YENİ İNDİRİMLER OLACAK!
23 Kasım 2019 Perşembe 01:15

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

YENİ YOL VE KAVŞAK PROJELERİ!

Üç kavşak projesini tamamladık ama daha yapılması gereken alt üst geçitlerimiz, yeni yollarımız var. Mevsim şartlarına göre trafiği kilitlemeden bu yolları da yapacağız” diyen Başkan Tuna, yeni projeleri de açıkladı:

Bilkent Şehir Hastanesine Eskişehir yolundan rahat ulaşımı dönüşü için çalışma yürütüyoruz. Bir aya kadar tamamlamış olacağız. Yine Hacettepe Üniversitesi önünden yapımına başladığımız çok katlı köprülü kavşak da yıl başına kadar inşallah tamamlanacak. Karapürçek ile çevre yolu, Bağlıca ile çevre yolu bağlantısını gerçekleştireceğiz. Etimesgut’taki projenin de inşaatına başlayacağız. Konutlarını yapıyoruz taşınma işlemi yapıldıktan sonra yol ortasında kalan binalar yıkılacak.”

Mamak’ta devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir proje olarak nitelendiren Başkan Tuna, "Mamak Belediye başkanımızla ve arkadaşlarımızla birlikte hızlı çözüm bulmak için çalışıyoruz. Kat karşılığı ihalelere çıktık ama rağbet olmadı” diye konuştu.

 

ANKARA İÇİN EN BÜYÜK HAYALİ: RAYLI SİSTEMLER!

Tuna, raylı sistemler ile ilgili de konuştu: Başkentimiz hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Bir yandan Havaalanı Metro çalışmalarında bir sıkıntı yok o çalışma devam ediyor. Raylı sistemler büyük şehirlerde çok önemli. Dünyada da bunu görüyoruz. Birçok yeri dolaştım, teknik adam olarak gözlemlerim ve incelemelerimde raylı sistemler ulaşımın olmazsa olmazı.

Başkan Tuna, Başkent’te iki yeni Metro ve iki yeni Ankaray hattının daha projelendirildiğini, Keçiören Kızılay Metro hattı inşaatının devam ettiğini, bu inşaatın bitmesiyle birlikte Güvenpark’taki dolmuş duraklarının da yer altına alınacağını söyledi.

 

 

ULUS PROJESİNDE SONDAJ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI ! 

Yeni Ulus Meydanı Projesi için başlanan sondaj çalışmalarının tamamlandığına dikkat çeken Başkan Tuna, ihale aşamasından sonra inşaata başlanacağının altını çizdi ve hava şartlarına bağlı olarak kış boyu devam edeceğini söyledi.

"SU FİYATLARI İNECEK!"

Başkan Tuna,  yapılan indirimlere rağmen su faturalarının hala yüksek olduğu yönünde vatandaşlardan gelen şikayetlerin gündemlerinde olduğunu açıkladı: “Suda indirim yaptık daha da indirim yapmayı düşünüyoruz. ASKİ yaklaşık 1.5 milyar liralık alt yapı ihalesi gerçekleştirdi. Su ve kanalizasyon yatırımları finanse edildikten sonra su fiyatlarını indirecek.”

 

ERYAMAN STADI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Eryaman Stadı’nın ne zaman açılacağı yönündeki soruya da yanıt veren Tuna, çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğinin altını çizerek, tarih verdi:

Kısa sürede, bir ay içerisinde futbol oynanabilecek hale gelecek. Biz burayı Gençlik ve Spor Bakanlığımıza devrediyoruz. İnşallah bir aya kadar da 22 bin kişi kapasiteli stat bitmiş olur.”

 

ANKARAGÜCÜ’NE DESTEK MİLLİ GÖREV

Ankaragücü’nün Ankara için önemli bir değer olduğunu ifade eden Başkan Tuna, “Ankaragücünün ciddi bir taraftarı ve marka gücü var. Bizim ve her Ankaralının Ankaragücüne milli bir duruş çerçevesinde sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Takımın yeni statta oynaması muhtemel görünüyor. Doğru olan da bu. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da buna müsaade edecektir. Zaten koltuklarını da sarı-lacivert yaptırdık” dedi.

 

YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAK MI?

Siz her halde bu soruyu yanlış yere soruyorsunuz. Aday tespitini ben yapmıyorum genel başkanımız ve partimin yetkili kurulları yapıyor ve en doğru adayı bakıp, ince ince hesap edip seçeceklerine benim bir şüphem yok. Aday olunmaz, aday gösterilir. Ben adayım, aday oluyorum demenin de bir faydası yok… Tüm partilerde olduğu gibi benim partim de o seçim çevresinde seçimi kazanacağına inandıkları adayı gösterirler.”

Ankara’da yapılan anketlerde kim aday gösterilirse gösterilsin AK Parti oylarında bir sıkıntı görüp görmediğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Başkan Tuna, “Hayır Ankara’da öyle bir sıkıntı görünmüyor. Bunu da herkes görüyor zaten” dedi.

Yeniden aday gösterilmesi halinde Ankara için bir hayali olup olmadığı sorusuna ise Başkan Tuna, “Doğmamış çocuğa don biçmenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Varsayımlar üzerine de bir hesap yapmanın verimli olmadığı kanaatindeyim. Gerçekçi biriyim ve partim bir karar verir de beni aday gösterirse tekrar bir program yaparız o zaman yapılacak işleri değerlendiririz. Şimdiden nezaketen bunu söylemenin doğru olmadığını düşünüyorum” yanıtını verdi.

 

 

@radyotrafik06