6 Temmuz 2020 Salı 17:15

“Trafik Hukuku” programında trafikte yaşanan maganda terörüne karşı yapılması gerekenler ve hukuki haklar konuşuldu. Elvan Palaşoğlu’nun konukları Eski Cumhuriyet Savcısı Türker Tok ve Avukat Emre Eren oldu. Bu bölüm Radyo Trafik Marmara ve İzmir’de de ortak yayınlandı.


 İstanbul Pendik’te yaşanan olayla başlayalım. Bir trafik terörü yaşandı. İki kişi bir araca saldırdı. İçerisinde hamile bir kadın da bulunuyordu. Türkiye’nin gündemine oturdu. Saldırıyı düzenleyen Hasan Sel ve  Hüseyin Sel tutuklandı. Toplum olarak tutuklama olayına sevindik. Kararı değerlendirebilir misiniz ?

Eski Cumhuriyet Savcısı Türker Tok:  
Bu olay kameraya kaydedilmeyip paylaşılmasaydı, tutuklama olayı olmazdı. Toplumsal ortak yaşamın kuralları içerisinde trafik kuralları da var. Bu olayda yapılan bir sürü ihlal var. Emniyet şeridinde ilerliyorsunuz, kontrol noktasını görünce başka aracın önüne kırıyorsunuz, polisleri geçince “bana niye yol vermedin” diye hesap soruyorsunuz. Hiçbir yerden tutulacak yanı yok. Çok paraya kavuşunca kendi kurallarını oluşturan kişileri görüyoruz. Cezasızlık kültürü ve caydırıcılık vasfının ortadan kalkmış olması keyfi bir davranışa yol açıyor. Karakolda polis memurunun zanlıların elini sıkması da bir infiale yol açtı.  Kuralların oturmuş olması gerekiyor. Kişilerin makamına göre ceza kesme yönteminin kalkması lazım. Kişiler sokağa çıktığında bir suç işlerse başına neler geleceğini bilip ona göre hareket etmeli. Yine diğer insanlar da kendisini bu şekilde sokakta güvende hissedecek…


 Bu kamera kayıtlarının delil olarak kullanılması için sadece mağdur kişinin aldığı kayıtların kullanılması şart değildir. Çevredeki kameralar ya da olayı görenlerin de aldığı kayıtlar delil olarak kullanılır. Bu kaydı alanlar özel hayatın gizliliğini engellemezler. Herkesin başına polis dikmek imkansız. Çevredekiler de yapacaklarıyla güvenliği sağlarlar…

Av. Emre Eren: Bu tür olaylarda gizli kayıtlar, araç kameralarından ve telefondan alınacak görüntüler delil olarak kullanılabiliyor. Bu tamamen yasaldır.  Kamerayla kayıta alınması bu olayda mağdur tarafın elini güçlendirdi. Araç kameralarının kullanılması zorunlu hale getirilmesi gerekiyor.

 Londra’da genç bir kız yolunu kısaltmak için  parktan geçiyor. Elektriklerin az aydınlattığı yerde bir maganda önünü kesiyor ve sözlü tacizde bulunuyor. Çevredekiler bu zanlıyı yakalıyor. Bu kişiye 7 yıl 7 günlük ceza veriyor. Hakime “elle bir temas yok, hiç dokunmamış neden bu kadar ceza veriyorsunuz” diye bir soru geliyor. Hakim “ genç bir kızın parkta ve sokakta gezme özgürlüğünün engellenmesinden dolayı bu cezayı verdim” diyor. Bu emsal niteliğindedir.

Bundan sonrada benzer durumlarda aynı kararlar alınmak zorunda mı?

Türker Tok:
Her olay kendi içerisinden yaşananlar ile farklı kararlar alınabilir. Ancak bu olay toplumda özlenen adaletsizlik duygusunu azaltmıştır. Bu karar bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması açısından önemlidir. İnsanların içerisine bir nevi su serpilmiştir.
 Kanunların genellik ilkesi vardır. Kişilerin zengin ve tahsilli olmasına bakmayıp birey olması göz önüne alınıp ona göre cezalar kesilir. Ancak ülkemiz böyle uygulanmıyor. Burada iş topluma düşüyor. Adaletin olmadığı yerde kaos yaşanır. İnsanların mutlu yaşamını garantileyen adalettir.

Zanlılar tutuklandı. Bu olayın tazminat yönü nasıl olacak?

Emre Eren: Tazminat yönü çok önemli… Her olayın yaşananlarından kaynaklı alınacak kararları farklıdır. Ancak bu olayda sürücünün hamile olması, saldırganların bunu duyması tazminatın daha da fazla olmasına sebeptir. En az 100 Bin TL tazminat cezası kesilmeli ki bu yönden de emsal olsun.

Türker Tok: Amerika’daki tazminat kararlarında çok yüksek cezalar kesiliyor. Bu kararlar bireye gösterilen saygının değerini ve demokrasinin gücünü gösteriyor. Yüksek tazminat cezaları diğer insanların da “eğer böyle bir suç işlersem hem tutuklanırım hem de bu kadar para öderim” diye çekinmesini sağlıyor.
 

Bireysel silahlanmanın son yıllarda ülkemizde %69’a çıkması da büyük bir tehlike yaratıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Türker Tok:
Kadın cinayetlerinde dikkati çeken unsurlardan birisi av tüfeğinin kullanılmasıdır. Çünkü bu tüfekler çok kolay alınıyor. Ruhsatsız sahip olunuyor. Bunlara özel denetimlerin gelmesi gerekiyor. Bunlar engellenirse kadın cinayetleri bile azalır.
 


 

 

@radyotrafik06