MAALESEF CAN KAYBIMIZ 92 OLDU
30 Mart 2020 Cuma 23:38

Koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 17 vatandaşımız hayatını kaybetti. Can kaybımız 92’ye yükselirken, 42 vatandaşımız iyileşerek taburcu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal hareketliliğin azaltılmasına vurgu yaptı. 

Bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki son rakamları paylaştı. Koca, "Son 24 saatte 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle can kaybımız 92'yi buldu. 42 hasta iyileşerek taburcu olmuştur." dedi.


 

“SOSYAL HAREKETLİLİK AZALTILMALI”

Bilim Kurulu ile belki de en önemli toplantılarını yaptıklarını kaydeden ve dünyada başarı göstermiş yöntemleri değerlendirdiklerini belirten Bakan Koca, “En önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirelim. Bazı kapalı ortamlarda temasın nasıl olması yönünde kararlara vardı. Sokakta geçirilecek konulara ilişkin kısıtlama konusunda değerlendirmelerde bulunduk. Çalışma saatleri, tatiller düzene konmalı, sosyal hareketlilik azaltılmalı. Teması en aza indirecek bir hayata ihtiyacımız var. Kısıtlama önerimizi sunduk, Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirecek. Bilim Kurulunun 83 milyon için önerdiği tedbir, belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş hayattır, geçici hayat tarzıdır."” şeklinde konuştu.

YOĞUN BAKIN ÜNİTELERİNDEKİ DOLULUK ORANI

Sağlık Bakanı, bütün illerde ne kadar vaka olduğunu bildiklerinden ve, bazı illerde sayının fazlalığından bahseden Sağlık Bakanı Koca, "Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 62-63 oranında bir doluluk var." İfadelerini kullandı. 

@radyotrafik06