyaya yönlendiririz. Oralarda konuşulmasını sağlarız, ya da . yeni yurtlar açılması ile ilgili Kredi Yurtlar Kurumu’na önerilerde bulunuruz. 
Mesela mahkemeye gidip sonrasında bize başvurulduğunda da konu alanımız dışına çıkıyor. İlk bize gelmeleri gerekiyor.


İçişleri Bakanlığı bütün kolluk kuvvetlerine ceza yazması yetkisi verdi. Bu konu ile ilgili şikayetler var mı? Mesela telefonla konuşmuyordum ceza alındığına dair bizlere de şikayetler geliyor. Bu konuda size başvurulabilir mi ?

 Toplumda araç sayısı çok arttı. Trafik noktasında bu büyük sorun yaratıyor. Yollar en çok insan hakkına hatta kul hakkına girilen yerler. Bu uygulama için belirli kıstaslar getirilmeli. Belgelenme konusunda daha dikkatli olunmalı. Sonuçta insanlara para cezası yazılıyor. Hukukun ilk şartı delildir, belgedir. Para cezası konusunda Kamu Denetçiliğine başvuru yapılamıyor. Ancak şikayetleri alabiliyoruz.

 Trafik konusunda eğitime çok önem verilmesi gerekiyor. Sadece okulda değil, evde de buna dikkatler çekilmeli. Çocuklara iyi eğitilmeli…

 

 Su faturaları ile ilgili çok soru var. Devamlı arttığı iddia ediliyor. Bu konuda da size başvurulabilir mi?

Tabiki bizlere gelebilirler. Ancak önce haksızlık yaşadığı kuruma önce yazsınlar. Oraya başvursunlar eğer sorunları çözülmez ise geri dönüş alamazlar ise mutlaka bizlere başvursunlar.

 

Şu soruda var. Kamu Denetçiliği de devletin kurduğu bir yer. Biz devleti şikayet edersek, devletin yanında olma durumu olur mu ?

 Asla böyle bir durum olmaz. Biz kurum ile vatandaş arasında köprü olmak için varız. Dedim ya Vatandaşın Avukatıyız biz… Biz olaylara ilk olarak insan hakları kavramından hareket ediyoruz. Onun da ötesine geçip hakkaniyet kavramı ile bakıyoruz. Bu sayede de vatandaşın lehine kararlar alıyoruz.

Bir de şöyle bir olay yaşanıyor. Ne var ne yok şikayet edenler var. Bu bazen çok önemli konuların da bakılmasını engelliyor. Buna biraz daha dikkat edilmeli…

@radyotrafik06