ÇİN'DEN YENİ İLAÇ GETİRİLDİ
1 Mart 2020 Pazartesi 00:31

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Çin'den özel ilaç getirildiğini duyurdu. Koca ayrıca iyileşen hastaların da olduğunu ve önümüzdeki süreçte açıklanacağını belirtti.

Bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ve dünyada koronavirüs seyrinin detaylarını açıklayarak başladığı sözlerinde yaşlılara “Evden Çıkmayın” uyarısında bulunmayı ihmal etmedi. 

32 BİN YENİ ATAMA

“Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok.” Diyen Bakan Koca, sağlık çalışanlarına yüzde 100 ek ödeme yapacaklarını bildirdi. Sağlık Bakanı, ek ödemelerin 3 ay devam edeceğini ifade ederken, önümüzdeki 1-2 hafta içinde 32 bin yeni sağlık personeli alacaklarını duyurdu. Üniversite Hastaneleri’nden geçiş olmayacağını ve özel hastanelerden istifa edenlerin de istihdam etmeyeceklerini kaydetti. 

MASKE İHRACATI YAPILMAYACAK

Maske ihracatının durdurulduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Koca, “Pandeminin olduğu dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurt dışına yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Önceki gün bu anlamda üretici ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Bu dönemde özellikle Bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük. Bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak, günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de konuşup anlaşmaya başladık. Farklı davrananlara karşı el koyma dahil birtakım tedbirler olacağını ayrıca ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI ÜRETİMİNE BAŞLANIYOR

Sıhhı malzemeler konusunda da kritik açıklamalar yapan Bakan Koca, “Yerli solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz. Hızlı tarama kitini de devreye sokmuştuk. Bugün itibariyle Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti geldi ve devreye girmiş oldu. Perşembe günü 300 bin ilave hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve bir milyona kadar kullanmak üzere bağlantı yaptığımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR

Fahrettin Koca, iyileşen hastalar olduğunu ve Çin’de olumlu sonuçlar veren özel bir ilaçtan Türkiye’ye getirdiklerini bildirdi. Sağlık personeli içinde de pozitif vakalarımız olduğunu bildiren Sağlık Bakanı, “İddiaların aksine hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, alanlara da izin vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

 Öte yandan Koca, bireysel önlemlere vurgu yaparak ''Herkes kendi OHAL'ini kendi ilan etsin'' dedi

@radyotrafik06