ANKARA’DA BU NOKTALARA DİKKAT!
20 Aralık 2019 Salı 18:02

Eylül, ekim ve kasım aylarında Başkent'te en fazla kazanın hangi bölgede meydana geldiğini sizler için analiz ettik. Sonbahar aylarında yağmur yağışının az olması nedeniyle kaza sayısında gözle görülür bir artış yaşanmadı. Ankara’da eylül - ekim - kasım aylarında toplam kaza sayısı bin 724 oldu. 2014 yılı sonbahar aylarında ise 2 bin 455 kaza meydana gelmişti. İşte meydana gelen kazalar hakkındaki istatistiki bilgiler...

 

Radyo Trafik Ankara / Özel  Eylül ayında en fazla kaza; İstanbul Yolu (42) Anadolu Bulvarı (41) Eskişehir Yolu (37) Konya Yolu (37) ve Samsun Yolu’nda (29) meydana geldi.

Ekim ayında da en fazla kaza yaşanan bölgelerde bir değişiklik olmadı ancak kaza sayılarında artış yaşandı. Eylül ayında en fazla kaza İstanbul Yolu’nda yaşanırken Ekim ayında ise Anadolu Bulvarında en fazla kaza bilgisi Radyo Trafik Ankara Haber Merkezi’ne ulaştı. Ekim ayında en fazla kaza; Anadolu Bulvarı (57) Samsun Yolu (54) İstanbul Yolu (45) Konya Yolu (44) ve Eskişehir Yolu’nda (40) kaza oldu.

Kasım ayında ise ekim ayına göre kaza sayısında düşüş yaşandı. Kasım ayında da ekim ayı gibi en çok kaza Anadolu Bulvarı’nda meydana geldi. Kasım ayında en fazla kaza; Anadolu Bulvarı (68) Konya Yolu (57) İstanbul Yolu (47) Samsun Yolu (45) Eskişehir Yolu’nda (43) meydana geldi.

 

Eylül, ekim ve kasım aylarında harita üzerinde Ankara’da en çok kazanın meydana geldiği noktalar ise şöyle;

 

Eskişehir Yolu ( Dumlupınar Bulvarı ) :  Eskişehir Yolu, Ankara’nın en önemli yollarından bir tanesidir.  Yol üzerinde birçok üniversite, iş yeri, hastane ve devlet dairesi bulunmaktadır.  Ayrıca Eskişehir Yolu, Ankara’nın gün içerisinde trafik yoğunluğunun en fazla olduğu güzergahtır. Eskişehir Yolunda en fazla kaza ODTÜ Kapılar – 1071 Malazgirt Bulvarı - Anadolu Bulvarı katılımları, MTA önü, AVM’lerin giriş ve çıkışları, Bilkent Köprüsü, Ümitköy Köprüsü ve Konya Yolu – İnönü Bulvarı katılımlarında meydana gelmektedir.

 

İstanbul Yolu ( Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ) : Eylül, ekim ve kasım aylarında Eskişehir Yolu gibi İstanbul Yolunda da Ankara geneline göre çok fazla trafik kazası meydana geldi. Ankara’nın en yoğun trafiğine sahip olan yollarından biri olan bu güzergahta genellikle 82 radarları ( Yeni Mahalle ve Şaşmaz bölgesi ) Yeni Mahalle Köprü altı, A CİTY önü, Anadolu Bulvarı - Çiftlik katılımları, Batıkent Alt Geçidi, Şaşmaz Kavşağı ve Ayaş – Sincan katılımında meydana gelmektedir.

 

Konya Yolu ( Mevlana Bulvarı ) : Ankara’da genel olarak Eskişehir ve İstanbul Yolları gibi kazaların büyük bir bölümü bu güzergahta meydana gelmektedir. Konya Yolundan Radyo Trafik Haber Merkezine Eskişehir Yolu – İnönü Bulvarı katılımları, Balgat Demir Köprü bağlantısı, Fen Lisesi Kavşağı, Kepekli Rampası, 1071 Malazgirt Bulvarı katılımı, Gazi Hastanesi Alt Geçidi, Hipodrom Caddesi katılımı, Emniyet çevresi ve Ak Köprü noktasından kaza bilgileri ulaştı.

 

Anadolu Bulvarı: Çevre Yolu ile Eskişehir Yolunu bir birine bağlayan en önemli güzergahlardan biridir. Bulvar üzerinde kazalar genellikle Ostim, İvedik bölgeleri, Gimat Kavşağı, Çevre Yolu bağlantısı, Milli İrade Köprülü Kavşağı, İstanbul Yolu katılımı, 1071 Malazgirt Bulvarı katılımı ve Eskişehir Yolu bağlantısında meydana gelmektedir.

