DURUM CİDDİ HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI!
1 Mart 2020 Çarşamba 00:57

Radyo Trafik özel yayınında Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuk oldu. Ceyhan, Corona Virüsü hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Elvan Palaşoğlu'nun sunumunda gerçekleşen program tüm Radyo Trafik kanallarından ortak yayınlandı.

Corona Virüs nasıl bulaşır? Ülkemizde alınan tedbirler yeterli mi?

Virüs damlacık yolu ile bulaşıyor. Birçok solunum yoluyla bulaşan hastalık gibi. Damlacığın boyutu değişiyor. Corona virüste güvenli mesefe 1 buçuk metre. Daha sık bulaşma şekli temasla. Masa üzeri, kapı kolu ortak kullanılan eşyalara bulaşıyor. Elinizi ağzınıza burnunuza götürürseniz bu şekilde bulaşıyor .

Her ülke kendi çapında önlemler alıyor. Tespit edemediğimiz kaynaklarda önlem alamıyoruz tespit edilenler çok iyi bir şey. Sınırları kapatıp uçuşları yasaklıyoruz. Okullar kapatılıyor. İş yerlerini kapatmak gerekiyor . Kalabalık yerlere gitmemek gerekiyor. Bunu bir savaş gibi düşünün. Savaşın ilk cephesinde başarılı olduk. İlk vakamızı bir süre sonra gördük. İkinci cephedeki savaş cok önemli. İlk cephedeki savaşı devlet veriyor. İkinci cephedeki savaşta devlet, kurumlar ve medya var. Ortak bi stratejiyle savaşılmalı .

Septomlara bakıldığında gripten ayıran bir belirti var mı?

Maalesef yok. Tek yolu test yapmaktır. Testte de bir sorun var . Polikliniklere ateş ve öksürükle başvuruluyor. Bütün bu şikayetle gelenlere test yapmak olanıksız. Maddi anlamda değil test kiti bulmak mümkün değil. Aynı sıkıntıyı ABD ve Avrupa ülkeleri de yaşıyor. Bir sınırlama koymak lazım .

Geçerli bir tedavi yöntemi olmadığını biliyoruz. Aşı noktasında da çalışmaların devam ettiğini okuyoruz.  Sözü geçen aşının kısa sürede hayata geçmesi mümkün mü?

Tedavide çok denenen ilaç var. Güvenilebilir bir ilaç yok. Aşı medyada yanlış değerlendiriliyor. Hemen aşı bulundu diye başlık atılıyor. Halbuki öyle bir durum yok. Önce hayvan deneylerı yapılmalı. 1 yıldan kısa bir sürede aşı olmaz . Kesinlikle bir aşı bulunacak diye bir durum yok. İnsanlar yıllardır AIDS ile savaşıyor. Bir aşısı yok mesela.

Kan grubu risk oranını etkiler mi?

Çinliler tarafından web sayfasında yayınlandı bu durum. Teyide muhtaç bir bilgi. Bunlar için veri ve vaka olması lazım. Şimdiki bilgilerle izah etmek mümkün değil.

Hava sıcaklığının artması virüsün yayılmasını durdurur mu?

Keşke öyle olsa. Maalesef böyle bir garanti vermek mümkün değil. Yeni bir virüs ortaya çıkıyor ve hiç bağısıklığı olmayan dünya nüfusuna yayılıyor. Tedbirler bırakılmamalı .

Fransa Sağlık Bakanı birkaç gün önce "İbup-rofen" etken maddeli ilaçların hastalığın ağır seyretmesine sebep olduğunu söyledi. Bu bilgi doğru mu?

Tamamen yanlış bir bilgi.

Hayvandan insana, insandan hayvana geçer mi?

Hayvandan insana bulaşma beklenilen bir durum. Gerçekten yarasa kökenli olma ihtimali var. Bizden hayvana bulaşır mı derseniz böyle bir vaka oldu. Ancak paniğe gerek yok.

Sigara içenlerin riski fazla mı?

Sigara içmek ciddi risk faktörü. Çindeki bir çalışmada erkeklerin hayatını daha fazla kaybettiği gözlemlendi. Bu farkın ise sigaradan kaynaklı olduğu söyleniliyor .

Eldiven kullanılmamalı mı?

Faydası yok. Diğer insanlara da zararı var. Eldiven ile birsürü yere dokunuluyor. Elleri nemlendiriyor. Buda virüsün çoğalması için bir ortam sağlıyor.

Maske kullanılmalı mı?

Yanlış kullanılıyor. Maske uzun süre takıldığında zarar verir. Şüphelendiniz ateşiniz varsa muayene olana kadar takmalısınız. Maskenin bez kısmına dokunulmamalıdır. Lastikten ya da kordondan tutulularak takılmalıdır. Tek kullanılmalıktır.Sonrasında bir poşete konulup atılmalı çıkarıldıktan sonra eller yıkanmalıdır.

Çocuklarda bu hastalığın hafif seyrettiği doğru mu?

Evet, çocuklarda daha hafif seyrediyor.

Tuzlu su ile gargara yapmak bizi korur mu?

Koruyucu etkisi olmadığı gibi çok zararları da var . Tuzlu suyu fazla yaparsanız tansiyonunuz kötüye gidebilir kalp ve böbrek yetmezliğini oluşabilir. Tuzlu suyun herhangi bir virüsü etkileyici özelliği yok .Virüsler bu durumda çoğaladabilir. Bunlar basit olaylar değil. Çok büyük zararlara yol açabilir.

Hastalığa bir kere kapılıp iyileşenlerin tekrar bu hastalığa yakalanma riski var mı?

Olabilir.

Bu virüsün pozitif çıktığı kişiler iyileşseler de vücutta kalıcı hasar bıraktığı doğru mu?

Çinliler henüz açıklamadı . Böbrek ve kalp yetmezliğine girerse böyle bir şey beklenebilir.

Komplo teoriler var ne düşünüyorsunuz ?

Amerikalılar bir makale yayınladılar. Sonucunda labaratuvar da üretilebilen bir virüs olmadığı anlaşıldı. Labaratuvarda yapmak mümkün değil.

Marketten ekmek alma ile bulaşır mı?

Ekmek alma ile bulaşmaz . Gıda yoluyla bu virüs zarar vermez. Solunum yoluna gitmesi lazım. Mesela biri sizin alacağınız şeye öksürdü, hapşırdı virüsü bıraktı siz bu ürünü aldığınız da direkt ağzınıza bulaşmaz.

Olayın psikolojik boyutu da var . Psikolojik anlamda zayıflamamız bagışıklık sistemimizi etkiler mi?

Uykusuzluk bu durumda bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Salgınlarda panik hali görülür. Bunu iyi yönetmek gerekiyor .

Bir hekim olarak böyle bir dönemde sokağa cıkma yasağı olmalı mı?

Olayın gidişine bakılmalı. Kendi haline bırakılırsa iyi olmaz. Gerekiyorsa bu karar alınmalı.

@radyotrafik06