UZAKTAN EĞİTİM 30 NİSAN'A UZATILDI
30 Mart 2020 Çarşamba 23:31

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de uzaktan eğitim süreci 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Açıklamayı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ortaklaşa yaptı. İki bakan salgının seyriyle ve yapılan çalışmalarla ilgili önemli bilgiler de paylaştı. Bu arada Türkiye'de şimdiye kadar 26 hastanın iyileştiği bildirildi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, merak edilen konuya açıklık getirdi. Selçuk, “Bilim kurulunun da önerisiyle önümüzdeki evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatacağız. Ve 30 Nisan tarihi burada ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu” dedi. Bakan Selçuk Bakanlık olarak meseleye tamamen pedagojik olarak baktıklarını belirterek, “Bizim için öncelikle çocuklarımızın sağlığı geliyor. Eğitimi telafi ederiz ama sağlığı telafi edemeyiz.” şeklinde konuştu.

SINAVLAR NE OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavlarla ilgili gelen bir soru üzerine ise, “LGS’nin ne şekilde yapılacağına dair 3 senaryomuz var. YKS’nin kararını ise ÖSYM verir, istişaremiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

KİMLERE TEST YAPILMALI?

Basın toplantısında koronavirüs salgınıyla ilgili Türkiye’deki son durum bilgilerini paylaşan ve uyarılar yapmaya devam eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eleştirilere de yanıt verdi. ''83 milyonun test yaptırmasına gerek yok.” diyen Koca, herkesin kendisini taşıyıcı olarak görüp ona göre davranması gerektiğinin altını çizdi.  

“KAVGAYA HAZIRIZ”

Bakan Koca, koronavirüs testlerinin ücret karşılığında yapılmasını istemediklerinin altını çizerken, maske konusunda farklı yaklaşımlar olursa el koymaya kadar gidebileceklerini bildirdi ve ekledi: “Biz sağlık çalışanlarımızı ve hastalarımızı malzemesiz bırakmak istemiyoruz. Bu konuda her türlü kavgaya hazırız!”

26 VAKA İYİLEŞTİ

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Türkiye Geneli Koronavirüs Tablosu'na göre virüs kapan 26 hasta iyileşti.

@radyotrafik06