DERDİMİZ CEZA KESMEK DEĞİL
23 Ekim 2019 Çarşamba 01:16

Elvan Palaşoğlu'nun sunduğu "Trafik Özel" programının bu haftaki konuğu Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç oldu. Saraç  yayınımızda dinleyenlerimizin sorularını yanıtladı.

CEZALAR ARTTI !

2017 yılında trafik denetleme politika belgesi yayınlandı. Ve bugün artan cezaların temelini biz aslında 2017 yılında attık. Kurallar insanlara zorluk çıkartması için değil kolaylaştırmak için var. Ancak ülkemizde suistimal edilmekte. Bu nedenle art niyetli yapılan kural ihlallerinin cezaları daha fazla olmalı. Aslında insanlara verilen asıl ceza sürücü belgelerinin alınması, yeniden psikoteknik testlere yönlendirilmesi ve yeni testlere sokulmasıdır. 

ÇAKAR LAMBAYI KİMLER KULLANABİLİR ?

Çakar lamba kullanımında belirlenmiş bir sıralama vardır. En üstte Ambulanslar var , ardından olay yerine gitmeye calışan güvenlik güçleri var. Kanunlarda çakar lamba kullanma kural ve esaslar belli. Kimseye ya da hiçbir zümreye ayrımcılık yapılamaz. 

BÜTÜN KOLLUK KUVVETLERİNE TRAFİK CEZASI YAZMA YETKİSİ VERİLDİ.

Trafik kazalarında geçen yıl gün bazında 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Mücadele etmemiz gereken en önemli konu bu. Biz kazaları önlemek, insanları hayatta tutabilmek için kolluk kuvvetlerinin tamamına yetki verildi. Kurban Bayramında kazalardan kaynaklı hayatını kaybeden insanların %80 i emniyet kemeri takmayanlardı. 

YANLIŞ CEZA YAZILDI NE YAPILABİLİR ?

Biz artık kameralarımızdan emniyet kemerinin takılı olup olmadığını ya da cep telefonu kullanılıp kullanılmadığını denetliyoruz. İşin içine insan girdiğinde hata payı vardır. Ancak Polislerimiz kural ihralini tespit eder ve gerekli cezai işlemi uygular. Her şeyi hadi ispat et yoluna gidersek ve her polisin eline kamera verip cezaalrı bunun üzerinden yazmaya çalışırsak sonuç almak için çok gecikiriz. Ama bu konuyla ilgili gerekli notları aldım ve üzerinde çalışacağız.  Farklı illerde yazılan ve yanmlış olduğu düşünülen cezalarda ilgili il ve ilçelerdeki bilgilere ulaşıyoruz.

YAYALARA CEZA YAZILIYOR MU ?

Yayalara ve kaldırımda yayalar arasında bisiklete binen kişilere de ceza yazılıyor. Ancak araç kazaları çok fazla olduğu için algı sadece sürücülere ceza yazıldığı yönünde.

TİCARİ ARAÇLARDA YOLCULAR EMNİYET KEMERİ TAKMAZSA

Ticari araçlarda emniyet kemeri cezası, yolcuya yazılır. Eğer şoför uyarı yapmışsa ve yolcu emniyet kemeri takmama konusunda ısrarcıysa ceza yolcuya yazılır.

YAŞANAN KAZALARDA SÜRÜCÜLER ANLAŞAMAZLARSA

Tarafların anlaşamaması durumunda elbette ekip talep edilebilir. ekiplerimiz bu tür durumlarda her zaman müdehale etmekle mükelleftir.

POLİSLERİN TRAFİK KURALLARINA UYMAMA AYRICALIĞI VAR MI ?

Trafik kanunu kimseye ayrıcalık vermez. Trafik kuralları kuruma, kişiye, ya da zümreye özel değildir. Herkes kurallara uymak zorundadır.

TUZAK RADAR BİTTİ Mİ ?

Tuzak Radar uygulaması bitmiştir. Aldığımız farklı önlemler sayesinde otoyollar üzerindeki ortalama hızlar azaldı.

POLİSLERİN CEZA YAZMA KOTASI VAR MI ?

Hayır, hiçbir şekilde polislere şu kadar ceza yazacaksınız diye bir kota koyulamaz.

TRAFİK POLİSİ SAYIMIZ YETERLİ Mİ ?

Ben yeterli olduğunu düşünmüyorum, Ancak İçişleri Bakanımız bu konuda çok hassas ve trafik polisi sayımız artıyor.

ARAÇ İÇİ KAMERA

Bizim işimizi kolaylaştıran bir uygulama. Ancak bu uygulamayı zorunlu hale getiremeyiz.

 

Derdimiz ceza kesmek değil, iz hiç kaza olmasın istiyoruz. Bu nedenle akademik çalışmalar yapıyoruz. Karayolları ve farklı kurumlarla ortak çalışmalar yapacağımız bir enstitü kuruyoruz. Kaza olmadan kazanın ne olduğunu vatandaşlarımıza anlatmaya çalışacağız.

 

 

 

@radyotrafik06