 

Samsun Yolu ( Turgut Özal Bulvarı ) : Samsun Yolu, Ankara için önemli bir yol güzergahıdır. Bu yol üzerinde Fatih Köprüsü katılımı, Aydınlık Evler dönüşü, Kayaş bölgesi, Ak Köprü bağlantısı, 1011 Kavşağı, Mamak Köprüsü, Siteler girişi ve General Eşref Akıncı Kışlasının bulunduğu bölgede trafik kazaları meydana geldi.

 

İsmet İnönü Bulvarı: Eskişehir Yolu ile Atatürk Bulvarı bağlantısını sağlayan güzergahtır. Yol üzerinde çok sayıda devlet dairesi bulunmaktadır. İsmet İnönü Bulvarı gün içerisi de dahil olmak üzere genelde yoğun olan güzergahlar arasındadır. İsmet İnönü Bulvarı üzerinde Eskişehir ve Konya Yolu katılımları, Milli Kütüphane çevresi ve Balgat dönüşü, Genel Kurmay Alt Geçidi, Kara Kuvvetleri bölgesi, Meclis Kavşağı Akay Alt Geçit katılımlarında trafik kazaları meydana gelmektedir.

 

Çetin Emeç Bulvarı: Konya Yolu ile Dikmen Caddesi bağlantısını sağlayan bir yoldur. Bulvarda sabah ve akşam trafiğinde genelde yoğunluk yaşanır. Çetin Emeç Bulvarı üzerinde Balgat Demir Köprü üzeri, Alt Geçitler, Sokullu Caddesi ve Öveçler dönüşünde meydana gelmektedir.

 

Atatürk Bulvarı – Çankırı Caddesi: Ankara’nın en önemli güzergahıdır. Meclis ve Bakanlıklar bu yol üzerinde bulunur ve Kızılay, Sıhhiye, Ulus gibi önemli bölgeleri bir birine bağlar. Bu güzergah üzerinde meydana gelen trafik kazaları sonucunda saatlerce trafikte yoğunluklar yaşanmaktadır. Genellikle bulvar üzerinde Kızılay Kavşak, Akay Alt Geçidi, Sıhhiye Köprüsü altı, Kuğulu Alt Geçitler, Adliye önü, Opera Kavşağı ve Çankırı Caddesi katılımında trafik kazaları meydana gelmektedir.

Çankırı Caddesinde günün her saati yoğunluk yaşanmaktadır. Cadde üzerinde en fazla kaza Dış Kapı hastanesi önü ve Etlik Caddesi dönüşlerinde meydana geldi.

 

Turan Güneş Bulvarı:  Bulvar sabah ve akşam trafiğinde yoğun olan yollardan bir tanesidir.  Bu yol üzerinde genellikle TRT Kavşağı, Tapu Kavşağı, Oran Kavşağı ve Yıldız Kavşağı üzerinde kazalar meydana gelmektedir.

 

İrfan Baştuğ Caddesi – Esenboğa Yolu: Ankara ile Esenboğa Havaalanını birbirine bağlayan önemli bir yoldur. İrfan Baştuğ Caddesinde, Meşrubat Fabrikası, Yeni Tünel, Kuzey Yıldızı önü ve Aydınlık Evler Altınpark noktasında trafik kazaları meydana geldi.

 

Eylül, ekim ve kasım aylarında ayrıca Etlik Caddesi, Fatih Köprüsü, Celal Bayar Bulvarı, Ankara Bulvarı, 1071 Malazgirt Bulvarı, Talat Paşa Bulvarı, Hastaneler Bölgesi, Cemal Gürsel Caddesi, Kolej Kavşağı, Kurtuluş Kavşağı, Tıp Fakültesi Caddesi, Mamak Caddesi, Doğukent Caddesi, İncek Bulvarı, Sabancı Bulvarı, Protokol Yolu, Esenboğa Yolu, Ümitköy Köprüsü, Bilkent Köprüsü, Kazım Karabekir Caddesi ve Dikmen Caddesi, Eşref Bitlis Caddesi ve Gülhane Caddesi gibi bölgelerde de trafik kazaları meydana geldi.

Kaza oranlarına bakıldığı zaman ise genellikle yoğun olan bölgelerde hasarlı trafik kazaları meydana gelirken akıcı olarak tabir edilen yollarda ise meydana gelen kazaların büyük bir bölümünü ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları oluşturdu.

 

@radyotrafik06