'AKILLI TAKSİ' PROJESİNİ ESNAF VE HALKA SORDUK
30 Kasım 2020 Perşembe 23:16

Ankara Bütükşehir Belediyesin'ce geliştirilen 'Akıllı Taksi' projesi Mansur Yavaş tarafından tanıtıldı.

Proje kapsamında hem taksici esnafının hem de vatandaşın bu projeden önemli faydalar sağlayacağını söyleyen Mansur Yavaş. projenin ihaleye çıkmasının ardından ekipmanların kentteki 8 bin 800 taksiye ücretsiz olarak takılacağını söyledi. Proje finansmanının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağının altını çizen Yavaş, "Yaptığımız sözleşmeler doğrultusunda reklam anlaşmalarıyla bunlar taksilere ücretsiz olarak takılacaktır. Bunun şoförlerimize faydası var, müşterilere yararları var, belediyemiz ve şehir ulaşımı açısından faydaları var. Bu projeyi Türkiye’de ilk olarak biz yapmış olacağız. Bu proje uygulamaya başladığında, anlık olarak Ankara’da kaç tane taksinin trafikte olduğunu göreceğiz. Bu sayede de Ankara’da trafiği daha düzenli olarak yönetmemize faydası olacak" dedi.

Akıllı Taksi projesine esnafın ve vatandaşın bakışı nasıl? Radyo Trafik Ankara olarak sokağa indik ve projenin olumlu olumsuz yanlarını vatandaştan dinledik.


 

Taksici Yusuf Bey;

Uygulamanın tam anlamıyla bir fayda sağlamayacağına inanıyorum. Vatandaşlar uygulama üzerinden araç ve şoför seçimi yapılabileceğinden durak bünyesinde bulunan araçlar sıkıntı yaşayacaktır. Bu durum maalesef durak esnafını zorlayacak ve biz durakta beklerken, vatandaş uygulamadan başka bir taksi çağıracak ve otomatikman bizim müşterimiz kaybolacak. Bu sorunlara ve tatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca navigasyondan gideceği noktayı seçen vatandaşa anlık olarak ücret bilgisi verilecek. Ama trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda ücret değişiklik gösterebilir ve esnafla müşteri arasında anlaşmazlığa neden olabilir. Bu nedenle uygulamayı desteklemiyorum.

 

Taksici Hakan Bey;

Otuz yıldır Ankara'da taksicilik yapıyorum. Ve esnaf adına atılan bu adımı destekliyorum. Çağımız teknoloji çağı, kara düzeni bir kenara bırakıp artık güne ayak uydurmamız lazım. Kışın ziller çalışmıyor, vatandaşlar soğukta bekleyeceğine uygulamadan en yakın taksiyi görüp çağırabilecek. Bunu farklı uygulamalarla yapanlar zaten var. Şikayet edilen konular taksici esnafının kendi çıkarttığı sorunlar. Bu sistemle esnafın güvenliği de sağlanmış olacak. Kesinlikle destekliyorum tam anlamıyla çağımıza uygun bir proje.

Vatandaş Emre Bey;

İş dolayısıyla Pekin'e gitmiştim. Orada akıllı taksi benzeri bir uygulamayla insanlar taksileri çağırıyor. Taksinin ne kadar sürece geleceğinden, ne kadar uzaklıkta olduğunu gösteriyordu. Ekran üzerinde görünen fiyat tamamen tahmini ve bu tutar için tahmini uyarısı yapılıyor. Örneğin ortalama 40 lira yazan noktaya 45 lira tutuyor ve tahmini vurgusu olduğundan kimse sorun çıkartmıyor. Biz Ankara'da acil bir işimiz olduğunda sokak sokak taksi arıyoruz, özellikle kış aylarında ulaşımda oluşan zorlukların çözümü noktasında önemli bir görev üstleneceğine inanıyor ve destekliyorum.

 

Vatandaş Erdem Bey;

Uygulamayı sağlıklı ve doğru buluyorum. Kesinlikle atılması gereken bir adımdı. Sokak sokak köşe bucak taksi aramaktansa , cep telefonumuz üzerinden en yakındaki taksiyi görmek ve çağırmak hız çağında çok önemli bir artı.

 

Taksici Menderes Bey;

Yeni teknolojiden faydalanmak her zaman güzeldir. Yıllardır bu işi yapıyorum ve gelişme açık bir esnafım. Bence geç alınmış ama kesinlikle ve kesinlikle desteklediğim bir proje. Ben çıtayı biraz daha yükseltip esnafın sırtında kambur olan ve hiçbir iş yapmadan sadece köstek olan esnaf odaları kapatılsın, Belediye tüm sorumluluğu alsın hem vatandaşın hem bizim muhattabımız belediye olsun.

Vatandaş Ayhan Bey;

Vatandaş için çok faydalı ve güzel bir proje destekliyorum. Ancak taksici esnafı bu konuda huzursuzluk yaşayabilir. Durakların bulunduğu bölgede duraktan bir taksiye binmek yerine uygulamadan çağırdığı bir taksiye binen müşteri için kavga çıkabilir. Bu nedenle özellikle bu hassas olan bu nokta için engelleyici bir çözüm düşünülmeli. Esnaf karşı karşıya getirilmemeli.

 

Haber: Erol Tümtaş

 

 

@radyotrafik06