KAZALAR AZALDI, DAHA DA AZALACAK!
6 Mayıs 2020 Çarşamba 15:28

 EGM Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç ortak yayında Radyo Trafik’in konuğu oldu. Saraç yollarda yaşananlara dair önemli açıklamalarda bulundu.

2019’un ilk dört ayında trafik kazalarında ölümler %41 azaldı. Bunun sağlanması için yollarda neler değişti?

 2017 yılında hayata geçirilen “Trafik Güvenliği Politika Belgesi” sonrasında çalışmaların sonucu alındı. Bu uygulamaların içerisinde “Kırmızı Düdük” kampanyası, cep telefonu kullanımındaki hassasiyetler, emniyet kemeri için alınan radikal tedbirler bulunuyor. Yani önce çocuklarla başladık sonra bunu herkese yaydık. Tüm kolluk kuvvetlerine yetkiler verdik. Havadan tespitler yaparak insansız hava araçlarını trafiğin içerisine soktuk. Maket model araçlarının yollara koyulması ile gece saatlerinde özellikle tepe lambalarını gören sürücülerin yavaşladıklarını gördük.

“Yaya Öncelikli Trafik” kampanyası ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Bu konu tam anlaşılamadı.

 En başta yayalar istedikleri yerden karşıdan karşıya geçemezler. Biz Türkiye’de meydana gelen yaya öncelikli kazaları inceliyoruz. Bu noktalarda yaya geçidi olup olmadığına bakıyoruz, araçların hız seviyelerini inceliyoruz kısacası olabilecek her sebebi ele alıyoruz.

 Trafik ışığının olduğu yerde öncelik lambalardır. Zebraların olduğu noktalarda sürücüler dikkatli olmak zorunda. Bazı yerlerde yayalar karşıdan karşıya koşarak geçiyor, refüjleri aşmaya çalışıyor, hatta demirlerin üstünden atlıyor. Bunlar yanlış örnekler…  İşin özü iki tarafında dikkatli olması gerekiyor. Bizim derdimiz sürücülerin yerleşim yeri içlerinde yayaların önceliğini idrak etmesi. Yayalara da öngörülen cezalar var. Onların da dikkatli olması gerekiyor.

“Vatandaş Whatsapp ihbar hattı” çok işe yaramıştı. Ancak kısa sürede bundan vazgeçildi. Tekrar hayata geçirilecek mi ?

 Bu tip uygulamalar hukuki olarak doğru bir zemine oturmuyorsa sorgulamak gerekiyor. Whatsapp ihbar hattı çağa uygun hale nasıl getirilir onun denetlemesini yaptık. İhbar hattına gelen şikayetlerin rakamlarına baktık. En çok engelli park yerlerine bırakılan araçlarla ilgili geri dönüşler aldık. Fahri müfettişlere verilen haklarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Tüm kolluk kuvvetlere de yetkiler vererek iyi sonuçlar alıyoruz.

 Kazalarda kişisel kaprisler,“eşim gelmez ise aracımı kaldırmam” diyenler, inatlaşma gibi durumlarda trafik çok etkileniyor. Böyle davrananlara karşı bir yaptırım olacak mı ?

Trafik kültürü içerisinde herkes aynı seviyededir. Fotoğrafları çekip, araçları kenara alabiliyorsunuz. Ancak sürücüler bunu yapmıyor, bir güvensizlik yaşadıklarını düşünüyorum. Yollarda bizim de başımıza geliyor. Yaptırımı olmalı…  

Çakar lambalı araçlar ile ilgili alınan önlemler neler?
Her ay denetimler yapıyoruz. Çakar lamba suiistimal ediliyor. Özellikle İstanbul’da emniyet şeritlerinde bunu kullananlar var. Yasada, geçiş üstünlüğü hakkınız var ise kullanın hakkınız yok ise kullanmayın diyor. Bu durumu, kullananlara anlatıyoruz sadece ceza kesmiyoruz. Yaptığımız uygulamalar sayesinde de  çakar lamba kullananların sayısı büyük ölçüde azaldı. 

Dinleyicilerimiz çok ceza yazıldığına dair şikayetlerde bulunuyor. Hatta “ekiplerin ceza kotası mı var?” gibi sorular geliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 Asla böyle bir kota yok. Biz denetim personeli sayımızı artırıyoruz. Bir personel günde kaç araç denetlemeli onu belirliyoruz. Mesela 17:00 – 20:00 arasında kaç araç denetlenmiş buna bakıyoruz. Farkı ayırt edelim kaç tane ceza yazılmış değil, kaç tane araç denetlenmiş onu inceliyoruz. Ben ekip arkadaşlarıma onu soruyorum. Kaç tane sürücüyle temas kurulduğunu ortaya koyuyoruz.

Son günlerde çok sayıda otobüs kazası meydana geliyor. Bunlarla ilgili neler yapılıyor?

 Yeni yılda meydana gelen otobüs kazalarının sayılarını önüme aldım. Hangi firmalar daha çok kazaya karışmış ona baktım. Tek tek firma sahiplerini arayıp görüşme yaptım. Bana kazaların çoğunun cep telefonu kullanımından şüphelendiklerini söylediler. Hatta dinlenme yerlerine geçtiklerinde dahi istirahat etmeyip telefonla ilgilendiklerini belirttiler. Yani burada herkes sorumluluk sahibi olmak zorundadır. Bizim denetlemelerimizin yanında firmalarda elini taşın altına sokması gerekiyor.

Bayramda ne gibi tedbirler alınacak?

 Bayramda otobüslerde yer alacak polis sayısını arttırdık. Bu bayramda Ankara’dan çıkan 300 tane otobüsü gidiş olarak denetleyeceğiz. Yine 300 tane aracı da dönüş yolunda kontrol edeceğiz. Yollarda insansız hava araçları  daha da artacak. Havadan da denetlemeler yapacağız.

 Tatil araca bindiğiniz andan itibaren başlasın. Gezerek, dinlenerek gideceğiniz yerlere ulaşın. Uzun yollarda bir sorun gördüklerinde denetleme noktalarında dursunlar, bizlere bir selam versinler, bir sorunla karşılaştılar ise plakası ile birlikte arkadaşlarımıza söylesinler. “Banane” dememek gerekiyor. Ortaklaşa çözüm bulmamız gerekiyor.


 

 


  

  

@radyotrafik06