‘BİR KİŞİYİ KORUMAK İÇİN YÜZ KİŞİ TEHLİKEYE ATILIYOR’
20 Aralık 2019 Perşembe 17:38

Avukat Emre Eren ve Avukat Erdem Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Hukuk Saati' programında önemli açıklamalarda bulundu ve dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Avukat Emre Eren ve Avukat Erdem Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Hukuk Saati” programında protokol geçişi sırasında yaşanan kazalarda izlenecek süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Protokol geçişi sırasında bir koruma aracının kazaya karışmanıza neden olması durumunda araca ulaşamasanız dahi ilgili makama dava açılabileceğini ifade etti.

Avukat Emre Eren ve Avukat Erdem Eren, Suriyeli bir vatandaş ile karışılan kazalarda ise asıl sorumlunun İçişleri Bakanlığı’nın olduğunu belirtti. Ayrıca Suriyeli bir vatandaşın aracınıza zarar verdiğini de ispatlamanız durumunda İçişleri Bakanlığı’na yine dava açılabileceğini ifade etti.

 

Emre Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

ARACA BİNMEK İLE HER ŞEY BİTMİYOR

"Araca binip, kontağı çevirdiğimiz zaman her şey bitmiyor. Araca bindiğimizde kazaya karıştığınız zaman telefon ile konuşup ya da konuşmadığınız dahi önemlidir. Her kazanın detayları ve özelliği vardır. Kazaya karıştığınız zaman kazanın oluş biçimi ve nedenlerine göre ceza alırsınız.

 

EHLİYET ALDIYSANIZ TEDBİR ALMAK ZORUNDASINIZ

Kış aylarında kış lastiği zorunlu olmasada kaza sonucunda kış lastiği takıp takmadığınıza bakılabilir. Vali bana tak demedi takmadım diyemezsiniz ehliyet aldıysanız tedbirinizi de almanız gerekiyor. Eğer kış lastiği olsaydı kazaya karışmayacağınız kanısına varılırsa o zaman ceza alırsınız.

 

YASALAR UYGULANIRKEN DEVLET İNSAFLI OLMALI

İdari para cezası ile mahkemenin verdiği cezalar farklıdır. Polisin verdiği cezaya o an itiraz edebilirsiniz ama mahkemenin verdiği cezaya itiraz süreçleri daha farklıdır.

Yasalar uygularken insaflı olmak gerekiyor. Devlet vatandaşına pusu kuramaz radar uygulamasında bir vatandaş 56 ile gittiği için ceza aldığını söylüyor ve hız sınırının o bölgede 55 km olduğunu belirtiyor şimdi 55 km ile gidince normalde 56 km ile gidince o vatandaş trafiği tehlikeye mi atıyor? Hukuku usulen uygularken işin esasını kaçırmamak gerekiyor. Bu noktada trafiğin tehlikeye sokulup sokulmadığını denetlemek gerekiyor pusu kurmamak lazım.

 

BAKANLIĞA DAVA AÇABİLİRSİNİZ

Bazı protokol araçlarında sahte plakalar kullanılıyor. Bu araçlarda güvenlik amaçlı plakalar sürekli değiştirilmektedir. Kazaya sebep oldukları zamanda da bu araçlara ulaşmanı pek mümkün olamıyor ve muhatap da bulunamıyor. Ancak bu noktada tek çözüm protokolün hangi kuruma ait olduğunu öğrenmektir. Eğer geçen protokolün hangi bakanlığa ya da kuruma ait olduğunu o an öğrenirseniz o bakanlığa dava açabilirsiniz.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA DAVA AÇABİLİRSİNİZ

Türkiye’de en büyük sorunlardan bir tanesi Suriyeliler ile karıştığınız kazalardır. Bu tip kazalarda tazminat alabilmeniz için bir Suriyeli ile kazaya karıştığınızı ispatlamanız gerekiyor. Eğer ispatlarsanız bu durumda İçişleri Bakanlığına dava açabilirsiniz. Çünkü bu ülkeye bu insanları getiriyorsanız güvenliğinizi de İçişleri Bakanlığı sağlamak zorundadır."

 

 

Erdem Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

KAZANIN OLUŞ BİÇİMİ ALACAĞINIZ CEZAYI ETKİLER

"Taksirde bir ön görememe durumu vardır. Örneğin bütün kurallara uyarak gidersiniz ve her şey normal iken yaya geçidi olmayan bir bölgede bir yaya geçerken ve ona çarparsanız bu ön görememe durumudur. Ancak yaya geçidi olan bir yerde yayaya çarparsanız o zaman ceza alırsınız.

Konya Yolu’ndaki kazada da hız sınırı olmasına rağmen araç sürücüsü sol şeritte giderken aniden sağ şeride yönelerek bisikletli sürücüye çarptı ve ölümüne sebep oldu. Bu olay bilinçli taksire girmiştir. Sürücü sonuç olarak daha fazla ceza almıştır.

 

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU OLMASADA CEZA ALABİLİRSİNİZ

Hiç kimseye kış lastiği taktın ya da takmadın diye suç yüklenemez ama idari bir para cezası verilebilir. Ancak kış lastiği takmayıp kazaya karışırsanız bu bilinçli taksirli suça girer. Her ne kadar zorunlu olmasa da ehliyet aldıysanız kış aylarında tedbirlerinizi almanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Sonuç olarak alacağınız ceza da daha fazla olacaktır.”

 

@radyotrafik06