“DİJİTAL EĞİTİM HAYATIMIZDAN UZUN SÜRE ÇIKMAYACAK”
16 Mart 2021 Salı 18:28

Eğitimci Sevgi Aka, Radyo Trafik’te yayınlanan “Pandemi ve Ankara” programında Elvan Palaşoğlu’nun sorularını yanıtladı. Aka, pandemi sürecinde öğretmen ve öğrencilerin yaşadığı zorluklar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Eğitimci Sevgi Aka,“Bir yıldır zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte insanlar ve her sektör olumsuz yönde etkilendi. Koronavirüse yakalanmadım çevremde de koronavirüse yakalanan olmadı. Tabi bu süreçte temizlik, maske ve mesafenin önemli olduğunu da gördüm. Eğitim ve öğretim sürecinde büyük sorunlar yaşandı. Evlerinde altyapısı yeterli olmayan öğrenciler eğitimden uzak kaldılar. Şu an eğitim öğretim süreci yüz yüze devam ediyor ama salgın sürecinde vaka sayısı bu şekilde artmaya devam ederse eğitim kurumları tekrar kapanabilir. Bu noktada ailelere büyük görev düşüyor sadece kendimiz için değil çocuklarımız için yani geleceğimiz için salgın yönetimini doğru yapmalıyız. Çünkü karşımızda sorgulayan ve araştıran bir nesil var. Gençler, salgın sürecini bizden daha iyi idare ettiler çünkü sürekli araştırıp öğreniyorlar. Bu nedenle gençlerimizin eğitim ve öğretimden uzak kalmaması gerekiyor.” dedi.

 

“KORONAVİRÜS EĞİTİME BÜYÜK DARBE VURDU”

Ülkemizde eğitime ara verilmesi ile birlikte eğitimin farklı bir boyuta taşındığını söyleyen Eğitimci Sevgi Aka, şöyle devam etti:

“Koronavirüs salgını ile birlikte en çok ara verilen alan eğitim oldu. Uzun süredir uzaktan eğitim ile öğrenciler derslerinden geri kalmamaya çalıştı. Şu an önlemleri artırarak eğitim öğretim hayatı tekrar okullarda başladı. Bir eğitimci olarak bizler öğrencilerimizi çift maske kullanımı için sürekli uyarıyoruz. Sınıflar sürekli havalanıyor ve okulun tamamı dezenfekte ediliyor. Tabi bizler ne kadar dikkat edersek edelim hafta sonu dışarı çıkılması virüsün hızla yayılmasına sebep oldu. Çocuklar okulda dikkatli olsa da dışarıda aynı şekilde hareket etmeyebiliyorlar. Bu konuda velilere büyük görev düşüyor. Velilerin de çocuklarına ve kendilerine dikkat etmesi gerekiyor ki eğitim kurumları tekrar kapanmasın ve eğitim devam etsin.”

 

“YÜZ YÜZE EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ”

Eğitime çok fazla ara verildi ve gördük ki virüs ile yaşamayı öğrenmeliyiz diyen Eğitimci Sevgi Aka, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzaktan eğitim için gerekli tüm çalışmalarımızı yaptık ve süreçte öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için elimizden geleni yaptık ve hala yapıyoruz. Ancak gördük ki özellikle okula yeni başlayan çocuklar için uzaktan değil yüz yüze eğitim daha da önemli.  Zaten süreçte gördük ki öğrencilerde uzaktan değil yüz yüze eğitim almak istiyorlar. Çünkü uzaktan eğitim her öğrenci için eşit şartlar ile olamadı. Özel okulda okuyan öğrencilerin şartları daha iyiydi ama devlet okulunda okuyan öğrencilerin derslere katılabilecekleri elektronik cihaz eksikliği olduğunu gördük. Çocuklar bizim geleceğimiz ve onların eğitiminin aksamaması gerekiyor. Eskiden kar tatiline mutlu olan öğrenciler artık kar tatili dahi olsa yüz yüze eğitim almak istiyorlar. Bu süreçte sadece öğretmenler ve öğrenciler değil velilerde büyük zorluklar yaşadı. Ayrıca sağlık çalışanları da bu süreçte çok zor günler geçirdi ve hala geçiriyorlar onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuklarımız çok değerli eğitime çok fazla ara verildiği için ailelerin kaygılarını aza indirip çocuklarını eğitim kurumlarına göndermeleri gerekmektedir.”

@radyotrafik06